Пригожин терміново скликає весь ”Вагнер” у Білорусь, а Лукашенко розпочинає провокації – що це означає для ЄС та України

МЗС Польщі заявило, що 1 серпня два білоруські гелікоптери порушили повітряний простір країни. Через інцидент було викликано тимчасового повіреного у справах Білорусі, де йому заявили рішучий протест і зажадали від нього пояснень. Варшава розцінила те, що сталося, як “черговий елемент ескалації напруженості” на кордоні двох країн. Влада РБ заперечує факт порушення, паралельно залучаючи на свою територію тисячі нових найманців ПВК “Вагнер”.

Відео дня

OBOZREVATEL розбирався в тому, що за цим стоїть і якого подальшого розвитку подій можна чекати на білоруському напрямі.

Повітряне вторгнення

1 серпня гелікоптери Білорусі Мі-24 та Мі-8 залетіли приблизно на 3 км углиб території Польщі, після чого повернули та повернулися на територію РБ. Інцидент стався в районі села Біловежа, що розташоване між білоруським Брестом та польським Білостоком.

Польська влада спочатку заперечувала факт порушення повітряного простору і стверджувала, що системи стеження не зафіксували чужих гелікоптерів. Однак після опублікованих очевидцями фото таки визнала цей факт.

“Міністерство закордонних справ Республіки Польщі висловило рішучий протест і закликало білоруську сторону негайно надати докладне пояснення інциденту. Польська сторона наголосила, що цей інцидент розглядається як черговий елемент ескалації напруженості на польсько-білоруському кордоні. Польща очікує, що Білорусь утримається від такого роду дій”, – йдеться в повідомленні польського МЗС.

Крім цього, Польща заявила, що на кордоні з РБ буде збільшено кількість військовослужбовців, додаткових сил та засобів, серед яких бойові гелікоптери.

Водночас у моніторинговій групі “Гаюн” вважають, що машини, які порушили кордон із Польщею, охороняли Лукашенка і в сусідню країну залетіти могли випадково. Нібито з 30 липня білоруський диктатор перебуває в резиденції “Віскулі” за 7,5 км від кордону. Для охорони туди перекинули якраз Мі-8 та Мі-24.

Зі свого боку влада Білорусі взагалі все заперечує.

“Звинувачення було зроблено польським військово-політичним керівництвом для чергового виправдання нарощування сил та засобів біля нашого кордону”, – заявили в міноборони Білорусі.

Екстрений загальний збір найманців

Усіх найманців ПВК “Вагнер” відкликають із відпусток і максимально швидко перекидають до Білорусі. На 5 серпня сплановано якісь “заходи” вагнерівців під особистим керівництвом Пригожина – таку інформацію оприлюднив Центр національного спротиву. Якщо інформація підтвердиться, то вагнерівське угруповання буде становити вже більше 10000 найманців, що вже є загрозою як для країн ЄС, так і для України.

У США відреагували на зростання активності найманців ПВК на кордоні з Польщею.

“Атаку з боку “Групи Вагнера” на Польщу буде розцінено як атаку Росії”, – заявила постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд.

Лукашенко “жартує” та знову погрожує

Білоруський диктатор назвав жартом свою заяву тижневої давності про прагнення вагнерівців “прогулятися до Жешува та Варшави”. Щоправда, трохи пізніше, він знову повторив свою погрозу заявивши, що Польща та ЄС повинні дякувати йому за те, що він тримає найманців під контролем. Якби не Білорусь, то найманці розгромили б ці польські міста. Загалом, що коїться в голові у цієї людини, схоже дізнаються вже тільки патологоанатоми.

“Білорусі тисячу років не потрібен Сувальський коридор. Ми не переміщуємось цим коридором, ні до коридору. Я пожартував, що вагнерівці між собою шушукаються: на екскурсію до Жешува сходимо”, – заявив Лукашенко.

“Нехай моляться, що ми тримаємо їх (вагнерівців), ще якось забезпечуємо. Інакше вони без нас просочилися б туди і вломили б так цьому Жешуву і Варшаві, що мало б не здалося. Тому мені дорікати не треба, а нехай подякують” — це теж Лукашенко на цьому ж заході, але вже за кілька хвилин звертаючись, мабуть, до лідерів ЄС.

Закрив тему загроз білоруський диктатор згадкою про ядерну зброю, яку Росія передала РБ.

“Тактична ядерна зброя, яка розосереджена по Білорусі, це фактор нашої безпеки. Не дай боже, доведеться використовувати цю зброю! Я все ж таки сподіваюся, що цього не буде. Але всі повинні розуміти, що ви до нас не лізьте”.

За всім цим чітко видно руку Росії

Вторгнення двох гелікоптерів у повітряний простір Польщі – чітко спланована провокація, розрахована по крокам, – вважає військовий експерт Олександр Коваленко.

“Машини йшли на надмалих висотах, що ускладнює їхнє виявлення засобами ППО. На мій погляд, це початок промацування оборони Польщі на кордоні. Ядерна зброя, ПВК “Вагнер”, провокації з мігрантами, тепер ось повітряна провокація – чіткий сценарій тиску на ЄС під керівництвом та прикриттям Росії. Це їхнє улюблене заняття”, – підкреслив експерт.

Щодо збору найманців, то всі вони навряд чи так швидко зберуться у зазначені терміни, – каже Олександр Коваленко.

“Зараз їхнє угруповання в Білорусі налічує близько 5000. Збирали та передислокували їх близько місяця. На території РФ залишилося ще близько 15 тисяч найманців цієї ПВК. Просто фізично не зможуть за такий короткий час їх усіх зібрати. Плюс до того, постає питання – де їх розміщувати. Нинішній табір “Вагнера” в РБ розрахований на 8000-10000 осіб. Загалом, на мій погляд – це якісь чергові ігри Пригожина. Ці заяви є виключно психологічним тиском на керівництво Польщі та країн Балтії для нагнітання ситуації та відтягування якихось сил”.

Олександр Коваленко не вірить у можливість великого вторгнення вагнерівців до країн ЄС, хоч і не виключає, що серйозні провокації на кордоні можливі.

“Треба розуміти, що польська армія сьогодні – одна з найсильніших на континенті. Якщо буде реальне вторгнення на їхню територію, із захопленням населених пунктів, то поляки просто зметуть ці тисячі “Вагнера” досить жорстко і швидко. НАТО також відреагує на такі речі. Це розуміють і в РФ, і в Білорусі. Однак диверсії силами загонів у 5-10 осіб вони будуть проводити, щоб і надалі проводити інформаційно-психологічний тиск”, – констатував Олександр Коваленко.

Щодо України, то, за його словами, на даний момент особливої загрози нашій країні сили найманців не несуть і ні про який “прорив на Київ” не може бути й мови. Так, можливі проникнення малих груп противника, але у ЗСУ чітко відпрацьовані протидиверсійні заходи, та й загалом, кордон із боку РБ дуже добре укріплено.

3

3

0

0

0

0

0

33Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *