6 серпня — день Гліба і Бориса: історія, традиції та прикмети свята

У православному світі 6 серпня згадують святих мучеників-страстотерпців Гліба і Бориса. У народному календарі дата називається Гліб і Борис Літник, інформує Ukr.Media.

Ким були святі Гліб і Борис?

Жили Гліб і Борис в X-XI століттях. Їхнім батьком був великий київський князь Володимир Святославович. Під час обряду хрещення брати отримали імена Давид і Роман.

Хлопчиків виховали благочестивими християнами, тому і прагнули вони свої життя присвятити служінню Богу. Характер мали милостивий, володіли неймовірною добротою серцевою, особливу чуйність проявляли до бідних, хворих і знедолених людей.

Але після смерті їхнього батька в 1015 році розгорілася міжусобна ворожнеча за владу. Старший брат Святополк, побоюючись Бориса і Гліба, вбив їх. За це отримав в народі прізвисько — «окаянний».

Які традиції та обряди існують в цей день?

На Русі 6 серпня традиційно збирали черемху і смородину. Ягоди сушили або готували з них настоянки, які в подальшому використовували як лікарський засіб при простудних недугах, розладах шлунково-кишкового тракту або нервової системи.

Незаміжні дівчата ягоди перетирали в кашку і наносили на шкіру обличчя як маску. Вірили, що після такого обряду від хлопців відбою не буде.

Якщо ви любите сходити попаритися в лазню, то сьогодні якраз сприятливий день для заготівлі березових віників. Тільки пам'ятайте, що деревця треба вибирати не квітучі і молоді, а з гілками опущеними донизу.

Перш ніж зрізати гілочку, спробуйте листочки, вони мають бути м'які, ніжні і бархатисті. Самі гілки вибирайте тоненькі, прямі і довгі.

А ось для будівництва будинку сьогодні у жодному разі не можна ліс рубати. Інакше подружжя, яке буде проживати в цьому будинку, буде весь час конфліктувати.

З вогнем сьогодні проявляйте особливу обережність, інакше біди не минути!

Слов'яни 6 серпня не виходили на роботу в поля на знак шанування святих Гліба і Бориса. Хоч і був найбільший розпал збору врожаю, намагалися цю заборону не порушувати. Люди боялися Небесної кари у вигляді блискавок, які можуть весь урожай спалити.

Попри боязнь блискавок, вогню на Русі завжди поклонялися і використовували його з обережністю. Саме тому існує так багато забобонів і прикмет, пов'язаних з пожежами і вогнем.

Народні прикмети про багаття

1. Якщо з каміна полум'я виривається, значить, між домочадцями ось-ось спалахне скандал.

2. Через багаття не можна переступати (а тільки перестрибувати). Хто порушить заборону, той тяжкі хвороби на себе накличе.

3. Не можна в багаття плювати, інакше весь язик виразками покриється.

4. Вагітним на вогонь дути не можна — дитинка може задихнутися в материнській утробі.

5. Білі язики полум'я — провісники теплої погоди. Червоний або помаранчевий колір багаття говорить про сильне похолодання найближчим часом.

6. Не можна сіль у вогонь просипати, інакше не уникнути серйозних неприємностей.

Народні прикмети про пожежі

1. Під час пожеж свистіти не можна, інакше накликаєте на свою сім'ю низку нещасть і бід.

2. Категорично забороняється гасити пожежу помиями (тільки водою), а то сім'я потім не буде вилазити з неприємностей і злиднів.

3. Дуже погана прикмета, якщо пожежа сталася у свято. Це віщує цілий ряд нещасливих і страшних життєвих подій.

4. Щоб пожежа скоріше загасла, її слід заливати водою, над якою спочатку молитву читають.

5. Тому, хто під час пожежі вкраде речі з палаючого будинку, незабаром доведеться гасити своє житло.

Погодні прикмети на 6 серпня

  • Якщо сьогодні сонячно і тепло, то зимові місяці чекайте холодні і суворі.
  • Якщо в день Бориса і Гліба роса тримається до самого обіду — це віщує сильні грози.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *