Переворот у Нігері вдарив… по Франції

Переворот у Нігері вдарив… по Франції

Фото: REUTERS

Ситуація в Нігері, де кілька днів тому стався державний переворот, продовжує розпалюватися. Глава президентської гвардії Нігера Абдурахман Чіані, який очолив путч, оголосив себе президентом цієї західноафриканської країни.

Путчисти скинули прозахідного президента

Усунення уряду, обраного чинним президентом Базумом, знищує одну з останніх демократій у “поясі переворотів” Африки, у напівпустельному регіоні Сахель, одночасно завдаючи удару Заходу, який вклав значні кошти у збереження його влади. Зміщення Базума, обраного в 2021 році, означає політичний кінець важливого західного союзника у боротьбі з загрозою з боку груп, пов’язаних з ІДІЛ та “Аль-Каїдою”.

Президент Нігеру Базум раніше давав можливість західним військовим діяти всередині країни. Франція має велику базу в Ніамеї, а США – дві бази безпілотників, одна біля міста Агадес, і 1100 військових.

Франція, яка завжди мала великий вплив у цій країні, та Євросоюз припинили фінансову допомогу Нігеру через державний переворот у країні. У МЗС Франції 29 липня закликали Нігер негайно відновити конституційний устрій та повернути владу законно обраному президенту країну Мохамеду Базуму. “Франція від сьогоднішнього дня припиняє всі свої дії щодо надання допомоги у розвитку та підтримці бюджету Нігеру”, – йдеться у повідомленні.

Натовп, ведений бунтівниками, намагався взяти штурмом посольство Франції. Фото: REUTERS

Найгірший сценарій для Франції

Нігер до 1960 був колонією Франції, яка досі зберігає там значний вплив і військові бази. Тому із усіх західних країн на переворот у Нігері Франція реагує найактивніше. Президент Емманюель Макрон навіть скликав екстрене засідання Ради з оборони.

У Нігері, який займає сьоме місце у світі за запасами урану та друге в Африці після Намібії з його видобутку, діє французька компанія Orano, що спеціалізується на виробництві палива для атомних електростанцій. Протягом останніх 50 років вона експлуатувала дві копальні біля міста Арліт на півночі країни за допомогою дочірніх компаній SOMAIR, яка веде розробку найбільшої відкритої уранової копальні в Нігері, та COMINAK.

У планах французької компанії освоєння ще одного великого нігерійського уранового родовища – Імурарен, розташованого на південь від Арліту. Його запаси оцінюють у 200 тис. тонн. Заколотники вже повідомили, що припиняють експорт золота та урану до Франції.

Також вони заявили, що Франція та її союзники нібито збираються розпочати військову операцію в Нігері, щоб звільнити відстороненого від влади президента республіки Мохамеда Базума. Як сказав представник путчистів Амаду Абдраман, у нього є документ, згідно з яким Париж нібито отримав від зміщеної влади Нігера дозвіл завдавати удари по президентському палацу, щоб звільнити Базума, який там знаходиться.

У МЗС Франції інформацію про плани військового втручання не підтвердили і не спростували – там лише зазначили, що безпека французьких громадян та установ для республіки у пріоритеті. А поки що Франція з вівторка, 1 серпня, починає евакуювати своїх громадян з Нігеру через погіршення ситуації з безпекою.

Французька газета Le Parisien назвала трагічним державний переворот у Нігері та найгіршим сценарієм для Франції. На думку французьких журналістів, Нігер був одним із останніх надійних союзників Франції на африканському континенті у сфері боротьби з тероризмом.

Усунення президента Нігера Базума від управління країною матиме негативні наслідки для Франції. Франція може втратити доступ до дорогоцінних уранових копалень, які французи експлуатують останні 60 років. Уран, що видобувається в Нігері, забезпечував паливом французькі АЕС на 40%. Ще чималу частину дешевого урану Франція отримувала за допомогою експлуатації уранових копалень у сусідніх країнах – Малі та Буркіна-Фасо.

Уранові постачання з Нігеру опинилися на межі зриву. Інтерес до цих поставок тепер може виявити “Росатом”, який здатний запропонувати новому керівництву Нігеру привабливіші економічні умови співпраці.

Росія виступила проти інтересів Франції

Видання The New York Times робить висновок, що військові перевороти в Африці можуть бути вигідними для Росії. І як би на підтвердження цього ватажок терористичної групи «Вагнер» Євген Пригожин привітав переворот у Нігері та запропонував його лідерам послуги своїх найманців.

Тисячі прихильників військової хунти, яка захопила владу в Нігері, в неділю пройшли маршем столицею – містом Ніамей. Багато хто з присутніх розмахував російськими прапорами і скандував ім’я російського президента Володимира Путіна, передає Associated Press.

У натовпі звучала також критика на адресу Франції, колонією якої Нігер був до здобуття незалежності. Протестувальники пройшли до французького посольства, де було підпалено двері. Міністерство закордонних справ Франції закликало хунту забезпечити безпеку своєї дипмісії у Нігері. Офіс французького президента Еммануеля Макрона заявив, що “не буде терпіти атак проти Франції та її інтересів”.

Як зазначає NYT, Росія останніми роками позиціонує себе як лідер антизахідних і насамперед антифранцузьких настроїв у деяких частинах Африки. До недавньої зміни влади Нігер вважався найбільш надійним із партнерів країн Заходу в їхній боротьбі проти джихадистів у регіоні Сахель. Франція має у Нігері угруповання з півтори тисячі своїх військовослужбовців для проведення спільних операцій з місцевими підрозділами. США та Євросоюз забезпечували навчання та іншу допомогу у сфері безпеки.

Протестні акції відбуваються “чомусь” під триколором рф. Фото: REUTERS

Сусіди можуть атакувати бунтівників у Нігері

Переворот у Нігері різко засудили багато міжнародних організацій, включаючи Африканський союз, регіональний союз Західної Африки (ECOWAS), ЄС та ООН.

Регіональний союз країн Західної Африки (ECOWAS), що складається з 15 держав і має власні збройні сили (ECOMOG), пригрозив керівникам військового перевороту в Нігері застосуванням сили, якщо бунтівники не повернуть владу законним керівникам країни. Про це йдеться у спільній заяві блоку, прийнятій на екстреному саміті напередодні.

У заяві, зачитаній після саміту, йдеться, що блок загалом дотримується політики «нульової терпимості до переворотів» і «вживе всіх необхідних заходів для відновлення конституційного порядку», якщо їхню вимогу про повернення до влади законного президента не буде виконано.

Там зазначається, що такі заходи можуть включати застосування сили і що представники військового керівництва країн Західної Африки повинні негайно зустрітися, щоб спланувати цю операцію і скоординувати свої дії.

Крім того, лідери країн Західної Африки домовилися екстрено зібрати на консультацію керівників штабів оборони кожної з країн-учасниць блоку, а також запровадити низку екстрених заходів – закриття сухопутних та повітряних кордонів з Нігером, запровадження безпольотної зони над Нігером, зупинення всіх комерційних та фінансових операцій з Нігером, заморожування активів Республіки Нігер у центральних банках країн блоку тощо.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *