Вагнеровці в Білорусі: зібрані для диверсій та провокацій

«Вагнерівці» в Білорусі: зібрані для диверсій та провокацій

Фото: REUTERS

Судячи з усього, Росія та Білорусь знайшли застосування безхазяйним після пригожинського заколоту бойовикам ПВК «Вагнер». Москва та Мінськ почали їх використовувати для створення напруги на кордонах із країнами Євросоюзу, щоб лякати Захід загрозою військового вторгнення на їхню територію. Крім цього, «вагнерівці» покликані виконувати ще кілька тактичних завдань щодо дестабілізації ситуації у регіоні.

Росія та Білорусь створюють провокації на кордоні з Євросоюзом

Міністерство національної оборони Польщі 1 серпня заявило, що два білоруські вертольоти порушили польський повітряний простір. Міноборони Польщі стверджує, що польський повітряний простір порушили гелікоптери, які здійснювали спільні навчання білоруських військових та «вагнерівців».

У відповідь на інцидент міністр національної оборони Польщі Маріуш Блащак наказав збільшити кількість солдатів на кордоні та розгорнути додаткові сили і засоби, у тому числі бойові гелікоптери.

Також Польща поінформувала про інцидент НАТО і вирішила викликати до МЗС тимчасово повіреного у справах Білорусі для пояснення інциденту.

“Нагадаємо, що останнім часом Росія та Білорусь активізували свої гібридні дії проти Польщі. Враховуючи можливі подальші провокації, закликаємо до відповідального поширення та коментування інформації, яка може бути використана російським та білоруським режимами”, – підсумовується у заяві.

У США відразу відреагували на порушення повітряних кордонів НАТО. “Ми і надалі будемо дуже серйозно ставитися до безпеки НАТО і продовжуватимемо працювати разом з нашими союзниками по НАТО над тим, щоб кожен квадратний сантиметр території Альянсу залишався в безпеці”, – заявив офіційний представник Пентагону Патрік Райдер.

Загалом у США вважають, що ПВК «Вагнер» не становить загрози для Польщі чи інших союзників по НАТО. Координатор стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі заявив, що, за наявною інформацією, частина “вагнерівців” вирушила до Африки, “намагаючись збільшити там нестабільність”, деякі ще в Україні, а частина перемістилася до Білорусі.

Найманці націлилися на активні дії в країнах Африці, поки ж “кошмарять” своєю присутністю Європу. Фото: REUTERS

Пригожин «застовпив» за собою Білорусь та Африку

Сам господар ПВК «Вагнер» Євген Пригожин повідомив, що його структура продовжує свою діяльність в Африці, а також у підготовчих центрах у Білорусі. «Для того, щоб не було секретів та закулісних розмов, я повідомляю – ПВК «Вагнер» продовжує свою діяльність в Африці, а також у підготовчих центрах у Білорусі», – сказав Пригожин.

За його словами, компанія зараз визначається з наступними завданнями, «контур яких дедалі більше виразно промальовується». «Безумовно, це завдання, які відбуватимуться заради величі Росії. Більшість наших бійців перебуває у відпустці, оскільки перед цим був тривалий період дуже напруженої роботи», – сказав Пригожин.

ПВК поки що не відчуває дефіциту в особовому складі і не планує здійснювати новий набір, стверджує Пригожин. «Однак будемо вдячні вам, якщо ви будете з нами на зв’язку, і як тільки Батьківщині буде потрібно створювати нову “групу”, яка зможе захищати інтереси нашої країни, ми, безумовно, займемося поповненням», – зазначив голова найманців.

Пригожин також заявив, що ні він, ні його рада командирів не ставили жодних обмежень про перехід колишніх і нинішніх бойових товаришів в інші російські силові структури.

А найближчим часом знову, зважаючи на все, заплановані якісь «ворушення» «вагнерівців» у Білорусі. Як інформує Центр національного опору, “всіх найманців ПВК «Вагнер» відкликають із відпусток і максимально перекидають до Білорусі”. Повідомляється, що «вагнерівці» під керуванням Пригожина готуються до якихось операцій на 5 серпня.

Литва та Польща зміцнюють свої кордони

Після появи близько 8 тисяч найманців ПВК “Вагнер” у Білорусі сусідні Литва та Польща вжили додаткових заходів безпеки.

Так, президент Литви Гітанас Науседа заявив, що присутність російських найманців ПВК “Вагнер” у Білорусі є серйозною загрозою. Він наголосив, що можливі провокації “вагнерівців” проти Литви, Польщі та Латвії. “З перших повідомлень про те, що в Білорусі можуть розгорнути ПВК “Вагнер”, я відразу сказав, що ми не можемо відкидати загрозу”, – сказав литовський президент.

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявляв, що перекидання членів приватної військової компанії «Вагнер» у бік так званого Сувалкського коридору є “кроком до подальшої гібридної атаки на польську територію”. На його думку, “вагнерівців” можуть переодягнути у форму білоруських прикордонників, і під таким прикриттям вони можуть допомагати нелегалам потрапляти до Польщі та зсередини розхитувати ситуацію в країні. Уповноважений уряду Польщі з безпеки інформаційного простору Станіслав Жарінь напередодні повідомляв, що “на кордоні з Білоруссю, як і раніше, небезпечно”.

Але Варшава налаштована рішуче. Польське командування показало солдатів зі снайперською зброєю на тлі загородження на польсько-білоруському кордоні. “Вечірня прогулянка на свіжому повітрі – для здоров’я. Снайпери – майстри розвідки, навігації, роботи зі зброєю. Їм характерні впевненість у собі, терпіння”, – повідомили там.

Одна з провокацій – фото, що розповсюджується в соцмережах. Нібито це найманець “Вагнера” біля польського прикордонного стовпа. Фото: Тг-канал ПВК “Вагнер”

У Польщі готові відправляти «вагнерівців» у гробах

А в польському Сенаті очікують, що злочинне угруповання “Вагнер”, яке зараз накопичує сили на території Білорусі, розпочне терористичну операцію в Сувалкському коридорі, який об’єднує Польщу та Литву.

“Я не можу виключити, і ніхто в Польщі цього не виключає, що для того, щоб протестувати солідарність НАТО з Польщею, НАТО зі Сходом Європи, вони можуть спробувати зайти до Польщі. Швидше за все, це буде як терористична операція групи “Вагнер”, а не повномасштабне вторгнення, як до України”, – сказав віцемаршал польського Сенату Міхал Камінський.

За його словами, будь-які провокації гурту “Вагнер” можливі, хоча віцемаршал нагадав, що на території Польщі вже перебувають американські солдати. “Лукашенко робив натяк на Жешув. Ну, нехай заходять. Вони там зустрінуть не лише польську, а ще й американську оборону. Єдине питання в цьому випадку: хто платитиме за їхні гроби, в яких їх посилатимуть назад до Росії”, – наголосив Камінський.

Він зазначив, що у випадку, якщо “вагнерівці” зайдуть у Сувалкський коридор на литовській території, то Польща неодмінно стане на захист свого сусіда по НАТО. “Ніхто не сумнівається, що якщо буде потрібно, то ми захищатимемо Литву, це для нас святе”, – додав він.

Думка експерта

Іван Ступка, військовий експерт Українського інституту майбутнього:

– «Вагнерівці» у Білорусі з’явилися для створення нових точок напруги на кордоні з Євросоюзом та НАТО. Ну і цілком можливо, вони можуть бути використані і для диверсій як проти Польщі та Литви, так і України. Недарма їх у такій кількості зібрали у Білорусі. Як казали за радянських часів: «солдат без роботи – потенційний злочинець». А тут взагалі йдеться про «вагнерівців», які самі собою ті самі злочинці і які не можуть сидіти без роботи. Якби їх було в Білорусі кілька сотень, то можна було б повірити, що вони там для тренування білоруських військових. Але 8 тисяч – це кількість бойовиків вже для чогось іншого, для тих же диверсій та провокацій.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *