США поставили Маска на місце: державні справи вирішує уряд, а не мільярдер

США поставили Маска на місце: державні справи вирішує уряд, а не мільярдер

Фото: REUTERS/Julia Nikhinson

Після останніх відверто антиукраїнських демаршів американського мільярдера Ілона Маска в США замислилися про надмірний вплив цієї особи на зовнішню політику країни. І справді – одна людина перекреслює все те, чого офіційно прагнуть США. Так, наприклад, Вашингтон усіляко намагається допомагати Україні, а Ілон Маск, відключаючи супутниковий інтернет Starlink, зриває операції української армії. І тут справа навіть не стільки в самій Україні, а в тому, що одна людина ставить себе вище за державу США та її інтереси.

Безконтрольний Маск – небезпечний

Тому в американському істеблішменті почали лунати голоси про перевірку діяльності неконтрольованого мільярдера. “Конгресу необхідно розслідувати, що тут сталося, і чи є у нас адекватні інструменти, щоб гарантувати, що зовнішня політика проводиться урядом, а не одним мільярдером”, – заявила сенатор США від Демократичної партії Елізабет Уоррен після блокування Маском супутникового інтернету Starlink в Україні.

Інший сенатор – Джек Рід – заявив, що він стурбований цією проблемою з огляду на те, що уряди традиційно контролюють супутники, і вирішують, що з ними робити, президенти, а не приватні особи. Сенатор вважає, що Маск не може залишати за собою останнє слово, коли справа стосується національної безпеки.

Також безконтрольно і нахабно поводиться Ілон Маск і в соціальних мережах, після покупки Твіттера. Тому Мін’юст США подав до суду на Ілона Маска через “накази, що загрожують безпеці даних” користувачів Твіттера.

Пентагон приструнив мільярдера

Тиск держави на зухвалого мільярдера не пройшов даремно, і він змушений був піти на поступки. Як повідомило видання The Washington Post, Ілон Маск передав частину обладнання та послуг супутникового інтернету Starlink під контроль Міністерства оборони США. Біограф мільярдера Уолтер Айзексон пояснив, що Маск передав Пентагону контроль над частиною Starlink після розмови з радником з національної безпеки США Джейком Салліваном та керівником Об’єднаного комітету начальників штабів Марком Міллі.

“Те, що він зробив, і я вважаю це правильним результатом, – вирішив передати повний контроль над певною кількістю обладнання Starlink. Starlink надає послуги військовим США, щоб він більше не контролював геозони. Він більше не контролює умови використання”, – розповів біограф Маска.

І тепер українські військові операції меншою мірою залежатимуть від забаганок американського мільярдера, який, за деякими даними, ще й зловживає медичними препаратами.

Мотиви – пацифізм, санкції, Китай

Сам Ілон Маск, намагаючись зберегти обличчя, знайшов купу виправдань того, що він відключав Україні Starlink. Спочатку він виправдовувався своїм пацифізмом і острахом початку ядерної війни. Його біограф Айзексон заявив, що Маск був засмучений тим, що послуги Starlink використовуються для ведення бойових дій. Мільярдер нібито поскаржився, що створював супутниковий інтернет для розваг, проте тепер побоюється, що його винахід може призвести до ядерної війни.

Щодо інциденту, коли Маск обмежив доступ до мережі Starlink напередодні операції ЗСУ у тимчасово окупованому Криму, Айзексон пояснив, що винахідник злякався можливого ядерного удару Росії.

Потім була інша версія виправдання. Маск заявив, що Starlink було вимкнено в районі Криму через американські санкції проти РФ, і включити його без спеціального дозволу від Білого дому Маск нібито не мав права. “Причина, через яку Starlink було вимкнено, насправді була в тому, що США ввели санкції проти Росії. Вони охоплюють Крим, і нам не дозволено включати зв’язок”, – сказав він.

Але експерти не відкидають ще однієї версії. Значна частина продукції основного активу Маска – автомобілів Tesla – виробляється на підприємстві в Шанхаї. І ця компанія Маска багато в чому залежить від доброго відношення китайської влади, яка неофіційно підтримала Росію в конфлікті. За словами мільярдера, у Пекіні незадоволені тим, що він забезпечує інтернетом ЗСУ.

І сам він нещодавно визнав, що у Пекіні висловили стурбованість тим, що він відкрив доступ Україні до інтернету Starlink, і застерегли від аналогічних дій у КНР. Адже вільний інтернет-зв’язок не лише дозволить китайцям оминати жорстку державну цензуру, а й допоможе Тайваню в тому випадку, якщо там відбудеться чергове загострення.

У соцмережах українці висміюють бажання Ілона Маска всидіти на двох стільцях: догодити і США, і Китаю. Ілюстрація: facebook.com/aleksej.golobuckij

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

– Маск намагається грати самостійну партію у міжнародній політиці, але коли це виходить за межі національних інтересів США, Вашингтон ставить його на місце. Глобальна система міжнародної політики не може бути безконтрольною та залежною від однієї людини. Йому ніхто не дозволить приймати рішення на власний розсуд і не координувати свої дії з американською владою. Просто раніше у Вашингтона та Пентагону до цього руки не доходили. Але коли Маск підійшов до межі, за якою йдуть національні інтереси США, його одразу обсмикнули і поставили на місце. Тепер він не зможе щось там відключати чи включати на власний розсуд.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *