Вибори в окупації: імена кандидатів у депутати засекретили. Виборчі дільниці також

Вибори в окупації: імена кандидатів у депутати засекретили. Виборчі дільниці також

Фото: t.me/itsdonetsk

На непідконтрольних територіях сходу та півдня України 7 вересня завершилося так зване «дострокове голосування» у виборах до місцевих «органів влади», яке розпочалося 31 серпня. «Термінове» пройде з 8 по 10 вересня, а поки що «голосують» жителі прифронтових районів.

Звичайно, нічого спільного з легітимним волевиявленням виборців цей захід не має. Вибори на окупованих територіях законні, як грабіж та насильство, тому їх визнає лише Росія. Втім, це розуміють абсолютно всі учасники процесу – свідомі та випадкові, і не ставляться до нього надто серйозно.

– Нам сказали, що достроково голосуватимуть Волноваха, Донецьк, Макіївка, Ясинувата, Горлівка, Маріуполь та Запорізька область окупована. Начебто щось відбувалося, я читала, що по будинках ходили люди з урнами та бюлетенями та пропонували людям голосувати прямо не виходячи з квартири. Але я живу в центрі міста, і до мене ніхто не приходив. Сусіди не знають, де треба голосувати, та ніхто особливо і не рветься, – поділилася мешканка Донецька Алла Олексіївна Сверчкун. – Ми не знаємо, за кого там голосувати, хто ці люди, тож я точно не йду, і сусіди сказали, що теж не хочуть.

Таємниця секретних списків

Жодної інформації про вибори та кандидатів, які обираються, людям ніхто не надав. «Виборкоми» в окупації заявили, що не опублікують поіменні списки кандидатів у депутати, «виходячи з міркувань фізичної безпеки кандидатів». Може, організатори самі особливо не вірять у законність «голосування», тому й списків немає, а просто призначені ті, хто блискуче «виграє» і далі займатиметься розпилом бюджету.

Втім, ні. «Публікація персональних даних кандидатів може теоретично загрожувати попаданням, наприклад, до бази українського «Миротворця» (веб-сайт, на якому публікуються особисті дані «осіб, помічених у критиці української влади», якими «активно користуються виконавці замахів при отриманні відповідного завдання»), – бояться місцеві юристи.

Загалом голосують, не зрозуміло за кого. Але явка виборців уже склала 42%, сказали у “ЦВК ДНР”. За якими даними вираховували цей відсоток, звідки брали списки виборців, які значно змінилися за останні роки, – невідомо. Але невже хтось очікував на прозорість і відкритість від росіян, які влаштували цей цирк?

Хто вони взагалі?

– Ми справді не знаємо нікого, окрім Пушиліна, у наших органах влади, – каже ще один донеччанин Анатолій Романов. – Знаємо лише, що є 90 депутатів у «народній раді», але хто вони і чим займаються – гадки не маємо.

Це не дивно. Загалом у «виборах» на окупованих територіях України беруть участь понад 9000 кандидатів, більшість із яких – громадяни Росії, які ніколи раніше не були ні в «ДНР», ні в «ЛНР», ні на окупованих територіях Запорізької та Херсонської областей. Звідки простим жителям їх знати?

– Питання не полягає в тому, що будуть обрані найкращі та гідні. Буде обраний хтось просто як факт. Росія заявить потім про повальну кількість тих, хто проголосував, намалює явку в 99,9%, розповість, як голосували під обстрілами і не виходячи з коми в лікарнях. Загалом, видасть звичайну «патріотичну» брехню, комусь, може, вона й зайде. Але поки що не заходить, не до цього, – розповіла викладачка школи Олена.

Вона також поділилася, що її, як і інших викладачів шкіл та вишів, змушували збирати батьківські збори, на яких порекомендувати батькам голосувати за представників “Єдиної Росії”. Жінка відмовилася це робити, написавши пояснювальну записку керівництву, що не має права збирати людей в умовах обстрілу. Пояснення начебто влаштувало директора школи, але до міністерства полетів папірець про те, що збори проведені, батьки повідомлені.

Окрім «Єдиної Росії», в окупаційному голосуванні беруть участь ЛДПР, КПРФ, партія «Нові люди» та «Справедлива Росія». Ні «комуністи», ні «жиринівці» не користуються популярністю навіть у людей похилого віку, про «нових людей» взагалі мало хто чув, а про «справедливоросів», начебто, і чули, але ніхто не пам’ятає, що саме.

Такий вигляд має бюлетень для голосування. Фото: t.me/itsdonetsk

Де ця вулиця, де цей будинок?

До 8 вересня члени виборчих комісій ходили по домівках зі скринькою та пачкою бюлетенів, закликаючи громадян проголосувати. Однак у міських чатах донеччани запитують один одного, чи хтось бачив цю процесію і чи голосував. Ті, хто захоплено писав, що так, голосував і щасливий. чомусь не могли вказати хоча б район чи вулицю, де це відбувалося. Мабуть, від щастя каламутніла пам’ять… Хоча місцеві всерйоз обговорюють можливу роботу «фабрики ботів». Навіщо? Знову ж таки – для красивої картинки.

– У мене дуже широке коло спілкування, але я не знаю жодної людини у Донецьку чи Макіївці, хто б проголосував достроково, – каже викладачка Олена. – Зате я постійно чую розповіді про те, як це було – зручно, нікуди ходити не треба, ще й пальцем показали бабусі, що погано бачить, де галочку в бюлетені поставити. Але жодної конкретики, жодних адрес ніхто не говорить. Я навіть не знаю, де є виборчі дільниці. Пошукала в інтернеті – немає списку. Зазирнула до поштової скриньки – ніяких повідомлень. Я й так не збиралася нікуди йти, а тепер прям поважна причина – не знала куди.

Як уже заведено на «нових територіях РФ», можна голосувати за будь-яким документом або взагалі без документів. Паспорти, водійські права – само собою, не дуже жителі здивуються, якщо можна проголосувати за перепусткою на завод чи зі студентським квитком. На минулих референдумах і вони годилися, а можна було взагалі без документів, мовляв, забув, але дуже ж хочеться голосувати.

Звичайно, у вихідні (9-10 вересня) російські ЗМІ покажуть чергову картинку масового волевиявлення, черги на виборчих дільницях, що таки намалювалися, і щасливі обличчя стариків, і пісні-танці навприсядки – власне, задля цього весь захід і затівався. Похилого віку «лідер країни» буде задоволений, явку в 136% йому легко намалюють.

А ще – хтось запустить руки до непоганого бюджету, виділеного на голосування. Оскільки ніхто точно не знає, скільки ж реально людей голосуватиме, ніщо не заважало заявити про 4 мільйони жителів у «ДНР», 2 мільйони – у «ЛНР», по мільйону – у Запорізькій та Херсонській областях (їх окупованих районах). А хто перевірить? Хто схопить за руку?

Після цієї генеральної репетиції плебісциту настане березень 2024 року, коли Росія вкотре обере собі Путіна, щоб остаточно поринути у темряву війни та злиднів. Звичайно, передбачається участь і «нових регіонів». Але щось підказує, що у березні там можуть відбутися зовсім інші вибори…

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *