Зеленський у США закликав відібрати в Росії ядерну зброю, сварка з Польщею загострюється: основні висновки з Генасамблеї ООН

У Нью-Йорку в межах 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН відбулися виступи світових лідерів із найактуальніших питань, які турбують людство сьогодні. Цікавими для нас були виступи президентів США, Туреччини, ПАР, Бразилії, Польщі та, звісно ж, України.

Окрім того, під час свого візиту до США Володимир Зеленський проведе низку зустрічей, від яких залежатиме підтримка Києва з боку Вашингтона.

Ключовими будуть його розмови з Джо Байденом та керівником Палати представників Конгресу, республіканцем Кевіном Маккарті, адже саме в Палаті представників вирішуватиметься доля нового пакету допомоги Україні у розмірі 24 млрд доларів.

Про що говорили лідери світових держав у ООН та чого чекати від зустрічей із представниками влади США – у матеріалі OBOZREVATEL.

Відео дня

Байден та Ердоган висловили підтримку Україні

Вперше за тривалий час президент США Джо Байден став єдиним керівником п’яти постійних членів Ради Безпеки ООН, який бере участь у Генеральній асамблеї ООН. Лідери Китаю, Росії, Індії, Франції та Великобританії вирішили пропустити цей захід.

Звичайно, українців турбувало питання продовження допомоги від нашого головного союзника. Хоча очільник Білого дому розпочав зовсім з іншої теми, а більше уваги приділив проблемам зміни клімату, його позиція стосовно війни в Україні не змінилася – Росію треба зупинити, а допомога, від якої світ не втомився, буде продовжуватися.

“Росія вважає, що світ втомиться і дозволить їй жорстоко поводитися з Україною без наслідків, – заявив Байден у своєму виступі на ГА ООН. – Якщо ми дозволимо розчленувати Україну, чи буде забезпечено незалежність будь-якої нації? Лише на Росії лежить відповідальність за війну в Україні, лише у Росії є можливість негайно припинити цю війну і лише Росія стоїть на шляху до миру, тому що для Росії ціна миру – капітуляція України, українські території та українські діти. Жодна нація не хоче закінчення цієї війни так сильно, як Україна”, – додав Байден.

“Для цієї трибуни тема глобальних змін клімату взагалі є однією з основних, тому не дивно, що саме на цьому зробив акцент у своєму виступі президент США, – говорить народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. – Та все ж найгострішою за емоціями все одно залишилося питання російської агресії проти України. На сьогодні це найактуальніша проблема, вирішення якої розуміють у всьому світі. Виступ Байдена особисто мені сподобався, адже він не змінив свою позицію в цьому плані. Припинення російської агресії в інтересах не лише України та Європи, а й усього світу. Адже війна впливає на життя як Азії, так і Африки, які залишились без великої частки українського продовольства через агресивні дії Кремля”, – наголошує Олександр Мережко.

За його словами, політика цієї адміністрації Білого дому стосовно України буде продовжуватися і надалі – підтримка надаватиметься стільки, скільки потрібно.

Та для нас головне не тільки утримати той рівень допомоги, який існує на сьогодні, а й намагатися наростити його для пришвидшення перемоги над агресором.

“Слова Байдена якраз і спрямовані на те, що Україну ніхто не залишить напризволяще. Навіть незважаючи на те, що у США досить складна внутрішньополітична ситуація, зважаючи на вибори президента, що відбудуться наступного року. Досить показовим був також виступ президента Туреччини – Реджепа Таїпа Ердогана. Який наголосив на політико-дипломатичному шляху вирішення питання російсько-української війни, додавши, що він все одно повинен базуватися лише на основі територіальної цілісності і суверенітету України. Що є важливою для нас заявою”, – зазначив Олександр Мережко.

Рада Безпеки потребує реорганізації

Інше важливе питання – реформування Ради Безпеки ООН – було проголошено Байденом не так впевнено, як того вимагає нинішній розвиток подій. Так, він зазначив, що за столом повинно бути більше голосів та поглядів, але навряд кількісне збільшення постійних членів Ради Безпеки допоможе подолати протидію Росії та Китаю, які мають право вето на будь-яке рішення організації.

На сьогодні різні комісії та структури ООН, як і раніше, відіграють важливу роль у наданні гуманітарної допомоги. Однак, як продемонструвала війна в Україні, ООН більше не має необхідного авторитету як посередник між державами, що воюють. При цьому Рада Безпеки, яка створювалася як головний механізм підтримки миру та стабільності на планеті, більше не виконує ці функції.

“Якщо брати слова Джо Байдена стосовно реформування Радбезу ООН, то я до них ставлюся дещо критично, – говорить Олександр Мережко. – Я не почув якогось конкретного та дієвого плану дій у цьому напрямку. Так, він все більш конкретно порушує це питання, але ж що пропонує президент США – розширити склад Ради Безпеки за рахунок нових членів: Японії, Бразилії, Німеччини та Африканського Союзу. Але ж це не вихід, адже основна проблема залишається невирішеною – подолання права вето, яким Китай та особливо Росія користуються, щоб уникнути відповідальності за свою політику”.

За словами Олександра Мережка, президент США так і не озвучив дієвих механізмів провадження зазначених під час виступу змін. Адже раніше ті ж таки Китай та Росія виступали проти будь-яких нововведень, а рішення, наприклад, про розширення складу Ради ухвалюється за згоди усіх постійних членів. Та все ж позитивом є вже той факт, що США та низка інших держав нарешті дозріли до реальних змін у ООН.

Росію потрібно зупинити зараз – потім буде вже пізно

Володимир Зеленський 19 вересня вперше очно, а не через відеозв’язок, виступив в ООН і закликав світ зупинити Росію, яка розв’язала велику війну.

Президент України зупинився на декількох загрозах, які Росія продукує з часу свого нападу на нашу країну – ядерний тероризм, продовольча війна та масове викрадення українських дітей.

“Володимир Зеленський знайшов ті слова та теми, які хвилюють різну аудиторію, – впевнений Олександр Мережко. – Продовольча криза, яку спричинили дії Кремля, зачіпає країни Азії та Африки, тобто Глобального Півдня. Ядерна безпека цікава усім країнам, адже за негативного розвитку ситуації постраждає велика кількість держав на планеті. Сильною була заява, що Росія заслуговує на те, щоб позбутися ядерної зброї – терористи не мають права нею володіти. До цього ніхто не наважувався про це говорити так гучно.

Звичайно, на цей час реалізувати цей крок буде неможливо, але говорити про це потрібно. З часом знайдуться дієві механізми”.

Інша загроза, про яку зазначив президент, – якщо Україні не вдасться відстояти свій суверенітет, то Путін перетворить потенціал нашої країни на знаряддя війни проти інших держав. Це світові лідери повинні чітко розуміти.

“Досить емоційний складник виступу – заява про депортованих українських дітей. Я згоден з президентом – те, що сьогодні робить в Україні Росія, має явні ознаки геноциду. На жаль, ООН у цій ситуації безпорадна. Адже резолюція Генеральної Асамблеї має лише рекомендаційний характер. Реально ж вплинути на процес повернення українських дітей додому можуть конкретні країни. Наприклад, президент ПАР Сиріл Рамафоса під час зустрічі з Володимиром Зеленським зачепив проблему депортації наших дітей, зазначив, що вони повинні бути повернуті в Україну якомога скоріше”, – підкреслив Олександр Мережко.

Отримати згоду республіканців буде складно

Під час свого візиту до США Володимир Зеленський проведе низку важливих зустрічей. Ключовими вважають – з президентом США та зі спікером Палати представників Конгресу Кевіном Маккарті. Діалог з останнім обіцяє бути взагалі досить емоційним, зважаючи на ті заяви, які Маккарті зробив напередодні приїзду президента України.

Як відомо, Білий дім запросив у Конгресу виділення 24 млрд доларів – як пакет на допомогу Україні: 9,5 млрд мають піти на постачання озброєння, 3,6 млрд – на воєнну та розвідувальну підтримку, 7,3 млрд – на гуманітарну та економічну підтримку. Саме Палата представників повинна затвердити новий пакет.

Раніше в коментарі Голосу Америки експерти заявили, що очікують складних дебатів щодо чергового пакету допомоги, оскільки приблизно третина республіканців – 70 конгресменів – взагалі виступають за те, щоб припинити постачати озброєння Україні.

Про те, що дискусія і справді буде складною, свідчать заяви Маккарті на брифінгу 19 вересня. На питання журналіста – чи готовий він пообіцяти Зеленському та Україні виділення коштів, спікер Палати представників США відповів: “У мене є питання: де звітність щодо грошей, які ми вже виділили, який його план щодо перемоги. Так, Росія – агресор, але підзвітність України щодо витрат американських коштів є в інтересах американських платників податків, і вони хочуть це знати”.

“Реалізувати ту програму допомоги, яку пропонує адміністрація Байдена, можна лише за підтримки Конгресу, який має право гаманця, як кажуть у США, – продовжує Олександр Мережко. – На мій погляд, американська допомога не припиниться, але через ситуацію з позицією Палати представників отримати її може стати складнішим процесом, аніж він існує сьогодні. Там сформувалася меншість радикальних республіканців, яка є хоч і нечисленною, та все ж впливовою. Саме Маккартні і став спікером Конгресу завдяки їхній підтримці. Сьогодні він намагається втриматися у кріслі, а тому повинен зважати на їхню думку. Та все ж я впевнений, що ми отримаємо цей пакет допомоги. Що стосується відповідальності України, то зі свого боку ми робимо усе, щоб влада США мала чіткий звіт витрат коштів, які було виділено. Що вони пішли за призначенням та їх не було розкрадено. Я особисто входжу в слідчу комісію Верховної Ради України, яка якраз і займається темою озброєння, тому можу підтвердити, що Україна робить усе, щоб таких ризиків не було”.

Спірні питання потрібно вирішувати кулуарно

Дедалі більше набирає обертів скандал, пов’язаний з обмеженням експорту українського зерна.

Під час пресконференції в Нью-Йорку президент Польщі Анджей Дуда не оминув це питання, заявивши, що у справі українського зерна він та польський уряд твердо захищатимуть інтереси польських фермерів.

Дуда порівняв дії України із ситуацією потопельника, який хапається за соломинку, та закликав українців пам’ятати про допомогу, яку вони отримують від Польщі. За його словами, Україна, яка перебуває під ударом Росії, “хапається за все, що може”, але Польща, хоч і підтримує її, повинна діяти у власних інтересах.

Анджей Дуда заявив, що планував зустрітися з Володимиром Зеленським у США, проте зустріч не відбулася через перенесення часу його виступу на Асамблеї ООН. Президент Польщі висловив сподівання, що розмова відбудеться пізніше.

“Ситуації, коли дві держави намагаються вирішити економічні протиріччя, – нормальна практика. Інша справа, що форма висловлення позиції, яку обрали українські та польські посадовці, є неприйнятною, тим паче у воєнний час. Здається, останні заяви як польської сторони, так і української мають на меті не вирішити якісь протиріччя, а навпаки, підняти градус протистояння сторін.

“Польща була і залишається нашим важливим союзником у боротьбі з російською агресією, – вважає Олександр Мережко. – Стосовно нинішнього спору, то ситуація дійсно делікатна і пов’язана з внутрішньополітичною ситуацією у Польщі. Треба дочекатися виборів, які заплановано на жовтень цього року. На мій погляд, після цього такі питання розв’язати буде значно простіше, а різких заяв стане менше. Досить важливо, щоб зустрілися два президенти, які можуть спокійно це вирішити. Звісно, скасування зустрічі є сигналом про погіршення комунікації, та думаю, вона все ж відбудеться найближчим часом. Взагалі, чим менше такі питання виносяться на публіку, тим краще. Польща та Україна приречені на дружбу, особливо за нинішньої ситуації у світі”, – констатував Олександр Мережко.

11

11

1

5

6

0

0

80Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *