Візит прем’єр-міністра Індії Нарендра Моді до України виглядає певною мірою несподівано, враховуючи, що не так давно між країнами виник дипломатичний скандал. Нагадаємо, що МЗС Індії викликало українського посла, щоб поскаржитися на висловлювання президента України Володимира Зеленського, який публічно обурився обіймам Моді і Путіна у Москві, у той час, коли росіяни бомбили “Охматдит”. Здавалося, що Україна ризикує втратити підтримку лідера Глобального Півдня, але потім сталося щось таке, що кардинально змінило ситуацію.
Відео дня
Сьогодні Індія все ще називає війну “конфліктом”, не допомагає Україні навіть у гуманітарній сфері, не приєдналася до санкцій проти Росії, а, навпаки, зберігає з агресором добрі відносини і закуповує за зниженими цінами російську нафту. Аби легітимізувати свою вигідну економічну дружбу з Путіним, Моді прагне продемонструвати цивілізованому світу, що дотримується нейтральної позиції у війні. Візит до України – найкращий спосіб для цього.
Ще одним ефективним способом втілення такого сценарію для Індії є спроба замінити Китай у мирному процесі. Цьому може сприяти той факт, що з погляду Росії, якби Індія виступила посередником у мирному процесі, це дозволило уникнути більшої залежності від КНР. США також могли б погодитися, щоб роль посередника відіграла Індія, а не Китай, оскільки останній є їхнім основним геополітичним суперником на сьогодні.
Про те, що стоїть за візитом індійського лідера до України та чого можна очікувати від цієї події, – у матеріалі OBOZ.UA.
Друг Путін та геополітичний баланс
Лідер Індії Нарендра Моді їде до Києва, аби зустрітися з Володимиром Зеленським. Це буде перший приїзд індійського прем’єра до України з часу початку повномасштабної війни. Раніше два лідери вже зустрічалися на саміті G7. Як відомо, Моді нещодавно відвідав російського диктатора Путіна, щоб, як він сам стверджує, переконати його припинити “конфлікт”. Він намагався звернути увагу на неприпустимість загибелі дітей. При цьому візит Моді до Москви розпочався лише через кілька годин після масової російської ракетної атаки проти України, під час якої загинули десятки людей, зокрема діти. Тоді зазнала руйнувань дитяча лікарня “Охматдит”. На відео з Москви видно, як сяючий Моді обіймається з Путіним, отримавши якусь російську нагороду, а усміхнений диктатор називає його “мій найдорожчий друг”.
Під час перемовин між індійським лідером та російським диктатором і сердечних заяв на адресу “друга Володимира Путіна” Моді не засудив цей воєнний злочин, що відзначив Володимир Зеленський. Скорочення програми візиту індійського лідера навряд можна вважати адекватною реакцією на злочини Путіна та його армії.
Показово, що візит до Москви був першим закордонним візитом з того часу, як Моді був переобраний на посаду прем’єр-міністра. Певною мірою ці відвідини Москви – символічний жест, який мав підкреслити особливі відносини між Індією і Росією, про що Моді і говорив під час своїх виступів у російській столиці. РФ залишається для індійців ключовим постачальником зброї. Індія, яка має одну з найбільших армій у світі та має давні прикордонні суперечки зі своїми сусідами Пакистаном і Китаєм, досить сильно залежить від російського обладнання, а сценарій погіршення взаємовідносин може миттєво підірвати її можливості стримувати Китай.
Сам прем’єр намагається балансувати між США, з якими у Індії стратегічне партнерство, Росією, з якою країна бажає і надалі підтримувати активні стратегічні взаємини, пов’язані на спільних економічних інтересах, і КНР, головним політичним і військовим конкурентом.
Засуджуємо війну, але не Росію
Між тим, незважаючи на зацікавленість у подальших взаєминах з РФ, Моді є одним з небагатьох політиків Глобального Півдня, хто певною мірою абсолютно чітко оцінює дії Путіна у його агресивній війні проти України та говорить йому це особисто. Так, під час саміту Шанхайської організації співробітництва в 2022 році прем’єр-міністр Індії заявив російському диктатору, що в 21-му столітті війни – не інструмент вирішення політичних проблем.
Однак в усіх своїх заявах Моді чомусь ніколи не згадує про Росію та особисто Путіна, не називає такі дії проти України агресією, висловлюючи швидше загально-політичні оцінки небезпеки власне війни як такої для усього світу. Така риторика надає можливість Кремлю спокійно ставитися до подібних висловлювань, адже вони не несуть ніякої практичної шкоди.
Посередницькі очікування
Заступник держсекретаря США Курт Кемпбелл, відповідаючи на запитання на слуханнях у Сенаті щодо візиту прем’єр-міністра Індії до Москви цього місяця заявив, що очікує незабаром, що Індія розпочне активніше співпрацювати з Україною, – повідомляє Reuters. Раніше Державний департамент США висловив занепокоєння щодо взаємин Індії з Росією.
Майже те саме говорить і міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар.
“Я очікую, що буде більше контактів між нами та Україною, а також між нами та Росією“, – сказав дипломат, відповідаючи на запитання про можливість візиту Моді до України.
Використати Україну
Чи дійсно наші американські партнери провели з індійцями “виховну” роботу та спрямували їх у правильне русло у питанні війни в Україні, покаже час. Проте здається, що своїм візитом до української столиці лідер Індії прагне передусім легітимізувати економічні взаємини з Росією. Адже не є секретом, що саме закупівля Індією російської нафти дає можливість Путіну і далі підтримувати певну економічну стабільність, що дозволить йому вести багаторічну війну на знищення України. Певні антивоєнні заяви Моді дають йому можливість ще раз закликати українське керівництво до перемовин і до закінчення війни, що роблять усі керівники країн Глобального Півдня під час своїх зустрічей із представниками України.
Індія, звичайно, не хотіла б, щоб її сприймали як країну, яка допомагає Росії у проведенні цієї агресивної війни. Зокрема, ще й тому, що для Індії важливими є відносини із Заходом. Для цього їй потрібно демонструвати свою нейтральність щодо війни, тому візит до України – найкраща можливість це зробити. Але важливими є не слова, а справи, а ось вони прекрасно демонструють реальні пріоритети Індії, яка й надалі купує зброю і нафту в Росії та допомагає економічно виживати.
Індія не буде ризикувати відносинами з Росією
“Власне, індійські інтереси полягають у тому, щоб продовжувати співпрацю з Росією і не давати їй стати все більш залежною від Китаю. Звичайно, це хибна думка, бо інтереси КНР і РФ збігаються” – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Центру оборонних стратегій Олександр Хара.
На думку Олександра Хари, важливий момент – критика і прохання з боку партнерів України стосовно припинення тісних відносин з РФ. Для Індії формат співпраці з країнами Заходу дуже важливий, оскільки Китай є загрозою, зокрема територіально.
“Американські і європейські партнери, зустрічаючись з Моді, постійно кажуть тиснути на Росію, бо вона розпочала та веде цю війну, що Індія має вибирати сторону жертви, а не допомагати агресору. Тому я думаю, що на такому тлі цей візит і буде проходити. Водночас світогляд нинішнього індійського уряду не дуже відрізняється від того, що розповідають російські пропагандистські канали. В Індії панує думка, що Росія – занадто велика держава, щоб вона програла або була можливість примусити її щось зробити“, – зазначає експерт.
За словами Олександра Хари, хоча індійці й зменшили кількість імпорту російської зброї, але все одно залежність від цих постачань залишається. Тобто їм потрібна РФ не лише тому, що вони хочуть використовувати дешеві ресурси. Власне тому індійці навряд будуть погоджуватися на українську Формулу миру, бо не хочуть ризикувати відносинами з Росією. Експерт вважає, що індійці будуть і далі розповідати, що потрібно дипломатичне врегулювання, компроміси тощо. Як, власне, діють і китайці.
“Я не вірю, що буде якийсь прорив після цього візиту, якась серйозна миротворча ініціатива з боку Індії. У політичної еліті країни хибна думка, що як за часів холодної війни Індія не приєдналася ні до кого, так і зараз вони можуть собі це дозволити. Але ситуація кардинально змінилася в тому, що зросла роль Китаю. І якщо Індія хоче, щоб Штати допомагали їм стримувати агресивну роль КНР, то треба обирати, з ким ти сьогодні. Індійці не поспішають і дуже нервуються, коли європейці чи американці їм щось про таке кажуть. Вони сприймають це як вияв неоколоніалізму і, власне, щоб показати свою незалежність, будуть купувати в Росії що завгодно. Та всидіти на двох стільцях буде дедалі важче“, – зазначив Олександр Хара.
З Моді треба бути обережним
“Моді ставить перед собою кілька завдань, які він хоче реалізувати за допомогою візиту в Україну. Насамперед він намагається маневрувати між Заходом і світом авторитаризму, тому що економічні інтереси Індії пов’язані як з Росією, так і з США та ЄС. Але разом з тим він не хоче втрачати обличчя та прагне підтвердити реноме Індії як демократичної країни, при цьому обіймаючи диктатора. Приїжджаючи в Україну, він планує виглядати, як, знаєте, рівно віддалена та нейтральна людина, яка і в Москву, і в Київ приїхала. Тому треба подумати, як саме варто його приймати, аби не втрапити у пастку” – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.
На думку Олександра Мережка, основна проблема в тому, що Індія ставить на перше місце не міжнародне право, не цінності демократії, а свої корисливі економічні інтереси. Це все ще доволі бідна країна, яка потребує дешевих російських енергоносіїв. Водночас Індія хоче виглядати як країна, для якої мають значення демократичні цінності.
“Нарендра Моді останнім часом налагоджує відносини з США та ЄС. Він хоче виглядати непогано в очах Заходу і для рівноваги запланував візит у Київ. Тобто це намагання використати Україну, принаймні в цьому аспекті. Тому в цій ситуації треба бути обережними. Постає велике питання – як ми будемо грати в цю складну геополітичну гру. Бо, здається, нас хочуть використати для покращення свого реноме. Тому треба зіграти дуже тонко, щоб виграти, а не програти. Щоб не нас використали, а щоб ми захистили свої інтереси. Тому перед тим, як Моді приїде в Україну, необхідно подумати, що саме варто робити”, – вважає Мережко.
На думку Олександра Мережка, Україна може використати цей візит з користю для себе, збільшивши шанси на організацію другого Глобального саміту миру. Адже Індія, на відміну від Китаю, взяла участь швейцарському саміті, хоча й не підписала фінальну декларацію. Тому треба розвивати цей успіх і використати ситуацію так, щоб візит Моді мав якісь конкретні результати, а саме участь Індії у другому Глобальному саміті миру.
“Стосовно перспективи посередництва, то якщо говорити теоретично – Індія має певний вплив на Росію. Поки не такий великий, який має Пекін на Москву. Тобто, якщо Індія відмовиться від купівлі російських енергоносіїв та приєднається до західних санкцій, то це завдасть удару російській економіці. Навряд вона це зробить у найближчій перспективі, але теоретично через це вона має певний вплив на Росію. Тому може брати участь у миротворчому процесі. На практиці, на мою думку, це сумнівно, але якийсь невеличкий шанс на це існує. Головне, Індію треба активніше залучати до багатостороннього переговорного процесу“, – зазначив Олександр Мережко.
25
7
25
2
12
10
1347Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com