Як повідомляє польська преса, Варшава подала офіційний запит на розміщення на своїй території ядерної зброї Північноатлантичного альянсу. Це стало відомо 30 квітня зі слів заступника міністра національної оборони Польщі Павла Залевського в ефірі польського телебачення.
Польща готується долучитись до натовської програми Nuclear Sharing
За словами посадовців польського міністерства національної оборони, йдеться про заявку на участь у програмі НАТО під назвою Nuclear Sharing, до якої вже приєднались такі члени Альянсу як Німеччина, Бельгія та Італія. Зокрема, для преси Залевський відзначив, що Nuclear Sharing – це серйозна програма НАТО. Сполучені Штати контролюють використання цієї зброї.
Ми всі прихильники всілякого зміцнення безпеки Польщі, це “питання має, з одного боку, бути предметом угоди в межах НАТО, а з іншого боку – предметом внутрішньої домовленості”. При цьому заступник міністра оборони відзначив, що це не означатиме набуття Польщею ядерного статусу, а рішення про її застосування буде виключно в компетенції США та НАТО.
Варто додати, що Nuclear Sharing – це провідна програма НАТО, яка є частиною політики ядерного стримування Північноатлантичного альянсу. З листопада 2009 року в межах цієї програми американська ядерна зброя була розташована в Бельгії, Німеччині, Італії, Нідерландах і Туреччині. Загалом, за різними даними, розміри ядерних запасів США в країнах НАТО налічують близько 100 тактичних ядерних боєприпасів, зокрема заряди потужністю від 0,3 до 50 кілотонн на шести базах у Німеччині, Італії, Туреччині, Бельгії та Нідерландах.
До цього переліку, звісно, не входить власна ядерна зброя Великої Британії та Франції, які мають її не тільки тактичного, а й стратегічного рівня.
Дзеркальна відповідь на розміщення російської ядерної зброї в Білорусі
Раніше про те, що розміщення в Польщі ядерної зброї “вже деякий час є темою польсько-американських переговорів”, розповів пресі польський президент Анджей Дуда. “Якщо наші союзники вирішать розмістити ядерну зброю в межах спільного використання ядерної зброї також і на нашій території для зміцнення безпеки східного флангу НАТО, ми до цього готові. Ми є союзником у Північноатлантичному альянсі, й у нас теж є зобов’язання в цьому плані, тобто ми просто реалізуємо спільну політику”, – сказав він.
Однак головним моментом, на який варто звернути увагу в словах Анджея Дуди, є прямий натяк на дії Росії: “Мушу зізнатися, що коли мене про це запитали, я заявив про нашу готовність розмістити ядерну зброю в Польщі. Росія все більше мілітаризує Кенігсберзький округ. Нещодавно вона перебазувала свою ядерну зброю в Білорусь”.
Польща готова серйозно обговорювати це рішення
Варто також зазначити, що плани польського уряду викликали неабиякий резонанс і розбіжності навіть у самому керівництві країни. Зокрема, заступник міністра закордонних справ Польщі Анджей Шейна заявив, що коментарі президента Анджея Дуди щодо розміщення ядерної зброї союзників у Польщі були дещо поспішними. “Спочатку варто було проконсультуватися з урядом, а не просто виходити й казати: ми хочемо мати ядерну зброю на нашій території”, – сказав він.
При цьому додавши, що особисто не виступає проти такого рішення, а наполягає на комплексному аналізі такої необхідності. Відтак можна констатувати, що цьому питанню буде передувати певна суспільна дискусія, як і має бути в демократичній країні, але загалом рішення про приєднання Польщі до відповідної програми НАТО буде ухвалене без суттєвих проблем.
Час підльоту до Калінінграда, Санкт-Петербурга та Москви скоротиться до лічених хвилин
Отже, з певним запізненням, але все ж таки Північноатлантичний альянс поступово реагує на ворожі кроки Російської Федерації з розміщення своєї тактичної ядерної зброї в Білорусі. Дзеркальним кроком у відповідь, за всіма канонами стратегії, які застосовувались під час попередньої холодної війни (1945-1991 рр.), передбачувано мало б стати розміщення ядерної зброї поблизу російських і білоруських кордонів. Саме для цього і розглядається територія Польщі.
Щобільше, про таку можливість на початку березня 2024 року заявляв і новообраний президент Фінляндії Александер Стубб: “Я би почав з того, що ми у Фінляндії повинні мати реальний ядерний засіб стримування. І це те, що ми маємо, тому що НАТО практично дає нам три засоби стримування через наше членство. Перший – це військові, тобто солдати, другий – це ракети, тобто боєприпаси, і третій – це ядерне стримування, яке йде від США”.
Відтак у майбутньому потенційному конфлікті Росія може отримати кардинально інший розклад ядерних сил у Європі, що ставить її у вельми небезпечні умови. Варто зазначити, що в такому випадку час підльоту ядерних ракет із території Скандинавських країн або Польщі до ключових військово-промислових і політичних центрів РФ (Калінінград, Санкт-Петербург, Москва), не кажучи вже про Білорусь, буде становити буквально десятки секунд, що зробить їхнє перехоплення вкрай важким.
35
35
0
10
8
0
028Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com