Як вестимемо оборонну війну: зуби дракона, мінні поля та посилене ППО

Фото: ФБ генштабу ВСУ

Україна переходить на оборонну тактику війни. Це означає, що тепер ЗСУ більше стримуватимуть супротивника, ніж наступатимуть. Чи передбачає така тактика затребуваність певних видів зброї, яка відрізняється від наступальної, і які тут будуть стратегії? Про це KP.UA запитала у наших військових експертів.

Оборона передбачає контрнаступ

Для початку уточнимо, що означає оборона з погляду військових. Насправді це теж вид бою, який застосовують війська, щоб відбити наступ противника, який перевершує їх за силою. 

Застосовують цей вид бою, щоб зірвати або зупинити наступ противника, утримати важливі зони, райони, рубежі та об’єкти, скувати переважаючі сили ворога, створити умови для переходу в наступ.

Зазвичай, разом з відбиттям ударів противника оборона включає в себе і елементи наступальних дій (нанесення у відповідь зустрічних і попереджувальних вогневих ударів, проведення контрударів і контратак, знищення атакуючого супротивника в районах його базування, розгортання та на вихідних рубежах), питома вага яких характеризує рівень її активності.

На облаштування оборонних рубежів виділено 800 мільйонів гривень

Закономірно, що українським Силам оборони для протистояння ворогові просто необхідно мати ще й добре облаштовані фортифікаційні споруди, крім зброї та техніки.

Командувач об’єднаними силами ЗСУ Сергій Наєв повідомив, що українські військові спільно з муніципальною владою зміцнюють оборонні лінії Чернігівської області, що межує з Білорусією та Росією. Це встановлення «зубів дракона» (протитанкові загородження) та копання траншей. Фортифікаційні лінії оборонних рубежів представлені численними лініями окопів, укріплених габіонами (різні ємності – кошики, мішки брезентові і т.д.) з піском. Вони пов’язують між собою в єдину мережу бліндажі та вогневі точки.

Зовні відкрита частина бетонних споруд зварюється протикумулятивними ґратами. За задумом вони мають нейтралізувати кумулятивні боєприпаси, які б могли пробити стіни. Перед фортифікаціями інженери також розміщують невибухові інженерні загородження на можливих напрямках ворожого наступу. Крім того, за схожим сценарієм, проводиться і спорудження протипіхотних загороджень.

Для забезпечення темпів побудови нових оборонних рубежів у грудні 2023 року Кабінет міністрів виділив 788,8 мільйона гривень з резервного фонду державного бюджету.

За словами Наєва, ситуацію на Чернігівщині українські військові оцінюють як стабільну та контрольовану, але на найнебезпечніших напрямках обладнуються рубежі першої та другої смуг оборони. Якщо загроза зростатиме, на підготовлені рубежі прибудуть додаткові сили ЗСУ.

Що ж до фортифікаційних робіт, які зараз ведуться поблизу з лінією фронту, про них офіційні джерела будь-якої інформації не дають. Логічно посилаючись на військову таємницю. Втім, зміцнення оборонних рубежів йде постійно і по всій лінії кордону як із реальним, так і з потенційним противником.

«Зуби дракона» покликані зупинити танки. Фото: скрін відео ВСУ

Компетентно

Сергій Грабський, військовий експерт:

– Потрібно розуміти, що оборонна стратегія є частиною стратегії перемоги. Спеціальної зброї, яка б відрізняла наступальну від оборонної, немає. Просто зміщується акцент на той чи інший вид. Наприклад, в артилерії гармата – це наступальна зброя, а гаубиця – оборонна. За наступальної стратегії нам потрібні десантно-штурмові загони, при обороні – механізовані підрозділи. Але в принципі озброєння більш-менш однакове.

Нам потрібна зброя, яка виконуватиме комплексні завдання. Оборонна стратегія не означає, що ми лише захищатимемося, вона передбачає активні дії, які зупиняють наступальний потенціал противника. А це може бути зроблено танками, нанесенням ракетних ударів тощо. Для оборони нам також потрібні ППО та літаки, тому що перехоплення ворожих ракет і літаків може бути здійснене авіацією. Тому посилення ППО є нагальною потребою наразі.

Ігор Романенко, ексзаступник Генштабу України:

– Нам потрібно будувати оборонні споруди та встановлювати мінні поля. Якщо для наступу потрібно більше бронебійних снарядів і ракет для бетонних захисних споруд, то для оборони потрібні касетні боєприпаси, які дозволяють вражати великі скупчення піхоти і легкоброньовану техніку. Потрібні далекобійні засоби ураження, щоб вражати ворожі об’єкти та логістику супротивника за лінією фронту. Також потрібно акцентувати увагу на системі ППО, щоб прикривати наші об’єкти.

Олег Жданов, військовий експерт:

– У захисті потрібні танки та артилерія, причому всіх видів. Але справа в тому, що ми йдемо не в глуху оборону. Ми активно захищатимемося. А це означає – будемо контратакувати. Але нам потрібна вся номенклатура боєприпасів – від касетних до високоточних систем дальнього ураження. Взагалі для артилерії великої різниці немає. Вона ефективна як у наступі, так і в обороні. Дальнобійні ракети завжди потрібні для знищення логістики ворога в тилу.

Система ППО потрібна для закриття неба як на фронті, так і над усією країною. Тому що росіяни зараз використовують проти нас свій найболючіший потенціал – балістику, яку може збивати «Патріот» чи САМТ-Т. А у нас таких комплексів лише три на всю країну. Тут треба працювати з партнерами, щоб закривати наше небо. Літаки також можуть працювати у системі ППО. Але авіація зараз більше потрібна на фронті, щоби прикрити війська.

Система “Патріот” ефективна не тільки при закритті неба над містами, а й на фронті. Фото: REUTERS

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *