13 грудня — День Андрія Первозванного: історія, традиції та прикмети свята

13 грудня православні християни шанують учня Ісуса Христа — Андрія Первозванного. В народі в цей день ворожили, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Андрій?

Андрій був одним із дванадцяти апостолів і улюбленим учнем Христа, він першим пішов за Ісусом, за це його називають Первозванним. Андрій став свідком чудесного воскресіння Спасителя і його вознесіння на небо.

За повчанням Ісуса Христа апостоли попрямували в різні землі проповідувати його вчення. Андрій мандрував по узбережжю Дніпра та на березі Чорного моря, по Балканському півострову, в Скіфії.

Неодноразово зустрічав на своєму шляху язичників, які його жорстоко били. Але він не переставав молитися і зцілювати людей від недуг за допомогою молитви.

Коли ж він повернувся в Грецію, жорстокий правитель Патри наказав стратити Андрія. Він молився навіть в смертельних муках. Довгу і болісну смерть апостол прийняв на хресті.

Які на цей день обряди і традиції?

Андрій вважається покровителем людей, пов'язаних з морською стихією. Ті, хто працює в морі або відправляється в подорож по воді, моляться апостолу про сприятливі погодні умови і незабаром щасливе повернення на берег.

У день Андрія Первозванного наші предки ходили до водойм слухати воду. Потрібно було зробити ополонку, потім опуститися на коліна і прикласти вухо біля самої кромки льоду.

Якщо чути шум води, значить, найближчим часом почнеться завірюха і буде сильна холоднеча. А якщо тихо, то всі зимові місяці очікуються спокійними.

Всім, хто ще не зустрів своє кохання, сьогодні можна поворожити і дізнатися майбутнє.

На Русі Андрій шанувався як шлюбний покровитель. Опівночі 13 грудня, було заведено ворожити.

Напередодні ввечері незаміжні дівчата разом з неодруженими хлопцями збиралися в чиємусь будинку і влаштовували гучні посиденьки, співали пісні, грали ігри, весело проводили час. А опівночі всіх хлопців випроваджували і починали ворожити.

Якщо в цю ніч був повний місяць, то всією юрбою йшли до водойми, де в ополонці намагалися розглянути обличчя свого майбутнього нареченого. Вірили також, що цієї ночі суджений уві сні може з'явитися, треба покласти під подушку хлібну скибочку або трохи сушеного базиліка.

А вранці 13 грудня дівчата йшли на церковну службу, де перед святковою іконою Андрія Первозванного благали святого послати їм хорошого чоловіка.

Повертаючись з храму, потрібно було зламати яблуневу гілочку і поставити вдома у воду. Якщо до Різдва (7 січня) гілка давала молоденькі зелені листочки, це означало, що в новому році дівчина точно під вінець піде.

Ворожіння з замочком

Такий обряд ворожіння допускається проводити не самостійно, а довірити комусь із близьких жінок — мамі, бабусі, подрузі, сестрі. Потрібна будь-яка річ незаміжньої дівчини, на яку надягають новий навісний замок і закривають його на ключ.

Якщо це робить, наприклад, сестра дівчини, то вона забирає ключик з собою, кладе під подушку і лягає спати.

Перед цим треба сказати: «Суджений-ряджений, скоріше приходь, замок відчиняй, з неволі свою наречену виручай».

Майбутній чоловік її сестри уві сні повинен прийти і попросити ключ. Якщо ж вночі ніхто не присниться, отже, не судилося поки в цьому році дівчині одягти весільну сукню.

Ворожіння з нитками і балабушками

Цей простий обряд дійшов до наших днів, і користується великою популярністю. Проводять його відразу кілька дівчат.

Нарізати нитки однакової довжини, і кожна дівчина бере одну з них в руки. Всі разом одночасно підпалюють від вогню свої нитки, і чия швидше згорить, та дівчина першою під вінець піде.

Аналогічне ворожіння з маленькими пиріжками, які на Русі називали балабушки. Дівчата заздалегідь збиралися, робили тісто і випікали з нього пиріжечки. Потім виносили їх на вулицю, кожна запам'ятовувала свою балабушку. Чий пиріжок собака першим з'їсть, та і заміж першою піде.

Погодні прикмети на 13 грудня

  • Днями буде холоднеча, якщо сьогодні хмари по небу швидко і дуже низько пропливають.

  • Сніг, який випав 13 грудня, затримається на землі сто днів.

  • Ясно і морозно у день Андрія Первозванного, отже, наступного літа буде щедрий урожай.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *