Вісь зла стає агресивнішою: Іран на порозі отримання ядерної зброї. Масштаб війни на Близькому Сході зросте

Стрімкий розвиток Іраном програми збройового урану наближає можливість проведення Ісламською республікою першого ядерного випробування. Вже за рік режим аятол може отримати ядерний потенціал, яким зможе погрожувати не лише сусідам, адже іранці вже мають на озброєнні балістичні носії “Саджіл” дальністю до 2 тис. км.

Ядерний потенціал Ірану ще ніколи не був таким значним та загрозливим, як на початку 2024 року. На сьогодні Ісламська республіка отримала рейтинг “екстремальна ядерна небезпека”.

На думку представників Institute for Science and International Security, широкомасштабна активізація проіранських проксі у регіоні, таких як ХАМАС, Хезболла та хусити, ймовірно, саме і пов’язана з близькістю отримання Іраном ядерної зброї для своїх ракет.

Про те, яким чином зміниться баланс сил у близькосхідному регіоні через отримання фанатичним іранським режимом ядерної зброї, – у матеріалі OBOZ.UA.

Небезпека на порозі

За теоретичними розрахунками, Іран може отримати високозбагачений уран вже через декілька днів. Про це йдеться в новій спецдоповіді Institute for Science and International Security (ISIS), опублікованій цими днями.

У документі зазначено, що 25 кг високозбагаченого збройового урану (це близько третини від того, що було в “Малюку”, який знищив Хіросіму) в Ірані можуть з’явитися вже за лічені дні. А за рік у країні, що має балістичні носії “Саджіл” дальністю до 2 тис. км, найімовірніше, з’явиться повноцінний ядерний арсенал.

Ця високопрофесійна організація, що спеціалізується на проблемах ядерного нерозповсюдження, також надала Ірану рейтинг “екстремальна ядерна небезпека”. Також дослідники ISIS повідомили, що іранці здатні виготовляти протягом пів року до 18 атомних боєзарядів.

Загальні висновки інституту такі: “ядерний потенціал Ірану ще ніколи не був таким значним та загрозливим, як на початку 2024 року. Широкомасштабна активізація проіранських проксі, ймовірно, пов’язана з близькістю отримання Іраном ядерної зброї для своїх ракет”.

Іран вже давно близький до отримання ядерки

Ще минулого року тодішній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявляв про те, що Іран вже може мати необхідний матеріал для ядерної зброї, а для виготовлення реальної ядерної зброї йому знадобиться всього кілька місяців.

Те саме стверджували і європейці. Відповідно до серії доповідей європейської розвідки, опублікованих у 2023 році, Ісламська республіка близька до можливого випробування ядерної зброї та намагається отримати незаконні технології для активізації програми створення атомної зброї.

Найбільш тривожні повідомлення надійшли від Служби загальної та розвідувальної безпеки Нідерландів (AVID), яка визначила, що швидкі темпи розробки іранським режимом збройового урану “наближають до можливого першого ядерного випробування Іраном”.

У звіті AVID додається, що “Іран продовжує ігнорувати угоди, розгортаючи все більш досконалі центрифуги для збагачення урану. Так він збільшує свої потужності зі збагачення”.

До всього цього можна додати, що ще у червні 2021 МАГАТЕ повідомляла, що Іран накопичив та зберігає у 16 разів більше збагаченого урану, ніж це передбачається ядерною угодою 2015 року, а сам Іран у 2022 році запустив кілька сотень центрифуг для збагачення урану.

Іранці постійно зондують ґрунт, аби знайти вдалий момент для отримання ядерної зброї

“В останньому звіті МАГАТЕ йдеться про те, що 90-відсоткового урану, тобто збагаченого до необхідної для виготовлення ядерної зброї позначки, не знайдено. Навіть частину того, який був збагачений до 60 відсотків, іранці розбавили. При цьому США спільно з Британією, Францією, Німеччиною виступили з доволі різкими заявами, в яких вимагають від Ірану дотримуватися угоди про розповсюдження ядерної зброї, адже на сьогодні відсутній повноцінний допуск на ядерні об’єкти країни. Іранці всіляко заперечують, що вони збагачують, що хочуть отримати ядерну зброю, але фахівці досить резонно стверджують, що збагачувати до 60 відсотків для мирного атому їм теж потреби немає”, – таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.

“Іранці “граються” зі світовою спільнотою і намагаються постійно зондувати ґрунт, знайти момент, аби все-таки отримати ядерну зброю. Те, що в них такі наміри є, сумнівів немає. Чи справді є у них ці 25 кг, придатних для використання ядерної зброї, складно сказати. Найімовірніше, сьогодні ще не такий апокаліптичний розвиток подій, але ситуація погранична та все може статися доволі швидко. Остаточно впевнитися у цьому можна буде лише після допуску інспекторів, зокрема, найбільш кваліфікованих і досвідчених, а з цим вже давно є проблеми. Іранці поводяться у цьому плані дуже зухвало. Вони дуже багато обманюють. Взагалі обман є другим іменем МЗС Ірану”, – наголошує Сергій Данилов.

Ядерна зброя в руках Ірану змінить дуже багато

На думку експерта Центру близькосхідних досліджень, отримання режимом аятол ядерної зброї дуже багато чого змінить як у регіоні, так і у світі.

“Це дозволить погрозам знищити Ізраїль набути цілком таких конкретних обрисів. Днями командуючий Корпус вартових ісламської революції вкотре виступив із погрозами стосовно Ізраїлю. Тобто ядерний Іран – це загострення безпекової ситуації та запуск ядерної гонки на Близькому Сході.

Саудівська Аравія не зможе собі дозволити залишитися у стороні. Якщо іранці отримають ядерну зброю, то саудити не будуть покладатися на чиїсь гарантії безпеки і почнуть докладати зусиль для того, щоб мати власну зброю масового знищення. Це примусить і США виділяти додаткові ресурси на додаток до свого контингенту, який зараз присутній у регіоні.

Такий розвиток подій дасть можливість іранцям значно ефективніше шантажувати своїх сусідів не тільки на Близькому Сході, а й, наприклад, Пакистан та навіть Азербайджан”, – констатує Сергій Данилов.

Найближчим часом перемир’я буде складно досягнути

Зараз ситуація на Близькому Сході напружена. Сполучені Штати і Європа працюють над перемир’ям у секторі Гази на Рамадан, який скоро почнеться. Іранці, навпаки, бачать Рамадан як початок нового наступу на Ізраїль.

“Хоча у ХАМАС можливостей стало значно менше, за деякими оцінками, 70% військового потенціалу цієї терористичної організації вже знищено, є інші іранські проксі – хусити та Хезболла.

Мета іранців на сьогодні – не допустити знищення ХАМАС як інституції, як сили. Мета Ізраїлю – повністю його знищити. Під тиском громадської думки, оскільки заручники – це тема дуже болюча для ізраїльтян, від уряду вимагають їхнього звільнення на тлі військових успіхів і знищення центрального офісу ХАМАС та центральної бази.

Водночас великого прогресу у звільненні людей немає. По-перше, кожен звільнений заручник – чергові свідчення про злочини, зґвалтування, катування і все інше. По-друге, може бути й таке, що терористи цих людей давно вбили або не знають, де вони перебувають. І тепер вони самі у ситуації, коли не знають, що робити. ХАМАС і хоче погодитися, але не може цього зробити через те, що я сказав, а також під тиском Ірану. Тому ситуація така: Іран буде й надалі підбурювати свої терористичні угруповання до активної війни проти Ізраїлю”, – зазначив Сергій Данилов.

24

24

17

10

9

10

1237Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *