У США помер відомий український винахідник і пластун Любомир Романків. Фото

Український науковець, член скаутської організації “Пласт” Любомир Романків помер 28 червня в США. Йому було 93 роки. Романків був провідним науковцем у технологічній корпорації IBM, яка є найбільшим світовим виробником комп’ютерів, саме він допоміг винайти тонкоплівні магнітні головки для жорстких дисків, які повністю змінили комп’ютерну індустрію та пришвидшили запис інформації у мільйони разів.

Відео дня

Із командою ІВМ він випустив перші у світі жорсткі диски, які й придбала компанія Apple і незабаром презентувала перший настільний комп’ютер. Про втрату на своїй Facebook-сторінці повідомив український історик та громадський діяч, пластун Юрій Юзич.

“Сьогодні вночі (за українським часом) у США помер український винахідник Начальний Пластун Любомир Романків. Третій український Chief scout, який у 90-ті роки залучив та інвестував щонайменше 500 тис. доларів у розвиток “Пласту”. Професіоналізувавши центральний офіс Пласту в Україні”, – розповів він.

Саме зусиллями Любомира Романківа в значній мірі український скаутинг став наймасовішим молодіжним рухом в Україні, додав Юрій Юзич.

Крім того, Романків є автором і співавтором понад 65 патентів. Зокрема, саме він придумав, працюючи провідним інженером ІВМ, як записувати і зчитувати інформацію з жорстких дисків.

“Кожного разу, як включаємо компʼютер – починає працювати щонайменше сім винаходів українця Романківа. Його імʼя занесення до галереї слави у США”, – розповів історик.

Любомир Романків народився 17 квітня 1931 року в місті Жовква на Львівщині. З 12 років став членом тогочасного таємного “Пласту”, який під нацистською окупацією діяв під легальною назвою “Виховні спільноти української молоді” (ВСУМ).

Після Другої світової війни продовжив своє пластування, вступивши 1946 року до “Пласту” в баварському місті Берхтесгаден.

Також був вихованцем гуртка “Вовки” в курені імені Святослава Завойовника. Успішно пройшов усю юнацьку пластову освітню програму, досягши ступеню пластуна-скоба.

Понад десять років загалом присвятив виховній праці у “Пласті”, працюючи з дітьми. Після переїзду до США у 1958-1961 роках був ще юнацьким виховником у Бостоні.

У 1957 році здобув ступінь бакалавра в Університеті Альберти. Згодом закінчив магістратуру. Після цього 1962 року здобув ступінь доктора філософії в галузі металургії та матеріалознавства в Массачусетському технологічному інституті. Став автором понад 150 статей, відредагував десять томів матеріалів різних технічних симпозіумів.

У 1993 році за значні досягнення отримав медаль Перкіна – найвищу відзнаку Товариства хімічної промисловісті США.

1994 року Електрохімічне товариство США нагородило Любомира Романківа медаллю Вітторіо де Нора. Цього ж року отримав відзнаку пам’яті Морріса Лібмана від IEEE.

У 2000 та 2001 роках був винахідником року.

Науковець отримав 13 нагород за видатні винаходи та внесок у науку від IBM і 25 нагород за винаходи та досягнення.

У березні 2012 року Любомира Романківа ввели до Зали національної слави США. Він є одним з десяти винахідників (разом зі Стівом Джобсом), удостоєних такої честі.

Як повідомляв OBOZ.UA, у боях за Україну загинув Назар Лугарєв, який очолював “Пласт” в Івано-Франківську. Воїн брав участь в АТО, а після початку повномасштабного вторгнення знов взяв до рук зброю. Герой поліг під час мінометного обстрілу під Гуляйполем на Запоріжжі. 

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

5

0

0

0

0

5

00Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *