Корупціонера здай, винагороду чекай. Чи може в Україні заробити викривач

Корупціонера здай, винагороду чекай. Чи може в Україні заробити викривач?

Фото: facebook.com/DSI.police.ukraine (ілюстративне)

Виповнився тиждень, як на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції запрацював Єдиний портал повідомлень викривачів. Ті, хто надасть достовірну інформацію про злочин, можуть розраховувати не лише на моральне заохочення, а й матеріальну винагороду – 10% від суми отриманого чиновником хабара чи відшкодованого державі збитку, завданого різними корупційними діями.

На цей інструмент боротьби зі службовими зловживаннями свого часу покладалися досить великі надії і, як бачимо, покладаються досі. А от чи справджуються вони, є різні прогнози.

По трьох каналах

Зараз портал працює не на повну силу і навіть не на півсили. Kp.ua спробувала зробити перший крок в повідомленні про корупцію в міністерстві N, але система в опції відмовила. У переліку підключених до порталу організацій, на які можна поскаржитись, поки міститься тільки НАЗК, будемо сподіватися, що скоро він поповниться.

Однак не порталом єдиним. В роз’ясненні агентства йдеться про те, що викривач може скористатися трьома видами каналів передачі інформації: внутрішнім (повідомити своєму керівнику або відповідальному за антикорупційну роботу), регулярним (поліція, прокуратура, НАБУ тощо), зовнішнім (ЗМІ, громадські об’єднання, професійні спілки).

За останній місяць (дані на момент написання матеріалу – 12 вересня 2023 року) різними каналами надійшло 167 повідомлень про корупцію. Результати такі: 44 відхилено, 57 перебувають у роботі, розглянуто 0, викривачів також… 0.

Щоб осягнути таку математику, треба розуміти, чим відрізняється викривач від заявника.

Поки до порталу підключене саме НАЗК. Скрін-шот: https://nazk.gov.ua/uk/

Права і гарантії

Сигналити про корупційні злочини може будь-хто і будь-куди. Коли портал запрацює нормально, також ласкаво просять. Електронна форма передбачає анонімне повідомлення, а якщо людина згодна себе назвати, її дані будуть приховані під 14-значним ідентифікатором. Набравши код, можна буде простежити рух повідомлення.

Однак більшість добровільних борців з корупцією отримають лише статус заявника. Він нічого не гарантує, а тим паче винагороду. Викривач – це юридичний статус, який дається за умови виконання кількох вимог:

 • Має працювати в організації або співпрацювати (навчання, тендери, закупівлі) з організацією, в якій помічені корупційні порушення.
 • Викривач не повинен сумніватися у тому, що інформація про правопорушення достовірна (вочевидь, йдеться про те, що у викривача мають бути докази скоєння правопорушення, а не просто з чужих слів. – Ред.).
 • Повідомлення має містити факти, які правоохоронні органи зможуть перевірити.
 • – Тобто, якщо ви напишете, що ваш начальник підбив під кума умови тендеру і отримав “відкат” за завищені ціни, ви будете просто заявником. Якщо пошлетеся на “Прозорро” і порівняєте ціни з ринковими, отримаєте шанс стати викривачем, – пояснює адвокат Олександр Сиротін.

  За інформацію, яка внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань і має судову перспективу, викривач отримає низку прав. Зокрема:

  • давати свідчення у справі або відмовитися, зберігати конфіденційність,
  • отримати безоплатну юридичну допомогу при захисті своїх прав, якщо це знадобиться в суді,
  • звертатися по державну охорону для себе, своїх близьких у разі загрози життю, державним коштом змінити зовнішність, документи, місце проживання,
  • звільнятися від кримінальної відповідальності за участь у схемах в передбачених законом випадках,
  • отримати винагороду.

  Викривач також має гарантійний захист від звільнення, скорочення, переведення на нижчу посаду, змін умов праці, будь-якого службового утиску.

  Не за гроші – за ідею

  Як бачимо, винагорода стоїть останньою в переліку “плюшок”. І недарма. Отримати свої 10% викривач зможе лише після того, як буде обвинувальний вирок, він вступить в законну силу, тобто справа пройде апеляційний розгляд, засуджений відшкодує завдані збитки, і ці кошти реально підуть у бюджет.

  З огляду на те, як довго у нас тривають суди, як вправно працюють адвокати “акул” від корупції, як швидко хабарники розпихують статки по третіх особах, перспектива розбагатіти на викриванні примарна. Куди більша спокуса самому вгвинтитися в схему і отримати ласий шматок від неї просто зараз, а не через п’ять–десять років.

  – Меркантильні міркування не можуть бути головним стимулом для викривача. Це так – бонус, – зауважує заслужений юрист України, депутат Київради Леонід Ємець. – Якщо людина вагається, чи стати учасником злочинної схеми, чи викрити її, вона мусить усвідомлювати, що на неї може знайтися інший викривач. І краще почекати з винагородою, ніж отримати тюремний термін. Якщо вже стала, але усвідомила ризики чи щось пішло не так, то статус викривача врятує від відповідальності. В будь-якому разі суспільство отримає зиск від того, що злочин не був доведений до кінця або відбувся, але викрита особа позбавлена змоги далі коїти правопорушення.

  На думку правника, справа перспективна.

  І ризики також

  Про моральний бік вчинків викривача вже давно не йдеться. Ця інституція закладена в Конвенції ООН проти корупції, в тій чи іншій формі вона працює по світу. За інформацією антикорупційного руху “Транспаренсі Інтернешнл Україна”, з 1986 року по 2019 уряд США зміг отримати завдяки викривачам 35 мільярдів доларів у вигляді штрафів і повернутих грошей, а Комісія з цінних паперів і бірж тільки у 2013 році виплатила інформаторам понад 14 мільйонів доларів «як визнання їхнього внеску в успіх виконання дій у боротьбі з шахрайством».

  В Україні інститут викривача діє з 2014 року, коли був прийнятий закон “Про запобігання корупції”, однак заохочення у вигляді премії з’явилося тільки в 2020-му. А на початку вересня 2022-го року під час конференції «Викривачі корупції в Україні: успіхи та виклики» суддя Вищого антикорупційного суду Віра Михайленко озвучила такі факти: «На сьогодні є близько 200 вироків, де в судовому рішенні приділяється увага викривачеві. Хоча немає жодного вироку, де б визначалася винагорода викривачу”. За рік, що минув, нічого не змінилося.

  – В Україні ця інституція непопулярна, і поява електронного порталу мало що змінить, – констатує керуючий партнер адвокатської компанії “Кравець та партнери” Ростислав Кравець. – Вона використовується в основному тоді, коли йдеться про захист від звільнення через конфлікт з начальством чи скорочення штатів.

  Юристи нагадують, що, крім прав та гарантій, викривачі мають і ризики. Якщо перевіряючі органи не зможуть або не захочуть визнати інформацію вартою уваги чи розцінять її як недостовірну, людина позбавляється статусу викривача. А якщо повідомлення про корупційний злочин визнають завідомо неправдивим, інформатору загрожує кримінальна відповідальність – аж до позбавлення волі на термін до двох років.

  З 187 заявників жодного не визнано викривачем. Скрін-шот: https://nazk.gov.ua/uk/

  Тільки цифри

  Винагорода – це скільки?

  На 10% викривач може розраховувати, якщо сума хабаря чи збитків не нижче 85 000 гривень. Максимальний рівень винагороди обмежується 3 000 мінімальних зарплат, які діють на час скоєння злочину. Нині це більше 20 000 000 гривен.

  А як у світі США

  Держава забезпечує анонімність інформатора, але від нього вимагає доброчесності. Не розкриваючи себе, викривач мусить заповнити кілька сторінок запитань про походження інформації та її достовірність. Винагорода може коливатися від 10% до 30%, залежно від кількості відшкодованих коштів.

  Литва

  Гарантії для викривача такі самі, як в Україні, головне – звільнення від відповідальності за участь у незаконній діяльності. Матеріальний стимул коливається від 10 до 30 %.

  Південна Корея

  Винагорода за викриття великих корупційних злочинів може сягати 2 мільйонів доларів.

  Закон передбачає фізичний захист викривача.

  Источник: kp.ua

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *