Вступ до ЄС: Україна виграла битву, але не війну. Орбан грозиться взяти реванш і перекрити шлях до Євросоюзу

Головне питання саміту – офіційне запрошення України до переговорів щодо вступу до Євросоюзу. Другий пункт повістки – обіцянка надати Україні 50 млрд євро економічної допомоги.

Відео дня

Серед лідерів 27 країн-членів ЄС лише угорський прем’єр Віктор Орбан виступав категорично проти прийняття цих рішень. Проте ЄС таки вдалося оминути цю кремлівську перепону, правда, шляхом “підкупу”. Перед початком саміту Єврокомісія розблокувала 10 млрд євро для Угорщини, залишивши заблокованими ще 20 млрд, мабуть, для наступних голосувань. Віктор Орбан в чергове довів, що добре грає на піднятті ставок, але все ж певну межу для себе знає. Він точно не готовий вивести Угорщину з Євросоюзу заради Кремля.

Лідери ЄС, однак, не змогли домовитися про пакет допомоги Україні в розмірі, на який Орбан таки наклав вето, і вирішили перенести подальше обговорення цього питання на січень.

Основні підсумки саміту Європейського Союзу – у матеріалі OBOZ.UA.

Сигнал Путіну – Україна не самотня

Запрошення до переговорів щодо вступу до Євросоюзу – політична перемога, яка була вкрай необхідна нашій країні саме у цей час. Ситуація для України у світі в останні місяці дещо змінилася. США поринули у міжпартійні війни, поставивши питання допомоги у залежність. У Європі також вистачає проблем, а на додачу все активніше піднімають голову прокремлівські країни, які говорять: Росію не спинити на фронті, тому треба погоджуватися з вимогами агресора. Все це надихає Путіна продовжувати те, що він розпочав майже два роки тому. Рішення останнього саміту – своєрідна демонстрація Кремлю того, що Україну ніхто не залишить на одинці. Підтримка і допомога будуть. Запрошення посилює наші позицію у всьому світі. Так вже склалося, переможців люблять і хочуть з ними дружити та допомагати. Тому такий крок ще й аргумент для США – Європа змогла подолати внутрішні перепони, черга за вами.

Віртуозна гра канцлера

За прогнозами, саміт ЄС мав бути проблемним та наелектризованим. Адже питання стосовно України обіцяло стати головним каменем спотикання – рішення про запрошення її на переговори має ухвалюватися одноголосно всіма 27 країнами. Ще за кілька днів до саміту ЄС не мав впевненості у позитивному рішенні стосовно України. Так, прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що не була дуже оптимістичною до засідання, а стратегію під час голосування назвала “цікавою для підручника історії”.

Саме тому чиновники ЄС та лідери провідних країн союзу за декілька днів до голосування, щоби переконати Орбана зняти своє вето, і погрожували, і на вечерю запрошували, і обіцяли грошей виділити. Тобто ЄС нарешті усвідомив, або він реально пригортає Україну до себе, або це зробить Росія.

Прем’єр-міністр Угорщини перед початком зустрічі традиційно продовжив говорити, що Україна до прийняття до союзу не готова і він буде проти цього, як і накладе вето на виділення 50 млрд євро допомоги. Та здається, це вже була політична гра на свою аудиторію. Певні домовленості таки були досягнуті.

Для того, аби Орбан мав більше підстав для виправдань, чому не зміг спинити рішення, – напередодні саміту Європейська комісія розблокувала 10 мільярдів євро або близько третини фінансування Угорщини, яке було заморожене.

Приблизно через три години дискусій між лідерами ЄС щодо приєднання України, які нібито знову зайшли в глухий кут, канцлер Німеччини Олаф Шольц запропонувала прем’єр-міністру Угорщини випити кави поза залою засідань. Як виявилося, ця пропозиція не з’явилася спонтанно, а була погоджена під час попередніх обговорень.

Що ж, кава-брейк для Орбана дала результат. Такий крок дозволив 26 лідерам ЄС, які залишилися, схвалити шлях України до вступу з необхідною одностайністю, яка, згідно з правилами ЄС, також виконується, якщо один лідер відсутній. Паралельно також прийнято рішення про початок переговорів з Молдовою, а Грузії надали статус кандидата на вступ до організації. Рішення лідерів ЄС означає, що ЄК починає готувати технічні аспекти переговорів з Україною про членство – так звану переговорну рамку.

До слова, говорити одне, а потім робити дещо інше, Орбану не звикати. Так, Угорщина, наприклад, уже більше 10 разів тихо голосувала за пакети санкцій проти Росії, хоча вголос уряд цієї країни виступав проти.

Протистояння не закінчилося

Хоча Орбан і погодився не гальмувати на сьогодні євроінтеграційний процес для України, його політичний шантаж приніс свої плоди. Такі бажані мільярди він отримав, що надихає його продовжувати свою “справу”. Звідси і заяви, які пішли зразу ж після голосування. Мовляв, крок лідерів Євросоюзу щодо початку переговорів з Україною про вступ був “поганим рішенням” та у Угорщини буде час та багато можливостей заблокувати цей процес. Так, одіозний друг Путіна розпочав черговий етап погроз. Бо вже давно відомо, якщо ти погоджуєшся на вимоги шантажиста – він не спиниться.

“У разі потреби угорський парламент застосує ручне гальмування. Їхнім вирішальним аргументом (лідерів країн ЄС.– Авт.) було те, що Угорщині нічого втрачати, тому що останнє слово буде за національними парламентами. Тому парламент Угорщини може проголосувати проти. Буде ще 75 випадків, коли наша країна зможе це зупинити”, – зазначив Орбан.

Допомога буде

Угорщина таки змогла дещо насолити Україні, заблокувавши пакет допомоги на суму 50 мільярдів євро через кілька годин після того, як лідери ЄС погодилися розпочати переговори про вступ з Україною. Те, що Орбан наклав вето, нічого глобально не змінює. Всі необхідні юридичні процедури буде вирішено на січневому саміті Євросоюзу.

Про це чітко говорить прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо (його країна головуватиме в Раді ЄС.– Авт).

“Нам потрібна згода всіх 27 країн, на жаль, це на сьогодні було неможливо. Через кілька тижнів ми зможемо дістати необхідне рішення. Можу вас запевнити, що Україна не залишиться без підтримки. Є різні способи, як ми можемо це зробити”, – зазначив Де Кроо.

Шантаж виявився вдалим та на нього знайдуть управу

“Це визначна подія для України, яка надихає продовжувати боротьбу проти агресора та працювати на розвиток країни. Це позитивна оцінка того шляху, який Україна пройшла за останній час. Також це удар по планах російського диктатора Путіна, який тепер усвідомить, що ми не на самоті, а навпаки, на порозі Євросоюзу”, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“Намагання кремлівського союзника Віктора Орбана спинити європейське просування України зазнало фіаско. Угорський прем’єр відомий як цинічний політик-маніпулятор. Його не цікавить доля України та її народу, він просто намагається по-максимуму використати ту чи іншу ситуацію шляхом шантажу. Ось і цього разу така політика з його боку привела до того, що фактично ЄС був вимушений погодитися на певні вимоги Орбана розблокувавши частину грошей. При цьому треба зазначити, що він має розуміння межі у своєму шантажуванні. Бо усвідомлює, що терпінню країн-учасниць ЄС, які все більше виступають проти нього, приходить кінець. Якщо його перетнути, то більше програєш, аніж виграєш. Тому на цьому саміті він повів себе так, як цього хотіли усі інші учасники.

А небезпека для Угорщини та Орбана через таку ось антиукраїнську та антиєвропейську політику більш аніж велика. Так, стаття 7 договору ЄС передбачає припинення повноважень країни, яка порушує принципи та засади Європейського Союзу. І цими нормами цілком можуть скористатися, адже майже усі країни союзу виступають проти нинішньої політики Угорщини. Так що призупинення членства чи навіть виключення – цілком можливий розвиток подій. Орбан все це чудово розуміє та, звісно ж, боїться, тому хоча й буде продовжувати свій дешевий шантаж, але до певної міри. Адже терпіння до його дій у ЄС вже вичерпалося. На мій погляд, проти Орбана таки будуть застосовувати більш радикальні заходи, якщо він не змінить свого ставлення до політики ЄС”, – зазначає Олександр Мережко.

31

31

0

5

6

2

2

22Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *