Фото — militarytimes.com
Китай прагне стати країною з чи не найбільшим арсеналом ядерної зброї у світі. Для цього планується побудувати ядерний реактор за 217 км від Тайваню. За допомогою реактору Китай буде виробляти плутоній для виготовлення ядерної зброї.
Джерело: The New York Times
Що відомо про плани Китаю збільшити власний ядерний арсенал
За інформацією видання, російський “Росатом” і китайське Агентство з атомної енергії уклали угоду про довгострокове співробітництво.
Зокрема, протягом кількох останніх місяців Китай отримав від Росії 25 тонн високозбагаченого урану.
Ця угода означає, що Росія і Китай зараз співпрацюють у проекті, який допоможе їм у модернізації ядерних озброєнь і, за оцінками Пентагону, створить арсенали, сукупний розмір яких може перевершити арсенали Сполучених Штатів, — зазначають автори матеріалу.
Журналісти видання наголошують, що попри обіцянки влади КНР використовувати реактор лише в мирних цілях, представники Міноборони США впевнені, що реактор будують для отримання плутонію і використання його у виготовленні ядерної зброї.
При цьому наголошується, що поки немає ніяких свідчень того, що Китай і Росія разом працюють над створенням зброї або скоординовані ядерною стратегією для протистояння їх спільному противнику.
Наразі США намагаються вирішити проблему тристороннього ядерного суперництва, яка підриває переважну більшість положень стратегії стримування та вимагає повного її перегляду.
Експансія Китаю в той момент, коли Росія розгортає нові види озброєнь і погрожує застосувати проти України ядерну зброю на полі бою, є лише останнім прикладом того, що американські стратеги вважають новою, набагато складнішою епохою в порівнянні з тим, що пережили Сполучені Штати під час Холодної війни. Китай знаходиться на шляху до значного розширення свого ядерного арсеналу, у той час, як Росія припиняє дію останнього великого договору про контроль над озброєннями. Це віщує новий світ, у якому Пекін, Москва і Вашингтон, швидше за все, стануть явними ядерними силами, — зазначають журналісти видання.
Чи можуть США протидіяти збільшенню ядерних потенціалів Росії та Китаю
На думку високопосадовців США, в даний момент не має реальної можливості вплинути на ситуацію.
В останні тижні американські офіційні особи висловлювалися майже фаталістично щодо можливості обмеження нарощування потенціалу Китаю.
Імовірно, ми не зможемо зробити нічого, щоб зупинити, уповільнити, зірвати, припинити або зруйнувати китайську програму ядерних розробок, яку вони планували на наступні 10-20 років, — приводять журналісти видання коментар очільника Об’єднаного комітету штабів армії США, генерала Марка Міллі.
Президент Китаю Сі Цзіньпін не приховує планів значно збільшити ядерний потенціал збройних сил країни.
А за даними щорічного опитування Федерації американських вчених, наразі в Китаю є близько 410 ядерних боєголовок.
За оцінками військових Міноборони США, кількість боєголовок може зрости до 1 тис до кінця десятиліття і до 1 тис 500 приблизно до 2035 року.
Видання також зазначає, що Конгрес США веде дискусії стосовно того, чи необхідний зовсім інший підхід до збільшення Китаєм власного ядерного потенціалу.
Деякі республіканці заговорили про збільшення ядерного арсеналу після закінчення терміну дії Договору СНО-3, щоб він міг протистояти об’єднаним російсько-китайським силам, скоординовано застосовуваним проти Сполучених Штатів. Інші ж називають це надмірною реакцією.
Сі Цзіньпін навряд чи погодиться на уповільнення зростання ядерного арсеналу Китаю до тих пір, поки він не наблизиться за кількістю до США і Росії.
Посилення напруженості у відносинах між Пекіном і Вашингтоном, мабуть, зміцнило думку Сі про те, що Китай повинен протистояти “всебічному стримуванню”, у тому числі за допомогою потужніших засобів ядерного залякування, — підкреслюють автори матеріалу.
Видання зазначає, що “найбільшою рекламою” амбіцій Китаю стали три величезних поля ракетних шахт, що будуються на його посушливих північних просторах. У цілому в шахтних полях може розміститися до 350 міжконтинентальних балістичних ракет, кожна з яких може бути оснащена кількома боєголовками.
Раніше Китай переважно зберігав свої ракети окремо від ядерних боєголовок, а це означає, що Вашингтон міг бути заздалегідь попереджений, якщо Пекін коли-небудь задумав би ескалацію. І це дасть час для дипломатії. А нові твердопаливні ракети, які, імовірно, будуть встановлені в шахтах, швидше за все, будуть з’єднані зі своїми боєголовками, що скоротить час, необхідний для їх запуску, — пояснює професор Массачусетського технологічного інституту Тейлор Фравел.
Китай також зміцнює свою “тріаду” аналогічно тому, як Сполучені Штати і Радянський Союз зробили свої атомні загрози майже невразливими під час Холодної війни.
Наприклад, китайський військово-морський флот працює над новим поколінням підводних човнів для запуску ракет, що замінюють нинішні, які настільки гучні, що американським силам не складає труднощів їх відстежити.
У Вашингтоні побоюються, що Сі Цзіньпін засвоїв урок з ядерних загроз Путіна і може пустити в хід свою нову зброю в потенційному конфлікті за Тайвань.
Читайте також:
- Байден пообіцяв вжити заходів для стримування ядерної атаки КНДР на Південну Корею;
- Північна Корея знову запустила балістичну ракету у бік Японського моря – Reuters
- КНДР заявила про випробування здатного нести ядерну зброю підводного дрона
Источник: online.ua