Футурологи та аналітики про 2024 рік: кінець старої нормальності та занепад демократії

Фото: US Department of Defense / Sgt. Cory D. Payne, public domain

2023-й відзначився насиченістю подій міжнародного життя. А судячи з їхнього розвитку, прийдешній рік буде не менш активним. KP.UA зібрала прогнози футурологів та аналітиків зі світовим ім’ям про те, що чекає на нашу планету в 2024 році.

Ілон Маск прогнозує світову рецесію

Ілон Маск. Фото: REUTERS/Gonzalo Fuentes

Підприємець Ілон Маск упевнений, що у 2024 році світ зануриться в найтривалішу рецесію після останньої великої кризи 2008 року. Однак він вважає, що на ринок це вплине позитивно, очистивши його від неправильних інвестицій.

Також, згідно із заявою Ілона Маска, у світі з’являться роботи-гуманоїди, які зможуть виконувати «корисні» завдання на заводах Tesla уже у 2024 році. Маск визнав, що поки його роботам-гуманоїдам «бракує мозку», але вже скоро робот від компанії Optimus буде «надзвичайно здатним роботом».

Крім того, на думку Маска, 2024-й сильно змінить політичну ситуацію в Штатах. Він припустив, що на виборах наступного року “будуть спроби використовувати ШІ для маніпулювання громадськістю, і деякі з них будуть успішними”. Відповідаючи на запитання, чи може арешт стати кінцем для Дональда Трампа, Ілон Маск написав: «Якщо це станеться, то Трампа буде обрано з переконливою перевагою».

Юваль Харарі говорить про військові конфлікти як про «нову нормальність»

Юваль Харарі. Фото: Daniel Naber/commons.wikimedia.org

Відомий антрополог і футурист Юваль Харарі приділяє пильну увагу тому, куди людство веде актуальна повістка. Харарі вказує як на незаперечний факт, що люди змінили своє ставлення до воєнних конфліктів. Ще недавно – наприкінці XX і на початку XXI століття – ми представляли світ місцем, «де неможлива війна». Нині це не так. Футуролог бачить ключову ознаку цих змін у збільшенні військових бюджетів більшості країн. Тепер люди живуть із реальністю військових вторгнень. Якщо так, то вони будуть готові захищатися.

Сем Альтман і Білл Гейтс чекають на прорив у розвитку ШІ

Сем Альтман. Фото: TechCrunch Disrupt San Francisco/commons.wikimedia.org

Сем Альтман, видний діяч у світі технологій, стверджує, що 2024-й стане поворотним роком на шляху до створення сильного ШІ – гіпотетичного штучного інтелекту, здатного мислити творчо та вирішувати інтелектуальні завдання на людському рівні.

Крім того, Альтман передбачає трансформацію економічної моделі інтернету. Альтман, який сьогодні покладається на рекламу, орієнтовану на користувачів, прогнозує зниження рентабельності інвестицій для рекламодавців у міру того, як нейронні мережі стають все більш поширеними. Це зрушення може призвести до переосмислення того, як інтернет підтримує себе економічно, кинувши виклик традиційним моделям, орієнтованим на рекламу.

Білл Гейтс. Фото: UN Photo/Jean-Marc Ferré

А підприємець Білл Гейтс очікує, що швидке впровадження технологій досягне нових висот у 2024 році, і штучний інтелект відіграє ключову роль у цьому прискоренні. Гейтс особливо наголошує на вплив ШІ при вирішенні найважливіших медичних проблем, включаючи боротьбу зі стійкістю до антибіотиків. Прогноз наголошує на потенціалі ШІ, який зробить революцію в медичній освіті, пропонуючи персоналізований досвід навчання.

Юваль Харарі також прогнозує зростання впливу штучного інтелекту та залежності від нього людей, особливо у формі чат-ботів. Харарі наголошує на небезпеці сприйняття генеративних моделей як живих співрозмовників та потенційні наслідки делегування їм важливих рішень.

Його пророцтво каже, що ШІ асимілює людську культуру і, у свою чергу, почне створювати мистецтво на основі цих засвоєних знань. Стирання кордонів між взаємодією людини і машини піднімає етичні питання, які змушують задуматися про роль ШІ в нашому житті.

2024 рік стане часом ослаблення глобальних інститутів влади

Аналітичний центр з питань майбутнього SOON Future Studies прогнозує, що у 2024 році настане переломний момент у соціальній, політичній та екологічній сферах, який змусить людей радикально реформувати та перебудувати свій світ. Від переосмислення поняття праці та кидання виклику нинішньій концепції економічного зростання до зміни соціальних норм та розробки абсолютно нових цифрових реалій.

Так, на думку аналітиків центру, 2024-й стане часом ослаблення глобальних інститутів влади. Барометр довіри Едельмана (щорічне дослідження, яке показує довіру громадян різних країн до основних соціальних інститутів) виявив, що через расову та соціальну несправедливість та COVID-19 довіра суспільства до уряду, бізнесу, неурядових організацій (НУО) та засобів масової інформації ще більше знизилася. Це призвело до сумніву в ієрархії та владі, що сприятиме процесам децентралізації у майбутньому.

Багаті стануть багатшими, а бідні – біднішими

Прийдешній рік також стане роком демографічної поляризації. Через стійко низьку народжуваність та збільшення тривалості життя розрив між літнім та молодим поколінням стане більш помітним. У США кількість людей старше 55 років зросла на 27%, що у 20 разів перевищує темпи зростання людей молодше 55 років. У Китаї літнє населення (65 років і старше), за прогнозами, становитиме 27,5% китайського населення до 2050 року

Також збільшиться нерівність між бідними та багатими. Багатство мільярдерів зросло на 55%, і тепер три середньостатистичні американські мільярдери мають стільки ж грошей, скільки половина американців. Економічна нерівність може мати тривожні наслідки для суспільства, включаючи придушення соціальної мобільності, зростання злочинності та погіршення психічного здоров’я.

Крім цього, у 2024 році, на думку аналітиків SOON Future Studies, варто очікувати і занепад демократії. «Розширення авторитарного правління у поєднанні зі згасанням та непостійною присутністю великих демократій на міжнародній арені справило відчутний вплив на життя та безпеку людей, включаючи часте використання військової сили для вирішення політичних суперечок».

До «старої нормальності» вже не повернутися

Данський Saxo Bank, який щороку публікує свої прогнози на наступний рік, зазначає, що 2024 рік буде «сенсаційним».

За оцінкою Стіна Якобсена, директора з інвестицій Saxo Bank, 2024 буде роком «кінця шляху». Аналітиків банку непокоїть, що майже півтора десятиліття світ йшов відносно рівно – зі стабільною геополітикою, низькими інфляцією та відсотковими ставками.

Цей «рівний шлях» було порушено 2020 року пандемією коронавірусу. А «старий світ» – так звана стара нормальність – був зламаний локдауном та іншими обмеженнями. Спроби інвесторів та політиків «повернути все назад» результату не дали. Таким чином, впевнені в Saxo Bank, 2024-й зробить очевидним для всіх, що «гладкий шлях» – “все”, і до “старої нормальності” вже не повернутися.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *