Фото: tsn.ua
Парламент звільнив Олександра Кубракова з посади віцепрем’єр-міністра з відновлення України – міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України. Народні депутати із “Слуги народу” на засіданні фракції 8 травня вирішили розділити Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури на два окремих відомства. Сам Олександр Кубраков заявив, що в уряді та фракції з ним не обговорювали рішення про його відставку.
«Керівництво фракції та глава уряду Денис Шмигаль зі мною це рішення не обговорювали. На засідання фракції та профільного комітету не було запрошено…» – сказав він.
Був фаворитом Зеленського та США
Олександр Кубраков став віцепрем’єр-міністром та головою об’єднаного відомства – Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України – наприкінці 2022 року. Тоді йому доручили питання відновлення інфраструктури, яке неможливе без координації політики регіонального розвитку.
“Щоб здійснити програму екстреного відновлення, Україні необхідно наступного року 17 млрд доларів. Уряд перебуває на постійному контакті з партнерами, щоб залучити ці кошти, і новий віцепрем’єр-міністр Олександр Кубраков консолідуватиме цю роботу. Працюємо, щоб кожна сім’я була зі світлом, теплом, водою та зв’язком. Відновлюємо важливі дороги, мости та переправи”, – прокоментував тоді призначення Кубракова прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Олександр Кубраков навіть вважався улюбленцем особисто президента Володимира Зеленського. Коли у 2021 році у нього запитали, кого він вважає найкращим міністром уряду, Зеленський назвав Олександра Кубракова. «Не тому, що він мій улюблений міністр, але й не без цього. Він має результат», – сказав президент.
До початку війни Кубраков як голова «Укравтодору» був одним із ключових менеджерів президентської програми «Велике будівництво». А в свій час він навіть нібито розглядався як заміна глави уряду Дениса Шмигаля. Кубраков також викликав симпатію з боку США, зокрема посольства США в Україні.
Не виконав покладених завдань
Але тепер ситуація змінилася. Офіційно причини звільнення Кубракова ніхто у владі не пояснював. Втім, у пояснювальній записці до проєкту про його звільнення зазначено, що “окремим викликом з початку широкомасштабної агресії РФ проти України стала необхідність здійснення якісної регіональної політики, а саме взаємодії з органами місцевого самоврядування та місцевими органами державної виконавчої влади, військово-цивільними адміністраціями”.
Зазначається, що ці нові виклики, обумовлені повномасштабним вторгненням, вимагають здійснення системної, передбачуваної та спрямованої на результат регіональної політики: “Однак політика, яка здійснюється сьогодні міністерством у частині регіональної політики, перебуває в критичному стані”, – йдеться у записці.
“Річний досвід показав, що регіональна політика виявилася не в пріоритеті, а це безпосередньо шкодить європейській інтеграції України. Фракція визнала, що трохи більше року тому припустилася помилки. Цю позицію однозначно поділяє більшість членів профільного комітету і все експертне середовище. Не може одне управління закривати весь спектр завдань, які раніше покривало ціле міністерство. Нам потрібен виконавчий орган, який надасть децентралізації нового дихання”, – пояснив голова комітету з регіональної політики парламенту та нардеп від «Слуги народу» Віталій Безгін.
Як стверджують депутати, сьогодні всім очевидна хибність рішення про об’єднання міністерств півтора року тому. Оскільки Кубракову не вдалося налагодити процес взаємодії між центральною та місцевою владою, а також було провалено напрямок регіональної політики.
Тому для цього і необхідно створити окреме міністерство, яке б займалося регіональним напрямом. А для його реалізації передбачається звільнення з посади урядовця – віцепрем’єр-міністра з відновлення України і міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова. Це дозволить запобігти подальшому погіршенню якості регіональної політики, а також забезпечити належним чином функціонування держави у цій сфері.
Щодо Міністерства розвитку громад, територій та будівництва, то питання з кандидатом на посаду міністра ще не вирішене. Серед претендентів ексміністр громад, територій та будівництва, чинний голова НАК “Нафтогаз” Олексій Чернишов, якого вважають новим фаворитом президента Зеленського, заступник голови Офісу президента з регіональної політики Олексій Кулеба, а також голова профільного парламентського комітету Віталій Безгін.
До початку війни Олександр Кубраков був одним із ключових менеджерів президентської програми «Велике будівництво». Фото: архів Коротко про
Скандали могли викликати невдоволення президента
Останньою краплею для невдоволення президента Зеленського могли стати і скандали, до яких залучили Олександра Кубракова. У 2023 році співробітники НАБУ та САП викрили діяльність організованого злочинного угруповання з розкрадання бюджетних коштів, до складу якого входив заступник Кубракова – Василь Лозінський. Згодом Кабмін звільнив Лозінського з посади заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури.
Також у квітні 2024 року Кубраков потрапив у скандал після того, як РФ ракетою знищила Трипільську ТЕС у Київській області. Після цієї події Верховна Рада викликала міністра для звіту. Але, незважаючи на це, Кубраков так і не з’явився в парламенті, зіславшись на участь у Конгресі місцевої та регіональної влади.
Думка експерта
Олег Саакян, політолог:
– Є дві причини звільнення Кубракова – політична та об’єктивна. Політична – це зростаючий вплив Кубракова, який зараз непропорційний до того розкладу сил, який бачать в Офісі та оточенні президента. Сам процес звільнення говорить про те, що це продукт трансформації впливу всередині Офісу президента, а простіше кажучи – «палацові інтриги».
А крім того, є реальні питання до його роботи, що й призвело до ідеї розділити міністерство. Погано те, що рішення про звільнення не було погоджено із самим Кубраковим. Наразі залишається лише одна інтрига – чи з’являться якісь корупційні розслідування на його адресу. Наприклад, продовження розслідування скандалу із його заступником Лозінським.
Довідка Коротко про
Олександр Кубраков народився 20 серпня 1982 року у місті Первомайськ Дніпропетровської області. Вищу освіту здобув у Київському економічному університеті за спеціальністю “Маркетолог”. Закінчив короткострокову програму Harvard Kennedy School.
Працював керівником ТОВ “Місто для людей Київ”, радником мера Києва Віталія Кличка у сфері IT, виконавчим директором Асоціації “Інформаційні технології України”. З листопада 2019 року став головою “Укравтодору”.
2019 року був обраний до Верховної Ради за списком партії “Слуга народу”. Був членом комітету ВР з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Криму, Севастополі, національних меншинах та міжнаціональних відносинах. У грудні 2019 року припинив повноваження народного депутата та був призначений міністром інфраструктури, а потім і першим віце-прем’єром.
Источник: kp.ua