Які люди найбільше схильні до холодового риніту і чи можна його лікувати

Приблизно у 50-70% людей з'являються виділення з носа, коли холодно. Лікарі називають це "холодовим ринітом" або "носом лижника". Люди з астмою, іншими видами риніту, алергіями та сінною лихоманкою відчувають це сильніше, інформує Ukr.Media.

Функції носа при диханні

Функція носа полягає в тому, щоб зробити повітря, яке людина вдихає, теплим і вологим, тобто, коли воно потрапить в легені, то не буде дратувати клітини. При вдиханні повітря через ніс при температурі нижче нуля температура повітря в задній частині носа зазвичай становить близько 26°С, але може досягати 30°C. А вологість повітря в задній частині носа зазвичай становить близько 98%, незалежно від того, наскільки холодне повітря вдихається. Це показує, що ніс ефективно контролює те, щоб повітря, яким організм дихає, ставало теплим і вологим, перш ніж воно досягне легень.

Причини виділення слизу з носа при низьких температурах

Холодне повітря стимулює нервові закінчення всередині носа, які посилають повідомлення через нерви в мозок. Потім мозок реагує на цей імпульс, збільшуючи приплив крові до носа, і ці розширені кровоносні судини нагрівають повітря, що проходить над ними.

По-друге, ніс починає виробляти більше секреції через залози, щоб забезпечити вологу для зволоження повітря, що проходить через них.

Холодне, сухе повітря також стимулює клітини вашої імунної системи (звані тучними клітинами) в носі. Ці клітини запускають вироблення більшої кількості рідини в носі, щоб зробити повітря більш вологим. Підраховано, що людина може втратити до 400 мілілітрів рідини щодня через ніс, оскільки він виконує цю функцію.

Тепло і втрата води пов'язані між собою: нагрівання повітря в носоглотці означає, що слизова порожнини носа стає холоднішою, ніж температура тіла; водночас вода випаровується (стає парою), щоб зволожити повітря. Випаровування води, яке вимагає великої кількості тепла, забирає тепло з носа, тим самим роблячи його більш прохолодним.

У відповідь приплив крові до носа збільшується ще більше, через те, що завдання зігрівання вдихуваного повітря має пріоритет над втратою тепла з носа (нормальна реакція організму на холод полягає в шунтуванні крові від поверхні до глибоких судинах, щоб звести до мінімуму втрату тепла зі шкіри).

Таким чином, цей важкий балансуючий акт потрібен для того, щоб досягти правильної кількості тепла і вологи, втрачених з носа. Коли компенсаторний механізм трохи гіперактивний, то волога, що перевищує ту, яка необхідна для зволоження цього холодного, сухого повітря, буде капати з ніздрів.

Лікування холодового риніту

Тучні клітини зазвичай чутливіші у людей з астмою і алергією, а зміни кровоносних судин більш активні у тих, хто чутливий до подразників навколишнього середовища і змін температури. Так що закладеність носа і навіть чхання можуть бути викликані холодним повітрям. Люди з чутливими носами частіше відчувають чхання і закладеність носа, коли цей процес запускається.

Лікування як такого немає, необхідно просто носити носовичок. Хоча застосування антихолінергічних (блокуючих нервові імпульси) і протизапальних спреїв, було випробувано з деяким успіхом.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *