Хто був послом України у Великій Британії до Залужного: біохімік, міністр фінансів, інспектор ООН

Фото: ukvisa.com.ua

Можливе призначення головкома ЗСУ Валерія Залужного послом України у Великій Британії викликало певний сумнів – за всієї поваги до його військових заслуг, це ж зовсім нова сфера діяльності. Але, придивившись до інших українських послів, зрозуміли: Валерій Федорович – не єдиний непрофесійний дипломат на цій посаді.

Коротко про розповість, ким були попередники Валерія Залужного на посаді посла в Британії.

Біохімік Сергій Комісаренко (1992 – 1997)

Першим послом став Сергій Комісаренко – академік, директор Інституту біохімії ім. Палладіна НАН України. Він був призначений представником нашої країни у травні 1992 року, а з 1995 року – і в Ірландії за сумісництвом.

Як посол України Сергій Комісаренко ініціював вступ України до директорату ЄБРР та до Міжнародної морської організації, стояв біля витоків створення Британсько-Української торгової палати. Крім того, саме Комісаренко організував передачу Україні 1995 року британської антарктичної станції «Фарадей», яка нині називається «Академік Вернадський».

Як посол Сергій Комісаренко також успішно лобіював підтримку британською делегацією прийняття України до Ради Європи та ратифікацію британським парламентом Угоди про співпрацю між Україною та ЄС.

– Двічі на рік, іноді частіше, я зустрічався з королевою щодо різних подій, і вона дуже схвально відгукувалася про Україну. Коли 1998 року я мав повертатися до Києва, королева призначила мені з дружиною аудієнцію. Хоча зазвичай не приймає послів із відкличними грамотами. Ми більше години душевно розмовляли. Знаєте, про що вона запитувала? Казала: «Пане посол, я знаю, що ви вчений. Порадьте, як правильно комп’ютеризувати Букінгемський палац», – згадував Комісаренко в інтерв’ю Коротко про.

Перший посол України Сергій Комісаренко із дружиною перед парадом на честь дня народження королеви Єлизавети ІІ. Фото: ФБ Сергія Комісаренка

Юрист Володимир Василенко (1997 – 2002)

Наступну каденцію посла України у Великій Британії вів юрист-міжнародник Володимир Василенко. З 1992 року Василенко представляв Україну в країнах Бенілюкс, Європейському суді та НАТО. У 2001 році після Лондона був у Міжнародному кримінальному трибуналі щодо колишньої Югославії, де працював суддею до 2005 року. У наступні п’ять років він представляв Україну у Раді ООН з прав людини.

У червні 2018 року Верховна Рада України призначила Володимира Василенка одним із трьох аудиторів Національного антикорупційного бюро України. Його донька Леся Василенко – також юрист, народний депутат Ради 9-го скликання.

Володимир Василенко помер 9 жовтня 2023 року у Києві.

Фінансист Ігор Мітюков (2002 – 2005)

Ігор Мітюков із 1997 по 2001 рік був міністром фінансів України. У перший рік своєї служби він зміг вивести Україну на зовнішній ринок, а також реструктуризувати зовнішній державний борг на суму 3,3 млрд доларів.

Після звільнення з міністерської посади Мітюков зайнявся створенням Інституту фінансової політики. Тут і отримав пропозицію представляти країну у Лондоні.

Досвід міжнародної роботи мав: у 1995 році в Брюсселі Ігор Мітюков створював представництво України при Європейському Союзі. Мітюков не тільки знав мову та добре орієнтувався у внутрішньополітичній ситуації в Британії, але й мав достатній переговорний досвід, а також солідну репутацію та міжнародну популярність у світі фінансів, які дозволяли їй відкривати двері до багатьох кабінетів та вирішувати питання на користь України.

Наразі Ігор Мітюков – президент Федерації лижного спорту України, а також голова оргкомітету парусної регати «Кубок Вадима Гетьмана». Входить до наглядової ради «Укрпошти».

Дипломат Ігор Харченко (2005 – 2010)

За плечима Ігоря Харченка до призначення послом – багатий досвід міжнародних відносин. Харченко представляв Україну на міжнародному рівні в Румунії з 1998 по 2000 рік та у Польщі з 2003 по 2005 рік, а також був повноважним представником нашої країни на Балканах, спецпредставником України з питань Придністровського врегулювання.

Під час каденції посла Харченко називав Великобританію «тим самим партнером у Європі, на якого можна спиратися в наших (українських) євроатлантичних устремліннях».

З 2013 до 2020 року Ігор Харченко був послом України в Японії.

Дипломат Володимир Хандогій (2010 – 2014)

Уся кар’єра (ще з кінця 70-х років) Володимира Хандогія пов’язана з дипломатією.

З 1998 по 2000 рік Володимир Хандогій був послом у Канаді, наступні два роки – у Нідерландах, а також за сумісництвом у Бельгії та Люксембурзі. Принагідно очолював місії України при НАТО. 2009 року обіймав посаду міністра закордонних справ України, через рік перейшов на пост посла України у Британії. Під час передачі довірчих грамот королеві Єлизаветі II Хандогій подарував королеві декоративне дерев’яне яйце із зображенням британської королеви в юності.

На каденцію Хандогія припала одна із резонансних історій у відносинах між Україною та британсько-голландським нафтогазовим концерном Shell, які домовлялися про розробку Юзівського родовища сланцевого газу. Очікувалося, що підписання договору дозволить Україні залучити інвестицій на 10 млрд доларів. Проте через протести мешканців, екологів та громадських активістів роботи заморозили.

Військовий Андрій Кузьменко (2014)

На тлі політичної кризи в Україні, анексії Росією Криму до Великобританії Україна відправила не Надзвичайного та Повноважного посла, а тимчасового повіреного, яким став Андрій Кузьменко.

Десять років, з 1996 по 2006 рік, Андрій Кузьменко був інспектором ООН з питань озброєння, працював у складі місій з використання озброєння в Іраку. Після цього став представником України у Раді Європи.

Роботу в Посольстві України у Великій Британії Кузьменко розпочав з посади радника-посланника у 2010 році, а потім перейшов у тимчасові повірені у 2014 році. На цій посаді він пропрацював рік і залишив посольство у Британії заради аналогічної посади у Бельгії. У 2019 році Андрій Кузьменко став Надзвичайним та Повноважним послом України у Державі Катар.

Дипломат Ігор Кизим (2015)

Кизим прийшов у велику політику із приватної юридичної практики, якою займався з 1987-го до 1994 року.

З початку і до кінця 2015 року був тимчасовим повіреним у справах України у Великій Британії, потім до 2017 року – радником посольства. У тому ж році отримав призначення послом до Білорусі. У квітні 2023 року був відкликаний з Білорусі для «консультацій у зв’язку з недружнім актом зі сторони Білорусі, спрямованим на підтримку країни-агресора РФ». Таке рішення Київ ухвалив після зустрічі президента Республіки Білорусь Олександра Лукашенка із «головою» російської окупаційної адміністрації Денисом Пушиліним.

Політик та дипломат Наталія Галібаренко (2015 – 2020)

Практично вся кар’єра Галібаренко будувалась у МЗС – від консультанта до першого заступника міністра та у представництві України при ЄС.

У період її роботи на посаді посла розпочалася пандемія коронавірусу, і посольство активно працювало з українськими громадянами, які застрягли на Британських островах через скасування авіаперельотів.

Також Посольство України у Великій Британії під керівництвом Галібаренко неодноразово «спілкувалося» із британцем Гремом Філіпсом, який підтримував Росію в її діях на Донбасі та в Криму. У 2017 році Філіпс публічно звернувся до посла Галібаренко з проханням про інтерв’ю. На своїй сторінці в мережі Twitter посольство повідомило, що спілкуватися з Філіпсом готове – у приміщенні Служби безпеки України. Після цього проросійський британець вгамувався.

Щоправда, широкому загалу Наталія Галібаренко запам’яталася незвичайним вбранням (скандальним, з погляду користувачів українських соцмереж та цілком придатним для консервативних британців).

Після закінчення її каденції президент України Володимир Зеленський призначив пані Наталію Галібаренко головою місії України при НАТО, і наша співвітчизниця стала першою жінкою в історії України на цій посаді.

Блогер Катерина Золотарьова порівняла вбрання пані Галібаренко з одягом королеви та Кейт Міддлтон – цілком у дусі аристократичних традицій Британії. Фото: сторінка Катерини Золотарьової у Facebook

Айтівець Вадим Пристайко (2020 – 2023)

Вадим Пристайко закінчив Київський політехнічний інститут за спеціальністю «Інформаційні технології», був фундатором одного з перших українських інтернет-провайдерів – «Електронні вісті».

Після закінчення інституту Вадим Пристайко працював на дипломатичних посадах. А призначення його міністром закордонних справ України президент країни Володимир Зеленський підписав улітку 2019 року.

Щоправда, міністром Вадим Пристайко побув менше року – був призначений віцепрем’єр-міністром з питань євроатлантичної інтеграції. Через три місяці – нова посада: посол України у Великій Британії.

До речі, саме Вадим Пристайко першим із іноземних дипломатів вручив вірчі грамоти новому британському королю Чарльзу ІІІ.

У липні 2023 року президент України Володимир Зеленський звільнив Вадима Пристайка з посади посла. З неофіційних причин звільнення називалася критика українським послом слів Володимира Зеленського.

Офіційна причина звільнення Вадима Пристайка у відповідному указі президента не називається.

Будучи послом Украни у Британії, Вадим Пристайко першим із іноземних дипломатів вручив переконливі грамоти новому британському монарху – Чарльзу ІІІ. Фото: twitter.com/RoyalFamily

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *