Загибель президента Ірану Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі не завдасть серйозних збитків внутрішній стабільності, оскільки іранські силові структури залишаються під контролем Верховного лідера. Також немає жодних ознак загрози для світового нафтового ринку.
Так вважають в агентстві Bloomberg. OBOZ.UA нижче наводить висновки аналітиків, які проаналізували можливі наслідки загибелі президента Ірану.
Вплив на світовий нафтовий ринок
Аналітики зазначають, що Іран посідає третє місце за обсягом виробництва серед членів ОПЕК та продовжує нарощувати видобуток. Основний його покупець – Китай.
Станом на ранок 20 травня в Bloomberg заявили, що нафтовий ринок, схоже, практично не постраждав від новин, які надходять з Ірану.
Еталонна марка Brent торгується трохи вище, але все ще нижче 85 доларів за барель.
“Поки що немає жодних ознак того, що цей інцидент призведе до перебоїв у постачанні або зміни політики”, – вважають в агентстві.
Конфлікт з Ізраїлем
Навряд чи смерть Ібрагіма Раїсі призведе до “негайного зрушення” у відносинах Ізраїлю та Ірану, оскільки їхній конфлікт триває десятиліттями, пише Bloomberg.
Ізраїль та Іран завдавали одне одному ударів, не беручи на себе відповідальності, а Іран часто використовував проксі.
Так, конфлікт перебував у млявому стані, поки в квітні 2024 року Іран та Ізраїль не обмінялися ракетними ударами з різницею в кілька днів. Хоча конфлікт перейшов у більш небезпечну фазу, жодній зі сторін не було завдано серйозних збитків, а Тегеран не вчинив подальших дій у відповідь, зазначає Bloomberg.
Відносини з Росією
Ще одним чинником у “складній павутині геополітики” в регіоні стала близькість РФ та Ірану, зазначають в агентстві. Тегеран відправляє безпілотники, які Москва використовує у своїй війні проти України.
Натомість Іран шукає в Росії зброю, включаючи системи протиповітряної оборони та винищувачі для заміни застарілого обладнання, і розраховує на те, що РФ збудує свою АЕС у Буширі.
Тегеран також приєднався до Росії в її підтримці режиму президента Башара Асада у війні в Сирії та поділяє ворожість Кремля до присутності США на Близькому Сході.
У Bloomberg нагадали, що 63-річний Раїсі став президентом Ірану в серпні 2021 року, пообіцявши припинити спроби побудувати торговельні зв’язки із Заходом і натомість зосередитися на розвитку зв’язків із Китаєм та РФ.
Його президентство завершило період, коли МЗС очолювали багатомовні дипломати, які виступали за покращення відносин із США та посилення торгівлі з Європою, пише агентство.
Росія та Іран зблизилися після вторгнення Путіна в Україну 2022 року. Тепер Москва покладається на Тегеран у питаннях використання БПЛА та черпає ідеї з досвіду Ісламської Республіки, яка десятиліттями виживала в умовах міжнародних санкцій, зазначають аналітики.
Тимчасово очолить Іран після загибелі Раїсі, швидше за все, віце-президент Мохаммад Мохбер, який особисто просував угоду з постачанням РФ зброї та був прихильником жорсткої лінії у відносинах із Заходом. Мохбер представляв Іран у нещодавніх закордонних поїздках, у тому числі до Китаю та Росії.
Диктатор Володимир Путін вже назвав загибель Раїсі “величезною трагедією”, а загиблого президента – Раїсі “справжнім другом Росії”. За словами Путіна, Раїсі зробив “неоціненний внесок” у відносини країн і “доклав великих зусиль, щоб вивести їх на рівень стратегічного партнерства”.
Відносини із Саудівською Аравією
Іран відновив дипломатичні відносини з Саудівською Аравією 2023 року за посередництва Китаю після семирічного розриву. Тоді ж обидві країни були запрошені до групи БРІКС (союз Бразилії, РФ, Індії, КНР, ПАР, ОАЕ, Ірану, Єгипту та Ефіопії).
Хоча де-факто правитель Саудівської Аравії Мухаммед бен Салман, як і раніше, глибоко недовірливий до Ірану, очікується, що він підтримуватиме розрядку з Тегераном, прогнозують у Bloomberg.
Нині його пріоритет – забезпечення того, щоб ніщо не завадило спадкоємності в самій Саудівській Аравії на чолі з хворим 88-річним королем. Наслідний принц також намагається укласти велике партнерство зі США.
Потенційно це може включати нормалізацію відносин між королівством та Ізраїлем, якщо Саудівська Аравія отримає зобов’язання щодо державності Пелестини, що виглядає дуже складно. Верховний лідер Ірану виступив проти будь-якої нормалізації відносин з Ізраїлем, нагадують в агентстві.
Міністерство закордонних справ Саудівської Аравії в неділю опублікувало заяву, в якій підтвердило підтримку “братської Ісламської Республіки Іран у цих важких обставинах” та запропонувало будь-яку необхідну допомогу.
Відносини з Китаєм
У Bloomberg зазначають, що Раїсі прагнув зміцнити зв’язки з Китаєм. 2023 року він відвідав КНР і зустрічався з лідером Сі Цзіньпіном.
0
0
0
0
0
0
00Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com