У Раді ухвалили законопроєкт про незалежність САП, який був вимогою МВФ: ”правки Лозового” скасували лише частково

У Верховній Раді України на засіданні 8 грудня ухвалили в цілому закон, який виводить Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру зі структури Офісу генерального прокурора, перетворюючи її на окремий орган і встановлюючи нові механізми для контролю та аудиту САП. Цей крок був вимогою МВФ, Євросоюзу та послів країн G7.

Відео дня

Водночас депутати залишили чинними ключові норми скандально відомих “поправок Лозового”, що дозволяють закривати антикорупційні справи через суди і, як стверджують експерти, фактично нівелює всі позитивні нововведення ухваленого закону. Його вже підписав президент України Володимир Зеленський.

Про відділення САП в окремий орган прокуратури, передбачене ухваленим депутатами 8 грудня законопроєктом, повідомив народний депутат від “Голосу” Ярослав Железняк. Він зазначив, що за законопроєкт 10060 про незалежність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури загалом проголосували 298 депутатів.

Ухвалення цього законопроєкту було однією з головних вимог МВФ, Євросоюзу та послів G7.

Згідно з ухваленим законом, Спеціальну антикорупційну прокуратуру виведено зі структури Офісу генерального прокурора та організовано в окремий орган прокуратури.

Крім того, депутати удосконалили процедуру конкурсного відбору прокурорів САП та її керівництва. Законом визначено окрему процедуру дисциплінарних проваджень щодо прокурорів САП, а також прописано механізм підзвітності цього органу, що ґрунтується на оцінці його ефективності.

Як заявляв раніше керівник САП Олександр Клименко, підпорядкованість цього органу ОГПУ збільшує вплив людського та політичного чинників на її роботу. Зокрема, створює ризики витоку інформації про слідчі дії, які проводять прокурори САП (зараз, за його словами, це відбувається у шести із десяти проваджень). До того ж, підпорядкування генеральному прокурору, який є політичною фігурою, стає на заваді ефективності боротьби з корупцією.

При цьому, незважаючи на очевидний позитив від ухвалення згаданого законопроєкту, депутати проігнорували низку важливих вимог західних партнерів.

Зокрема, вони, за словами Железняка, “лише частково” скасували деякі норми щодо скандальних “поправок Лозового”.

Ці поправки передбачають, що будь-яку справу можна закрити, якщо суд визнає, що до висунення підозри конкретним особам слідчі або детективи вели розслідування довше за певний період. На скасуванні цього положення наполягали Єврокомісія та G7, але члени комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності вирішили, що достатньо скасувати норму, згідно з якою розслідування не може тривати довше ніж 30 місяців до повідомлення про підозру, а не скасувати “поправки Лозового” загалом, як вимагали партнери.

Цей же комітет напередодні голосування відхилив норму, якої вимагали посли G7, що надавала керівнику САП повноваження підписувати запити про екстрадицію та утворювати спільні слідчі групи з правоохоронцями інших держав.

Експерти Центру протидії корупції наполягають: без скасування ключової норми “правок Лозового” (п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК), за допомогою якої розвалюється більшість антикорупційних справ, інші зміни “просто не мають жодного сенсу”. Адже вже найближчим часом завдяки залишеній депутатами нормі уникнути відповідальності зможуть підозрювані чи обвинувачені у корупції у більш ніж 30 справах НАБУ, САП, включно зі справами, де фігурує Ігор Коломойський.

При цьому громадськість не зможе домогтися ветування ухваленого у такому вигляді закону: надвечір 8 грудня, як повідомив нардеп Железняк, Зеленський встиг його підписати.

“Також підписаний законопроєкт 10060 – незалежність САП. Теж прийнято сьогодні. Там тільки часткове скасування “правок Лозового”, тому вже з петицією ветувати цей закон не вийде. Хитро”, – написав депутат від “Голосу”.

Нагадаємо, посилення незалежності САП було однією з ключових вимог МВФ для продовження співпраці. Після виведення САП зі структури ОГПУ влада вже 11 грудня очікує рішення про виділення фондом Україні близько 900 млн доларів. А після цього очікується отримання від фонду нових “завдань” – близько 12-13.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!

3

2

2

3

0

1

0

52Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *