Війна веж Кремля: хто перемагає в оточенні Путіна після смерті Пригожина

Війна «веж Кремля»: хто перемагає в оточенні Путіна після смерті Пригожина

Фото: REUTERS

Смерть господаря ПВК «Вагнер» ще більше оголила глибинну внутрішньовидову боротьбу у російській владі. Незважаючи на війну в Україні, так звані « вежі Кремля » воюють між собою за максимальний вплив у країні. І зникнення з арени такого обурювача спокою, як Євген Пригожин, якраз і є індикатором цих процесів.

За вплив борються три «вежі Кремля»

Останнім часом близьке коло Путіна звузилося до кількох груп впливу, які ще називають конкуруючими між собою «вежами Кремля».

Перша – близький особисто Путіну російський олігарх Юрій Ковальчук, з яким пов’язують заступника голови АП Сергія Кирієнка.

Ковальчук був співзасновником дачного кооперативу “Озеро” (створений під Петербургом на початку 90-х років), де зібралися люди, які згодом склали близьке оточення Путіна. Ковальчука вважають “особистим банкіром” Путіна – президент РФ довірив йому свої бізнес-інтереси та своєї сім’ї. Політолог Андрій Піонтковський не раз згадував, що Ковальчук – єдина людина, яка звертається до Путіна на “ти”.

Микола Патрушев –

Друга неформальна група пов’язана із секретарем Ради безпеки Миколою Патрушевим. Ця людина Путіну близька ідейно, їх пов’язує давня дружба. За понад два десятиліття Путіна при владі Патрушев став “сірим кардиналом” Кремля, входячи до найближчого оточення президента РФ.

З персоною Патрушева пов’язують серію вибухів житлових будинків у Росії 1999 року. Вибухи сприяли зміцненню рейтингу Володимира Путіна, котрий переміг на президентських виборах 2000 року під гаслами боротьби з тероризмом. За найпоширенішою неофіційною версією, теракти було організовано ФСБ.

Третьою групою, але віддаленішою від Путіна, вважаються військові, яку представляють міністр оборони Сергій Шойгу та голова генштабу Валерій Герасимов. І саме між цими двома останніми групами йде основна лінія протистояння.

А буквально днями представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Черняк повідомив, що керівництво Федеральної служби безпеки РФ намагається домогтися звільнення міністра оборони окупантів Сергія Шойгу та начальника генштабу РФ Валерія Герасимова, оскільки між ними існує реальний конфлікт.

«Цей внутрішній конфлікт триває, а переможцем у ньому може бути лише одна із сторін. Однак поки неясно, яка зі сторін візьме гору в цьому протистоянні”, – сказав представник ГУР. І конфлікт між ФСБ і керівництвом російської армії є продовженням “заколоту” ватажка терористичної групи «Вагнер» Євгена Пригожина.

І якщо згадати, що Пригожин постійно критикував керівництво міноборони Росії, заявляв про нездатність вирішення завдань силами армії і послідовно називав армією свою структуру. Отже, головними інтересантами його загибелі можуть бути Шойгу і Герасимов.

Юрій Ковальчук найближча в політичному оточенні Путіна людина. Фото: dossier.center

Пригожина вбив не Путін?

Колишній депутат російської Держдуми Ілля Пономарьов також вважає, що за ліквідацією ватажка ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина стоїть міністр оборони Росії Сергій Шойгу.

“Я думаю, що це Шойгу. Я думаю, що це “отвєтка”, і я не думаю, що це Путін. Я думаю, якби це був Путін, то був би суто феесбешний механізм ліквідації Пригожина. Там бомба чи двигун відмовили у літака, отруїти могли, нещасний випадок на полюванні в Африці, носоріг забодав – могло багато чого статися, але він був збитий двома ракетами С-300, і був збитий у той день, коли було призначено нового командувача ВКС, який, відповідно, всю цю сферу безпосередньо курирує замість друга Пригожина – Суровікіна. Я в такі збіги не вірю, тому безпосередньо наказ мав віддавати саме Сергій Шойгу, у якого, як ми розуміємо, з Пригожиним особисті рахунки, і я думаю, що це від нього “отвєтка” і прилетіла”, – сказав Пономарьов.

Але незважаючи на те, що смерть Пригожина вигідна «військовим», сам Сергій Шойгу мало що виграє від цього. Оскільки зараз саме група Ковальчука, куди також входить і голова «Роснафти» Ігор Сєчин, вважається найбільш впливовою. Вони одні з небагатьох, хто і сьогодні входить до близького кола Путіна, а їхня креатура Сергій Кирієнко стрімко нарощує свою вагу тим, що займається кадровими питаннями російської влади. Саме він впливає на призначення губернаторів у Росії. Вплив Кирієнка також зріс, коли він почав курирувати окуповані Росією українські землі.

Зберігає свій вплив і група, пов’язана із секретарем Ради безпеки Миколою Патрушевим, який об’єднав довкола себе представників російських спецслужб. Разом з ним – директор ФСБ Олександр Бортніков, голова Служби зовнішньої розвідки (СЗР) Сергій Наришкін, заступник секретаря РБ РФ Рашид Нургалієв.

І зараз між групами Патрушева та Ковальчука і Сєчина існує ситуативна співпраця, і вони успішно конкурують із «військовими» Сергія Шойгу та Валерія Герасимова. І вони ж могли стояти за Євгеном Пригожиним, бунт якого міг бути їхнім наміром усунути голову міноборони та генштабу РФ.

Здавалося б, у такий спосіб Пригожина могли усунути лише військові – як Шойгу і Герасимов. Але не все так однозначно. Фото з відкритих джерел.

Майбутнє ПВК «Вагнер» туманне

Що ж до дітища Пригожина – ПВК «Вагнер», то експерти пророкують йому дуже сумне майбутнє. Британська розвідка, наприклад, вважає, що загибель Євгена Пригожина та інших ватажків угрупування глибоко дестабілізує вплив на “вагнерівців”. Вакуум лідерства у групі “Вагнера” ​​буде посилено повідомленнями про те, що засновник та польовий командир Дмитро Уткін та начальник логістики Валерій Чекалов також загинули, вважають у британській розвідці.

А речник Міністерства оборони США бригадний генерал Патрік Райдер заявив, що найманці з групи «Вагнера» більше не є фактором у війні Росії проти України. “За всіма ознаками їхня бойова ефективність зменшилася. І вони більше не є суттєвим фактором, коли йдеться про конфлікт усередині України”, – додав представник Пентагону.

Аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW) вважають, що ПВК «Вагнер» більше не існуватиме як квазінезалежна паралельна військова структура. “Смерть центрального керівництва ПВК “Вагнер” підриває її здатність переламати наслідки кампанії Кремля та міністерства оборони РФ, спрямованої на ослаблення, підпорядкування та знищення організації після заколоту 24 червня”, – йдеться у їхньому звіті. В ISW зазначили, що міноборони Росії вже зараз вербує нинішніх та колишніх “вагнерівців”, щоб взяти на себе контроль за операціями ПВК за кордоном.

Після загибелі ватажка Вагнера розклади в оточенні російського диктатора можуть змінитися. Фото: REUTERS

Думка експерта

Іван Ступак, військово-політичний експерт Українського інституту майбутнього:

– На перший погляд, від смерті Пригожина виграє група Шойгу – Герасимова, адже саме їх він критикував останнім часом. Але Путін досі тримає їх на дистанції. Ближчі до нього «вежі» – це олігарх Юрій Ковальчук, який і переконав російського диктатора розпочати війну проти України. Його креатура Кирієнко замкнув на собі всі кадрові питання у Кремлі. Зберігають та посилюють свої позиції Патрушев і спецслужби. Вони навіть зараз вимагають відставки Шойгу та Герасимова. Але Путіну просто ніким їх замінити. Проте павуки в банці продовжують активно воювати один з одним.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *