Російські столиці під загрозою: НАТО може розмістити ядерну зброю в Польщі та Фінляндії

Як повідомляє польська преса, Варшава подала офіційний запит на розміщення на своїй території ядерної зброї Північноатлантичного альянсу. Це стало відомо 30 квітня зі слів заступника міністра національної оборони Польщі Павла Залевського в ефірі польського телебачення.

Польща готується долучитись до натовської програми Nuclear Sharing

За словами посадовців польського міністерства національної оборони, йдеться про заявку на участь у програмі НАТО під назвою Nuclear Sharing, до якої вже приєднались такі члени Альянсу як Німеччина, Бельгія та Італія. Зокрема, для преси Залевський відзначив, що Nuclear Sharing – це серйозна програма НАТО. Сполучені Штати контролюють використання цієї зброї.

Ми всі прихильники всілякого зміцнення безпеки Польщі, це “питання має, з одного боку, бути предметом угоди в межах НАТО, а з іншого боку – предметом внутрішньої домовленості”. При цьому заступник міністра оборони відзначив, що це не означатиме набуття Польщею ядерного статусу, а рішення про її застосування буде виключно в компетенції США та НАТО.

Варто додати, що Nuclear Sharing – це провідна програма НАТО, яка є частиною політики ядерного стримування Північноатлантичного альянсу. З листопада 2009 року в межах цієї програми американська ядерна зброя була розташована в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині. Загалом, за різними даними, розміри ядерних запасів США в країнах НАТО налічують близько 100 тактичних ядерних боєприпасів, зокрема заряди потужністю від 0,3 до 50 кілотонн на шести базах у Німеччині, Італії, Туреччині, Бельгії та Нідерландах.

До цього переліку, звісно, не входить власна ядерна зброя Великої Британії та Франції, які мають її не тільки тактичного, а й стратегічного рівня.

Дзеркальна відповідь на розміщення російської ядерної зброї в Білорусі

Раніше про те, що розміщення в Польщі ядерної зброї “вже деякий час є темою польсько-американських переговорів”, розповів пресі польський президент Анджей Дуда. “Якщо наші союзники вирішать розмістити ядерну зброю в межах спільного використання ядерної зброї також і на нашій території для зміцнення безпеки східного флангу НАТО, ми до цього готові. Ми є союзником у Північноатлантичному альянсі, й у нас теж є зобов’язання в цьому плані, тобто ми просто реалізуємо спільну політику”, – сказав він.

Однак головним моментом, на який варто звернути увагу в словах Анджея Дуди, є прямий натяк на дії Росії: “Мушу зізнатися, що коли мене про це запитали, я заявив про нашу готовність розмістити ядерну зброю в Польщі. Росія все більше мілітаризує Кенігсберзький округ. Нещодавно вона перебазувала свою ядерну зброю в Білорусь”.

Польща готова серйозно обговорювати це рішення

Варто також зазначити, що плани польського уряду викликали неабиякий резонанс і розбіжності навіть у самому керівництві країни. Зокрема, заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна заявив, що коментарі президента Анджея Дуди щодо розміщення ядерної зброї союзників у Польщі були дещо поспішними. “Спочатку варто було проконсультуватися з урядом, а не просто виходити й казати: ми хочемо мати ядерну зброю на нашій території”, – сказав він.

При цьому додавши, що особисто не виступає проти такого рішення, а наполягає на комплексному аналізі такої необхідності. Відтак можна констатувати, що цьому питанню буде передувати певна суспільна дискусія, як і має бути в демократичній країні, але загалом рішення про приєднання Польщі до відповідної програми НАТО буде ухвалене без суттєвих проблем.

Час підльоту до Калінінграда, Санкт-Петербурга та Москви скоротиться до лічених хвилин

Отже, з певним запізненням, але все ж таки Північноатлантичний альянс поступово реагує на ворожі кроки Російської Федерації з розміщення своєї тактичної ядерної зброї в Білорусі. Дзеркальним кроком у відповідь, за всіма канонами стратегії, які застосовувались під час попередньої холодної війни (1945-1991 рр.), передбачувано мало б стати розміщення ядерної зброї поблизу російських і білоруських кордонів. Саме для цього і розглядається територія Польщі.

Щобільше, про таку можливість на початку березня 2024 року заявляв і новообраний президент Фінляндії Александер Стубб: “Я би почав з того, що ми у Фінляндії повинні мати реальний ядерний засіб стримування. І це те, що ми маємо, тому що НАТО практично дає нам три засоби стримування через наше членство. Перший – це військові, тобто солдати, другий – це ракети, тобто боєприпаси, і третій – це ядерне стримування, яке йде від США”.

Відтак у майбутньому потенційному конфлікті Росія може отримати кардинально інший розклад ядерних сил у Європі, що ставить її у вельми небезпечні умови. Варто зазначити, що в такому випадку час підльоту ядерних ракет із території Скандинавських країн або Польщі до ключових військово-промислових і політичних центрів РФ (Калінінград, Санкт-Петербург, Москва), не кажучи вже про Білорусь, буде становити буквально десятки секунд, що зробить їхнє перехоплення вкрай важким.

35

35

0

10

8

0

028Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *