В ЄС обговорюють шляхи подолання вето Угорщини щодо допомоги Україні: у чому складнощі

Попри те, що Угорщина становить лише 2 відсотки населення ЄС, прем’єр-міністр країни Віктор Орбан, який підтримує тісні зв’язки з російським диктатором Володимиром Путіним, “тримає блок у заручниках”, накладаючи вето щодо питань допомоги Україні. Через це Європейський Союз обдумує різні варіанти того, як реагувати на таку поведінку лідера Угорщини. Серед них найбільш радикальний – позбавлення країни голосу.

Відео дня

Про це пише Politico, посилаючись на інформацію, отриману від європейських дипломатів. Видання зазначає, що в ЄС обговорюють застосування так званої процедури статті 7.

Стаття 7 дозволяє призупинити право голосу країни-члена при ухваленні рішень Євросоюзу. Її застосовують, коли країна порушує засадничі цінності союзу. Цю процедуру іноді називають “ядерним варіантом”, оскільки вона передбачає найсерйознішу політичну санкцію, яку блок може накласти на країну-члена ЄС.

Як зазначає видання, на саміті Євросоюзу в середині грудня може вибухнути політична криза, коли лідери ЄС прийматимуть історичне рішення щодо початку переговорів з Україною про членство країни в блоці.

“Ми рухаємося до серйозної кризи”, – сказав європейський чиновнику розмові з виданням.

“Не залишилося нікого, хто міг би напоумити Орбана. Наразі він підриває ЄС зсередини”, – зазначив ще один представник блоку.

У міру зростання напруженості Євросоюз розмірковує над тим, як подолати погрози Угорщини накласти вето на рішення.

І хоча теоретично Брюссель міг би використати проти Угорщини процедуру статті 7, але щодо цього варіанту є багато сумнівів, він вважається небажаним через можливі наслідки.

Зокрема, Євросоюз вже застосовував “дипломатичні санкції” проти Австрії у 2000 році через входження в коаліцію цієї країни партії ультраправих. Це мало неприємні наслідки: такий крок викликав великий негатив в австрійському суспільстві, яке було незадоволене втручанням ЄС і антиєвропейські настрої різко зросли. Того ж року Євросоюз скасував санкції проти Австрії.

Тому сьогодні багато хто в Брюсселі вважає, що застосування статті 7 проти Орбана може мати аналогічний результат, підживить популізм і може запустити ефект доміно, який призведе до виходу Угорщини з ЄС.

Тому дипломати більше думають про те, як в інший спосіб обійти вето Угорщини.

За словами чиновників, одним з таких варіантів є розділення 50 млрд євро з 2024 до 2027 року для України на дрібніші суми, які виділялися б щороку. Але це призведе до скорочення горизонту планування та зменшення впевненості щодо фінансової ситуації в Україні. Також це надішле поганий сигнал США, бо якщо ЄС не може домовитися про довгострокову підтримку України, то й не може закликати до таких кроків Сполучені Штати.

Існує дилема і з військовою допомогою Україні. Країни-члени можуть надати допомогу не через структури Євросоюзу, а через двосторонні угоди, такі, як Європейський фонд миру, і буквально обійти угорське вето. Проте це означало б, що ЄС як союз не відіграє ролі у наданні військової допомоги Україні, і було б визнанням безсилля блоку.

Видання зазначає, що залишається класичний для Євросоюзу варіант – відкласти ключові рішення щодо України на початок 2024 року, сподіваючись, що ситуація зміниться на краще.

Як повідомляв OBOZ.UA:

В Угорщині пообіцяли заблокувати обидва ключові рішення Ради Європейського Союзу (ЄС) щодо України. Уряд Віктора Орбана, якого називають “другом Путіна”, планує накласти вето як на рішення про старт переговорів про членство України в ЄС, так і на затвердження рекордної фінансової допомоги 50 млрд євро до 2027 року.

Раніше Віктор Орбан відкрито заявляв, що буде перешкоджати початку переговорів про вступ нашої держави до Європейського Союзу. Обіцянку Брюсселя їх розпочати він назвав помилкою.

Водночас єврокомісар з бюджету та адміністрування Йоганнес Ган запевняв: Угорщині не вдасться заблокувати рішення про виділення Україні 50 млрд євро. За його словами, ЄС має можливість “рішення для 26 країн” блоку, тобто затвердити програму фінансування без згоди Угорщини.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

6

0

6

3

0

1

0

44Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *