Верховна Рада України разом з ЦВК готують правила для повоєнних виборів. Уже представлено проєкт Закону щодо встановлення неможливості організації та проведення виборів/референдумів громадян України на окремих територіях.
Відео дня
Про це пише LB.ua, редакція якого отримала документ. Відомо, що проєкт ще будуть допрацьовувати, хоча робота над ним триває вже не один місяць.
Нардепи хочуть прийняти цілісний закон з урахуванням деокупованих територій, безпекового та інших факторів, викликаних через війну.
Наразі проєкт пропонує зміни до Виборчого кодексу та адміністративного судочинства України.
“Визначення органу, який має встановлювати можливість чи неможливість проведення виборів на окремих територіях. Це питання викликало тривалі дискусії. На початку лунала ідея, аби таким органом була РНБО. Але самі представники РНБО цього не дуже хотіли”, – сказав перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко.
Відтак, запропоновано, щоб органи сектора безпеки, місцеві органи влади чи військові адміністрації, ВЦА зверталися б до ЦВК з клопотаннями щодо неможливості проведення виборів на відповідних територіях. Потім ЦВК має подати пропозиції до Верховної Ради, яка голосує за постанови по кожній дільниці.
Ще одна пропозиція проєкту – внесення змін до Регламенту ВРУ з тим, аби неможливість проведення виборів чи референдуму встановлювала Тимчасова спеціальна комісія.
А от найбільш проблемна частина проєкту – розділ про критерії визначення територій, де не можна буде провести вибори. Вже визначено перелік, що складається з 4-х ознак і у випадку хоча б однієї, вибори відбуватися не мають.
1) такі території є деокупованими територіями або на них велися бойові дії і вони зазнали безпосереднього негативного впливу збройних формувань Російської Федерації;
2) такі території розташовані в межах області, в якій проходить державний кордон України з Російською Федерацією або Республікою Білорусь;
3) протягом останніх шести місяців на таких територіях відбувалися обстріли з боку Російської Федерації чи Республіки Білорусь, внаслідок яких загинули та/або були поранені цивільні особи;
4) на відповідних територіях запроваджено режим обмеженого доступу, у тому числі з урахуванням мінної небезпеки.
Далі ці ознаки дещо конкретизуються переліком критеріїв. Однак, як кажуть нардепи, він доволі абстрактний.
Представниця фракції “Європейська солідарність” Вікторія Сюмар вважає, що ці критерії дуже широкі.
“За ними можна буде обмежити вибори на пів країни. Чого вартує лише критерій про обстріли впродовж пів року внаслідок чого загинули цивільні. Тоді вибори можна буде не проводити не тільки у Донецькій та Луганській областях, а й Одеській, Харківській, Запорізькій, Миколаївський, Херсонській, Сумській та Чернігівській, які постійно обстрілюються та межують з Росією та Білоруссю. Тому ці критерії очевидно суперечать Конституції, яка гарантує кожному громадянину право проголосувати та бути обраним”, – додала Сюмар.
Голова підкомітету ВРУ з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії, нардепка фракції “Слуга народу” Аліна Загоруйко додала, що дієвим запобіжником, аби цілі області не потрапляли у виборчий бан, буде норма про голосування парламенту по кожному окремому округу та дільниці.
Корнієнко вважає, що доопрацьований проєкт можуть включити в тіло єдиного великого закону про повоєнні вибори.
Разом з тим, Загоруйко каже, що у цьому році остаточної редакції ще не буде.
Як повідомляв OBOZ.UA, президент Зеленський вважає, що українське суспільство не дозволить парламенту та уряду витрачати гроші під час війни на проведення виборів. Також глава держави наголосив, що одна з найголовніших складнощів у проведенні виборів полягає у питанні безпеки.
Однак у разі їх проведення глава держави має намір балотуватися на другий термін, своє рішення він обґрунтував тим, що “не може втекти під час війни”.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
11
4
11
0
2
0
2
49Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com