Вибори президента США-2024: основні конкуренти вже визначились

Вибори президента США-2024: основні конкуренти вже визначились

Фото: REUTERS

Трохи менше ніж півтора року залишилося до президентських виборів у США. І для України це буде надважливою подією, адже від того, хто на них переможе, залежить подальша американська допомога нашій країні. Якщо переможе Джо Байден, то все залишиться як є, а якщо Дональд Трамп, то можна очікувати на суттєве охолодження Вашингтона до Києва. Принаймні на сьогодні це два найреальніші кандидати на перемогу.

Проблеми Байдена – низький рейтинг та вік

У Демократичній партії чинний президент США Джо Байден – головний претендент на участь у виборах наступного року. Є ще кілька незначних кандидатур, але вони, швидше за все, не зможуть скласти йому серйозної конкуренції всередині партії. Це письменниця Маріан Вільямсон та племінник убитого у 1968 році президента Кеннеді – Роберт Ф. Кеннеді-молодший.

Проте головною проблемою Байдена є низький рівень популярності. На початку літа його рейтинг становив лише 40% (проти 41% у Трампа в аналогічний період його каденції). Пояснення цього лежить переважно в економічній площині. Головна причина невдоволення ним у американців полягає у зменшенні реальних доходів, спричиненому інфляцією.

Ще одна проблема Байдена – його вік. Згідно з весняним опитуванням телеканалу NBC News, 70% американських респондентів вважають, що 80-річний Байден не повинен йти на другий термін. Ще 48% опитаних сказали, що літній вік Байдена – один із «значних чинників», чому той не повинен виставляти кандидатуру на нові вибори. Половина американців вважає, що ідеальний вік для глави держави – від 51 до 65 років, як стало відомо з опитування, проведеного USA Today та Саффолкського університету. Проте в парі Байден – Трамп чинний президент США зараз на кілька відсотків випереджає свого конкурента. Байден лідирує серед демократів більше, ніж Трамп – серед республіканців.

Анонсуючи рішення йти на новий термін, Байден назвав своїм головним завданням захищати американську демократію та не допустити повернення до влади Трампа та його прихильників.

Лідер демократів 80-річний Джо Байден високими рейтингами на кінець 2023 похвалитися не може. Фото: REUTERS

Трампу – як «з гусака вода»

Трамп також зараз – беззаперечний лідер у Республіканській партії на посаду президента США серед 14 претендентів. І це незважаючи на те, що він має серйозні проблеми із законом і проти нього висунуто низку важких звинувачень – від підробки ділових документів та неналежного поводження з конфіденційними документами до розслідування про його спроби втрутитися у вибори 2020 року та причетність до подій у Вашингтоні, які мали завадити утвердженню результатів виборів президента США.

Експрезидент США Дональд Трамп випереджає свого найближчого суперника, губернатора Флориди Рона ДеСантіса, на 37%. Загалом Трамп випередив Десантіса із результатом 54% проти 17%. Жоден інший кандидат не перевищив 3% підтримки в опитуванні. Такими є перші опитування, проведені в рамках президентської кампанії 2024 року, повідомляє газета The New York Times.

Опитування показало, що Трамп має вирішальну перевагу майже в кожній демографічній групі та регіоні та в кожному ідеологічному крилі партії. Зазначається, що виборці ігнорують відкриті проти нього кримінальні звинувачення.

Він лідирує з великим відривом серед чоловіків та жінок, молодих та старших виборців, поміркованих та консерваторів, тих, хто ходив до коледжу, і тих, хто ні, а також у містах, передмістях та сільській місцевості.

Лише 19% виборців вважають, що поведінка Трампа після поразки на виборах 2020 року загрожує американській демократії. І лише 17% вважають, що експрезидент скоїв серйозні федеральні злочини.

Водночас і Трамп, і Десантіс не висловлювали великої підтримки Україні. ДеCантіс, наприклад, відзначився словами про “територіальну суперечку” і про те, що цей конфлікт не стосується США. А Трамп неодноразово робив різкі заяви у стилі російської пропаганди щодо підштовхування України до миру. Також ексглава США весь час наголошує, що російсько-українська війна американське суспільство не стосується, а військову та фінансову допомогу Києву слід “переглянути”.

Екс-президент США Дональд Трамп є одноосібним лідером серед республіканців. Фото: REUTERS

Думка експерта

Ігор Рейтерович, експерт-міжнародник:

– Звичайно ж, головними учасниками виборів будуть Байден та Трамп. Хоча ситуація в Республіканській партії може змінитись через кримінальні справи проти Трампа. Але це малоймовірно. Байден у демократів – безальтернативний кандидат. І його висування можуть перешкодити лише природні причини – його вік. Зараз він випереджає за рейтингами Трампа, але ці показники можуть змінюватися – до виборів ще дуже довго. І ці показники змінюватимуться у тому числі і залежно від війни в Україні. Наші успіхи автоматично сприятимуть рейтингам Байдену. А Трамп – навпаки, будує свою кампанію на покращенні внутрішньоамериканської ситуації та зменшенні допомоги Україні.

Довідка КП

Кандидатами Демократичної та Республіканської партій стануть переможці партійних виборів – праймеріз.

Сезон праймеріз демократів стартує у лютому 2024 року і закінчиться наприкінці літа. За традицією, партія, лідер якої займає Білий дім у рік виборів, проводить партійний з’їзд останньої. Конвенція демократів відбудеться 19-22 серпня 2024 року у Чикаго. Кандидата в президенти обиратимуть 4518 делегатів, 744 з яких (їх називають «суперделегатами») матимуть право проголосувати на особистий вибір, а не згідно з результатами праймериз у їхніх штатах.

Перші республіканські праймеріз пройдуть у січні 2024 року та завершаться у липні. Республіканська партійна конвенція, на якій буде офіційно обрано кандидата партії на президентських виборах, відбудеться 15-18 липня 2024 року в Мілуокі, штат Вісконсін. Кандидата обиратимуть 2467 делегатів, з них 75 матимуть право вільного голосування (для перемоги кандидат має отримати 1234 голоси делегатів).

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *