Попри те, що зомбі вважаються фантастичними істотами, в природі все ж можна зустріти цілком реальних створінь, які змінюють свою поведінку під дією “зомбування” з боку іншого організму. І у мережі показали одне з них.
Відео дня
Користувач Twitter @Rainmaker1973 опублікував відео з равликом, в тілі якого опинився паразитичний черв, який в науці має назву лейкохлоридій парадоксальний. (Щоби подивитись відео, догортайте новину до кінця)
Життєвий цикл паразита виглядає вельми химерно. Потрапивши в організм равлика з їжею, він відкладає там яйця. З цих яєць вилуплюється личинка, котра захоплює контроль над нервовою системою черевоногого і змушує його очні стеблинки пульсувати. Так очі равлика стають схожими на гусеницю, що приваблює птахів. Причому тих птахів, які за нормальних умов равликами не харчуються.
Пернате викльовує своїй жертві очі і стає проміжним господарем паразита. В його кишечнику лейкохридій розмножується, після чого яйця черва разом з пташиними фекаліями знову потрапляють у середовище, де їх поїдають равлики, і цикл повторюється знову.
Попри те, що науковці знають про існування лейкохлоридіїв уже понад 100 років, його здатність “зомбувати” равликів лише у 2013 році підтвердив біолог Томаш Весоловський із Вроцлавського університету в Польщі. Він зафіксував, що яйце, проковтнуте равликом-бурштинівкою, перетворюється на так звану спороцисту в його печінці.
Далі спороциста росте в ній, як пухлина, поглинаючи з тіла свого господаря поживні речовини і набираючись сил. При цьому лейкохлоридій робить равлика ще й стерильним, щоби його тіло не витрачало енергію на вироблення статевих клітин, а все віддавало паразиту.
Коли спороциста наїдається і дозріває, з неї виходять подібні до гусениць відростки, що проникають в очні стеблинки равлика. Ці відростки утворюють в них мішок для розмноження, повний личинок. Він так сильно розтягує стеблинку, що черевоноге уже не може втягнути її назад, і стеблинка, наповнена личинками, починає пульсувати, приваблюючи птахів.
І це не єдина зміна поведінки, яку спричиняє паразит. Зазвичай равлики, які його переносять, ведуть нічний спосіб життя і так уникають зустрічі з горобиними птахами. Але під дією лейкохлоридія, вони починають виповзати вдень на освітлені сонцем ділянки, що перетворює їх на легку здобич. Окрім того, заражене черевоноге стає значно активнішим і може проповзати більші дистанції за дуже короткий, як для свого виду, час. А ще воно починає видиратись на підвищення, щоби бути краще видимим для птахів.
Наразі науці достеменно невідомо, яким саме чином черв керує поведінкою равлика. Ймовірно, він виділяє для цього певні хімічні речовини.
Зокрема вчених досі дивує, як саме паразит розрізняє день і ніч, щоби змусити свого господаря змінити поведінку. У мішках для розмноження немає слідів жодних органів чуття, які могли би реагувати на світло. Це робить лейкохлоридій дуже цікавим об’єктом для вивчення.
Якщо ж птах не вирве равлику очі, відростки паразита прорвуться крізь них і будуть ще деякий час пульсувати самостійно в очікуванні на птаха. А черевоноге, якщо виживе після перебування на сонці, з часом відновить втрачений орган. Ця здатність робить його вельми ефективною мішенню для лейкохлоридія, адже равлик потенційно здатний підхопити паразита більше одного разу за життя, що вельми вигідно.
Раніше OBOZREVATEL публікував топ найдивовижніших тварин у світі, серед яких риба з “людськими” зубами і земноводне, яке вміє зупиняти дорослішання.
Підписуйтесь на канали OBOZREVATEL в Telegram і Viber, щоб бути в курсі останніх подій.
4
1
4
0
0
0
3
1Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com