До влади у Словаччині рветься великий прихильник Кремля та Путіна: які загрози чекають на Україну

Після початку повномасштабного вторгнення Росії Словаччина одразу відгукнулася на заклик про допомогу Україні в боротьбі проти агресора. Країна з п’ятимільйонним населенням забезпечила Україну практично всім, що могла надати. Лише один факт, який показує ставлення до питання постачання озброєння нашій країні, – Словаччина першою з блоку НАТО відправила українцям винищувачі. А ще були боєприпаси, бронетехніка та ракетні системи С-300. Також словацька влада підтримала всі санкції проти Росії та прийняла сотні тисяч українських біженців.

Відео дня

Схоже на те, що після 30 вересня, коли в країні відбудуться дострокові парламентські вибори, країна може кардинально змінити свій політичний курс щодо підтримки України у війні проти Росії і за прикладом Угорщини стане ще одним прокремлівським осередком у Європейському Союзі.

OBOZREVATEL розбирався, чи може Україна втратити свого союзника в ЄС і НАТО та які наслідки матиме перемога пропутінського політика у сусідній Словаччині.

Хто такий Роберт Фіцо

Фіцо, який вже обіймав посаду прем’єра у словацькому уряді в 2006-2010 і 2012-2018 рр., має увесь “джентльменський набір”, який полюбляє Кремль. Політик, який часто дотримується вкрай правих консервативних поглядів, відомий антизахідними висловлюваннями та підтримкою дій Москви.

Опоненти звинувачували його у будівництві мафіозних структур у державних органах влади. Перебуваючи на посаді глави уряду, він закликав ЄС зняти санкції з Росії, які було накладено через анексію Криму та агресії на Донбасі, а винуватцями початку війни у 2014 року називав “українських фашистів” та порівнював сили НАТО з вермахтом.

Фіцо позиціонує себе прихильником “неліберальної демократії”, яку будує в Угорщині Віктор Орбан, котрий також позитивно відгукується про Путіна і регулярно блокує військову та фінансову ЄС для України.

Свого часу прибрати пропутінського політика від влади у Словаччині вдалося лише завдяки протестам, які виникли у 2018 році через убивство місцевого журналіста-розслідувача та його дружини. Ян Куцяк вивчав корупцію, пов’язану з урядом Фіцо, субсидіями ЄС та італійською мафією. 21 лютого 2018 року його разом з нареченою застрелили наймані вбивці. Під час найбільших у країні демонстрацій з часів революції, яка повалила комунізм у 1989 році, десятки тисяч словаків вийшли на вулиці та примусили Фіцо та його міністрів подати у відставку.

У 2022 році Національна кримінальна агенція (НАКА) Словаччини висунула звинувачення експрем’єру в корупційній діяльності. Стверджувалося, що під час свого другого прем’єрського терміну Фіцо створив злочинне угруповання, яке використовувало поліцію та податковий департамент для атак на політичних суперників. Однак і до сьогодні цей проросійський політик перебуває на волі, а не за ґратами та знову рветься до влади.

Вибори 30 вересня – чого чекати

За останніми опитуваннями, за партію політика Роберта Фіцо Smer-SD (“Напрямок – соціальна демократія”) мають намір голосувати 20% виборців. У її головного конкурента партії “Прогресивна Словаччина” – 16%, у партії “Голос – соціальна демократія” – 12%.

Звичайно, переможцю виборів потрібно буде ще зібрати коаліцію, щоб сформувати уряд, але це може не стати великою перешкодою для Smer-SD. Наприклад, партію “Голос – соціальна демократія” очолює експрем’єр Петер Пеллегріні, який колись сам був членом партії Фіцо і вважався його однодумцем. У ставленні цих політиків дещо змінилося після корупційних скандалів, у яких був замішаний Фіцо. Та все ж буде не дивною співпраця цих двох політичних сил.

Стосовно Пеллегріні, то він дуже обережний у висловлювання про війну, яку розв’язала Росія. Не так давно політик заявив, що “Україна має бути підтримана, тому що її територіальну цілісність було порушено. Але ми завжди говорили: якщо уряд хоче допомогти Україні, він має двічі допомогти словацькому народу”. Скажімо так, досить хитка позиція, яка може легко трансформуватися у відмову допомоги нашій країні.

Ставлення до російсько-української війни

На сьогодні Роберт Фіцо і представники його партії Smer-SD називають російське повномасштабне вторгнення в Україну “війною Америки проти Росії”, яку неможливо виграти, оскільки остання є ядерною державою. Фіцо активно виступає проти надання урядом Словаччини озброєння для захисту нашої країни та заявляє, що незабаром у Європі прихильники України будуть у меншості, особливо якщо на наступних президентських виборах у США переможе Дональд Трамп.

“Знаєте, що кажуть у Словаччині? Хто там воює – просто вуличні хулігани на задвірках. Але вони служать в армії та роблять жахливі речі. Західні ЗМІ відкрито говорять про те, що у лавах української армії є “фашисти” і перед такими формуваннями “розстеляють червону доріжку”, – заявив Фіцо під час свого публічного виступу.

“Ми розглядаємо це як опосередковану війну Сполучених Штатів проти Росії на українській землі. Питання не в Росії та демократії. Йдеться про те, щоб Росія захищала свою культурну, національну ідентичність від цієї ліберальної манії на Заході”, – це вже цитата з інтерв’ю Guardian заступника Роберта Фіцо по партії – Любоша Блахи.

Ну що ж, прийнятні результати на позачергових виборах у Словаччині Роберта Фіцо та ультраправих партій можуть призвести до того, що пропутінська коаліція в Європі загрожує стати суттєвішою, а в ЄС і НАТО може з’явитися ще один противник України.

Що відбувається у Словаччині

У червні 2019 року на президентських виборах сенсаційно перемогла екологічна активістка та юристка Зузана Чапутова. Через кілька місяців було обрано новий уряд, на який словаки покладали великі сподівання. Проте розпочалася пандемія, а разом із нею великі економічні проблеми.

За цей час у Словаччині змінилося чотири прем’єр-міністри. Коаліції, що змінювали одна одну, намагались впоратися з наслідками COVID-19, інфляцією, енергетичною кризою і війною в Україні.

На сьогодні країна переживає досить складні політичні часи. Панівна коаліція втратила більшість у вересні минулого року, коли з неї вийшла партія “Свобода і солідарність” (SaS). У грудні 2022 року парламент Словаччини проголосував за вотум недовіри чинному уряду. Президентка Зузана Чапутова попросила прем’єр-міністра Гегера залишатися на посаді з обмеженими повноваженнями. Та все ж уряд, який потрясали численні особисті та корупційні скандали, остаточно розвалився. У травні цього року Гегер заявив про свою відставку, а Чапутова була змушена оголосити дострокові парламентські вибори, які відбудуться 30 вересня 2023 року.

Перемога проросійських сил призведе до негативних наслідків для України

Майбутні парламентські вибори у Словаччині можуть підірвати підтримку України, якщо до влади прийдуть опозиційні партії, – про це вже попередила Зузана Чапутова в інтерв’ю Politico.

Вона додала, що якщо “популістські партії” очолять уряд восени цього року, то зовнішня політика Братислави стане схожою на ту, що проводить прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. “Словаччина може піти за Угорщиною і стати проблемною дитиною Євросоюзу”, – заявила політик.

Чапутова наголосила, що Словаччина була твердим союзником України. Проте, за її словами, новий уряд може змінити думку щодо цього питання, оскільки “вплив Росії поширюється по всій Європі”.

Як показують опитування Globsec, нині лише 40% словаків покладають відповідальність за війну в Україні на Росію, а 51% вважають, що головну відповідальність несуть або Україна, або Захід. Цей показник значно різниться з Польщею, де 85% покладають відповідальність на Росію, та Чехією – 71%.

42

10

33

5

9

9

42

96Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *