Абсолютне зло, чи не так? Ну не знаю… Абсолютним злом можна назвати лише те, що наша харчова промисловість використовує дешеву пальмову олію замість дорожчих жирів, традиційно використовуваних у багатьох продуктах, і при цьому приховує це від споживачів. А от якщо говорити про вплив пальмової олії на здоров'я людини, то тут далеко не все так однозначно.
Коли пальма все псує
Якщо пальмовою олією замінюють поліненасичені або мононенасичені рослинні жири (наприклад, оливкову олію або соняшникову), то це, без сумнівів, значно знизить поживну цінність цих продуктів і підвищить ризик атеросклерозу. Найяскравіший приклад такої маніпуляції — це майонез або інші соуси на основі рослинної олії.
Справа в тому, що пальмова олія, на відміну від рослинної, містить переважно насичені жири (тому вона така ж тверда, як і вершкове масло, що теж складається з насичених жирів). І зовсім не важливо, що в першому випадку насичені жири мають рослинне походження, що для багатьох є синонімом корисності, а у випадку вершкового масла — тваринне. Незалежно від свого походження всі насичені жири у великих кількостях підвищують ризик атеросклерозу та серцево-судинних захворювань.
Коли від пальми ні жарко ні холодно
Звідси випливає другий висновок: якщо пальмовою олією замінити молочний жир (наприклад, для здешевлення шоколаду, цукерок та інших кондитерських виробів, а також здешевлення або модифікації жирності сиру, сметани, сиру або молока), то це ніяк не позначиться на ступені ризику атеросклерозу. Він буде однаково високим як у випадку справжніх продуктів, так і у випадку продуктів, модифікованих пальмовою олією.
Тобто тут пальмову олію вже ні в чому звинувачувати не можна. Так, при цьому ми отримаємо менше вітаміну А, властивого вершковому маслу, але зате збагатимося вітаміном Е та бета-каротином (провітамін А). Хоча, більшість пальмових олій, що використовується в харчовій промисловості, є високорафінованою, і значна частина цих корисних речовин втрачається.
А як же холестерин? Його ж немає в пальмовій олії, на відміну від молочного жиру, і, значить, продукти "на пальмі" повинні бути корисніші. Але в тому й справа, що холестерин шкідливий не сам по собі, а тільки тоді, коли ми його їмо разом з насиченими жирами. Креветки, наприклад, містять безліч холестерину, але ще жоден прихильник морської дієти не помер від інфаркту. І весь фокус в тому, що холестерин морських гадів надходить разом з омега-3 поліненасиченими жирами.
Коли від пальми навіть краще
А от якщо пальмовою олією замінювати звичний і здавалося б безпечний маргарин, то в цьому випадку, навпаки, ризик серцево-судинних хвороб буде знижуватися. Штучні трансжири, що складають основу маргарину, є набагато небезпечнішими насиченими жирами порівняно з природними жирами пальмової олії або молочних продуктів. Ну і не варто забувати про найважливіший антиоксидант — вітамін Е, якого в пальмовій олії дуже багато, на відміну від маргарину.
Так що звичайний і особливо промисловий маргарин, на якому готують картопляні чипси, попкорн, картоплю фрі та інші радості фастфуду, є набагато небезпечнішим порівняно з пальмовою олією.
Ця стаття має суто інформаційний характер і не є медичною консультацією, діагностикою чи рекомендаціями щодо лікування або дієти. Вся інформація, що міститься в статті про вплив пальмової олії на здоров'я та харчування, представлена для загального ознайомлення та не повинна розглядатися як професійна медична порада.
Джерело: ukr.media