Підсумки Мюнхенської конференції: більше сварок та невдоволення, менше єдності та безпеки

Фото: gettyimages.com

Конференція з безпеки в Мюнхені, яка засідала три дні і подарувала світу декілька експресивних цитат від спікерів, завершилася, у підсумку, нічим вирішальним для України. Якщо не брати до уваги масового від’їзду делегацій з Німеччини до Саудівської Аравії для підготовки майбутніх переговорів Трампа та Путіна з далеким прицілом і на переговори з президентом України.

Про те, що переговори “Зеленський і Путін” потрібні і навіть необхідні, на конференції говорили весь перший день, ніби ідея щойно народилася.

Спецпредставник Трампа в Мюнхені Келлог підносив її як осяяння президента США. Китайці пропонували ООН краще контролювати ядерну зброю у світі, а президент ФРН Штайнмайєр, звертаючись до європейських лідерів, розумно пропонував їм «не поводитися, як олені, що потрапили під світло фар», тобто не труситися і не розбігатися хаотично. Всі інші спічі були в силі «Європа в небезпеці», але далі декларацій цього справа не зрушила. Про найяскравіші моменти конференції – у матеріалі Коротко про.

Джей Ді – як куля різкий

Це був розігрів аудиторії перед виступом віцепрезидента США Джей Ді Венса, і він вже як виступив так виступив! Ще трохи, і у світі зародився б ще один конфлікт між США та ЄС на ґрунті різного бачення демократії.

Венс образливо критикував Євросоюз, говорив, що «Європа відійшла від наших спільних цінностей». Малися на увазі віросповідання, демократія, суди, мігранти та безпека. За добу раніше в тому ж Мюнхені “недодепортований” німецькою владою афганський мігрант в’їхав на автомобілі в натовп і поклав на лікарняні ліжка 28 осіб (постраждалі молода жінка та 2-річна дитина померли в неділю). Зате всіх прав афганців було дотримано, звичайно, і до і після цієї трагедії… Інша справа Дональд Трамп, який обіцяє влаштувати мігрантам у США якщо не криваву баню, так масовий виїзд!

Венс також прокоментував висловлювання Ілона Маска про Європу (останнього часу підприємець часто критикує європейських лідерів):

«Повірте, якщо американська демократія змогла пережити десять років доган від Грети Тунберг, ви, хлопці, зможете пережити кілька місяців Ілона Маска».
І закінчив на високій ноті словами Івана Павла II: «Ми не повинні боятися своїх людей, навіть якщо вони критикують наших лідерів».

Після виступу Венса неабияк скривджений канцлер Німеччини Олаф Шольц наголосив, що Німеччина не потерпить втручання у свою демократію. А прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після закінчення безпекової конференції відреагував ще більш суворо: «Як туристу мені дуже подобається це місце… Як історик і політик, єдине, що я можу сказати сьогодні: Мюнхен. Ніколи більше».

Канцлер Німеччини Олаф Шольц напередодні виборів пообіцяв і надалі підтримувати Україну. Фото: president.gov.ua

Євроармія, мінус США плюс Китай

Умовно результат Мюнхенської конференції можна звести до кількох пунктів.

Перший: президент України Володимир Зеленський запропонував створити армію Європи для протидії російській агресії. Без участі США, якщо вже Штати бачать у ЄС таку слабкість, а для України умови США, м’яко кажучи, неприйнятні (продаж землі та рідкісноземельних металів у тій кабальній формі, яку було запропоновано США і яку президент Зеленський різко відкинув). Змирившись із думкою, що членства в НАТО Україні поки не бачити (втім, як варіант ідей, це може статися, якщо Росія порушить умови майбутнього мирного договору, тоді Україна “влетить” до НАТО автоматично), Зеленський запропонував лідерам ЄС стати самостійними та створити своє “ЄвроНАТО”, а ВСУ увійдуть до його складу.

– США не виключають вступу України до НАТО та її повернення до кордонів 2014 року, – заявив Джон Коул, заступник спецпредставника президента США з РФ та України Келлога. – Поки що це все ще залишається на порядку денному.

– Повернення України до кордонів 2014 року в рамках врегулювання шляхом переговорів є малоймовірним, – відповів глава Пентагону Піт Хегсет.

Загалом, зрозуміло, що емоційні гойдалки на Мюнхенській безпековій конференції розгойдувалися в найширшому діапазоні… Українцям, щоправда, від цього не легше.

Другий: відсутність взаємопорозуміння між Європою та США після виступу Джей Ді Венса. Схоже, майбутні світові агенди відпрацьовуватимуться з мінімальною участю Штатів або взагалі без них. А підходи до демократії – так, швидше за все, переглянуть. У Німеччині виборча кампанія будується здебільшого на мігрантському питанні. От і подивимося після 23 лютого.

– Я не бачу, що США мають готовий план припинення війни, – сказав президент України Зеленський. У підтексті читаємо і про «24 години», і про решту обіцянок американців.

– США та Трамп не готові говорити про Україну в НАТО. Вони кажуть, що Україна не може бути в НАТО. Як і адміністрація Байдена, так і адміністрація Трампа співпрацюють із Росією: ізоляції РФ немає! – наголосив Зеленський.

Третій: тиха присутність Китаю, який висловив ввічливу готовність підтримати будь-які мирні переговори між Росією та Україною. Тобто Китай теж хоче брати участь у забігу миротворців, але його напрочуд тиха та неактивна позиція змушує світ насторожитися.

Четвертий: лідери європейських країн, включаючи Німеччину та Велику Британію, підтвердили продовження підтримки України, наголошуючи на необхідності збільшення оборонних витрат. Справа залишилася за малим – збільшити оборонні витрати.

Нещодавно Венс і Макрон мило посміхалися один одному. Нині сваряться. Фото: сторінка Джей Ді Венса у Х

Перспективи так собі

Все хороше потребує часу та грошей. Навіть якщо європейську армію почнуть створювати з наступного понеділка, на її формування знадобляться роки. Плюс розбіжності зі США можуть посилити скептичні настрої в Європі, що може вплинути на підтримку України.

Мирні переговори, які пройдуть/не відбудуться в Саудівській Аравії, цілком можуть виявитися черговими «домовлялися домовлятися далі». Росія не демонструє адекватності та готовності до поступок. Україна – тим паче. Компромісний варіант ніхто не озвучив. Китай пропонує посередництво, але його нейтральність у цьому сумнівна, оскільки Пекін прагне зміцнити відносини з Москвою.

Україна хоче повернути окуповані території, але залежить від західної підтримки. Росія не показує ознак ослаблення та продовжує приховану мобілізацію. Захід зберігає підтримку України, але всередині країн ЄС та США посилюються розбіжності щодо тривалості війни. Після Мюнхена розрив посилиться.

На сході України триває позиційна війна – на знос людей та техніки. Якщо Покровський напрямок на Донеччині перетвориться на новий Верден чи Сомму, жодні конференції не зможуть подолати цей затяжний конфлікт. Необхідні дії чи стрімкі переговори із дієвим результатом.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *