Новий “мирний план” Китаю: КНР та РФ затіяли небезпечну гру проти України напередодні мирного саміту у Швейцарії

На початку травня відбулася серія візитів спецпредставника Китаю у справах Євразії Лі Хуея до країн так званого Глобального Півдня. Китайський дипломат, який займається врегулюванням ситуації навколо війни Росії проти України, цього разу відвідав Саудівську Аравію, ОАЕ, Туреччину, Єгипет, а також провів цілу серію зустрічей із представниками Індонезії, Казахстану, Бразилії, Південної Африки. Пекін узгоджував із цими країнами свій підхід до так званого “охолодження” війни.

Новий “мирний” план Китаю складається з шести пунктів. З великою ймовірністю, цей документ стане альтернативою мирному плану, запропонованому Україною. Так КНР та РФ (найімовірніше, що під час свого візиту до Сі китайські пропозиції підтримає також і Путін) розпочали активний етап зі знищення українського плану миру. Зважаючи, яким чином китайці просувають свої “мирні ініціативи”, вони не будуть проти того, аби війна тривала й надалі.

Що це за нові “мирні пропозиції” Китаю, чому вони з’явилися саме зараз та яку загрозу становлять для України – у матеріалі OBOZ.UA.

Що передбачає новий план

Напередодні червневого саміту миру у Швейцарії, на якому представники світових держав мають обговорити українську Формулу миру, китайці вирішили “заволодіти розумом” країн Глобального Півдня.

З 3 по 9 травня спецпредставник уряду КНР у справах Євразії Лі Хуей провів черговий раунд човникової дипломатії з політичного врегулювання “української кризи”. Він відвідав Туреччину, Єгипет, Саудівську Аравію та Об’єднані Арабські Емірати. Лі Хуей також спілкувався з офіційними особами Бразилії, Південної Африки, Індонезії, Казахстану та інших країн. Як зазначають в МЗС КНР, “Китай провів поглиблений обмін думками з усіма сторонами щодо української кризи, і всі сторони загалом погодилися з пропозиціями Китаю, закликаючи до охолодження ситуації”.

У чому полягають китайські “мирні” ініціативи:

– Заклик дотримуватись “трьох принципів” для охолодження ситуації: зупинення воєнних дій, незагострення конфлікту і нерозповсюдження його на нові території.

– Визнання того факту, що діалог та перемовини – єдиний можливий спосіб вирішення кризи. Сторони конфлікту мають створити умови для відновлення прямого діалогу та сприяти деескалації ситуації до досягнення всеосяжного режиму припинення вогню.

– Збільшити гуманітарну допомогу територіям та запобігти більш масштабній гуманітарній кризі. Сторони конфлікту повинні уникати нападів на цивільних осіб і цивільні об’єкти, захищати жінок, дітей та інших жертв конфлікту, а також поважати основні права військовополонених. Підтримка сторін обміну військовополоненими.

– Протидіяти використанню ядерної, біологічної та хімічної зброї, запобігати розповсюдженню ядерної зброї та уникати ядерних криз.

– Протидіяти збройним нападам на мирні ядерні об’єкти, як-от атомні електростанції. Усі сторони повинні дотримуватися міжнародних законів, таких як Конвенція з ядерної безпеки (тут, очевидно, мається на увазі не тільки можливість застосування ядерної зброї, але і ситуація навколо ЗАЕС).

– Спільно підтримувати міжнародну співпрацю в енергетиці, фінансах, торгівлі зерном, транспорті тощо, спільно підтримувати безпеку ключової інфраструктури, такої як нафто- та газопроводи, енергетичні об’єкти та підводні оптичні кабелі, а також забезпечувати стабільність глобальної системи постачання.

Замороження за рахунок України

Нинішній “мирний план” Китаю дещо відрізняється від “12 кроків до миру”, який КНР пропонувала раніше. Так, у “12 кроках” була пропозиція відмовитися від “односторонньої санкційної політики”, а вирішувати питання санкцій тільки за відповідною резолюцією Ради безпеки ООН. Зараз немає жодних закликів до таких змін. Як і згадок про дотримування статуту ООН, територіальної цілісності, поваги до суверенітету. Раніше Китай хоча б офіційно все це заявляв.

Тепер КНР фактично пропонує заморозити лінію фронту, яка буде існувати на момент ухвалення цього плану. Це означатиме, що Україна залишиться без частини своєї території, окупованої РФ, з незрозумілими перспективами та на невизначений термін. Так, Китай фактично пропонує те, проти чого завжди офіційно виступав – порушити міжнародне право, що зафіксує програш України.

Фактично Китай з Росією зараз розігрують два варіанти. Або війна продовжується з незрозумілими жахливими перспективами перетворитися на щось більш глобальне та страшніше, або ж припинити її зараз, без будь-яких умов, а далі вже сідати та розмовляти про все інше.

Подорож спецпредставника КНР саме до країн Півдня невипадкова, адже Китай пропонує їм прості речі, які вирішать, як їм здається, їхні проблеми, що виникли через війну. Хто ж буде виступати проти того, аби “конфлікт” припинився? Ця позиція поділяється багатьма країнами Глобального Півдня, який зазнав економічних втрат через війну. Тепер якщо Україна просто відмовиться від китайського плану і говоритиме, що взагалі-то потрібно дотримуватися міжнародного права, то Китай і Росія скажуть: ну бачите, ми пропонували припинити вогонь, кровопролиття, щоби врятувати цивільне населення та відновити економічну співпрацю, а вони хочуть далі воювати.

Чого прагнуть китайці

Оприлюднення цих пропозицій саме зараз свідчить про те, що КНР та РФ не збираються просто спостерігати за підготовкою України та Заходу до мирного саміту у Швейцарії. Головне намагання – розмити український зміст на саміті, зберігши російську окупацію українських територій. Продемонструвати, що формулі, з якою буде виступати президент України Володимир Зеленський, є “цікава” альтернатива. Найімовірніше, її буде запропоновано для обговорення серед учасників мирного саміту. Зважаючи на результати останніх візитів спецпредставника КНР, її можуть підтримати багато країн Глобального Півдня.

При цьому вже зрозуміло, що китайський план “замороження” не передбачає вирішення жодних проблем, пов’язаних із порушенням міжнародного права Росією. Фактично створюється ситуація, за якої РФ продовжує контролювати майже 20% суверенної української території. І це головна небезпека не тільки для України.

Замаскований план Росії

“Коло країн, з якими китайський спецпредставник спілкувався, скоріше схиляється до підтримки Росії. Вони не є репрезентативними з погляду інтересів усього Глобального Півдня. Немає Індії, яка поступово стає сильним світовим гравцем. Казахстан також не є достатньо нейтральною країною. Він став хабом для російської економіки. Саудівська Аравія має тісні економічні відносини з РФ. Тобто вони зацікавлені і, скоріш за все, підтримують мирний план, який гратиме на руку РФ. Стосовно шести пунктів, які оприлюднив Китай, то це замаскований російський план. Це значна небезпека”, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

На його думку, основна мета КНР та РФ – зірвати Глобальний саміт миру та імплементацію української Формули миру, яка базується на міжнародному праві.

“Коли читаєш цей план, то дивуєшся тому, чого там немає. Там немає згадування про статут ООН, міжнародне право та принципи дотримання суверенітету. І це викликає дуже серйозні запитання. Тому що ключове для України – відновлення територіальної цілісності. Яке ставлення самого Китаю до цього питання? Якщо він проти цього або намагається уникнути цих питань, тут нема про що говорити. Адже серед озвучених шести пунктів немає згадки або заклику до якогось відновлення територіальної цілісності нашої країни.

Або, наприклад, їхня пропозиція про те, що діалог та переговори “є єдиним можливим шляхом вирішення української “кризи”. Це не так. Єдиним можливим шляхом є дотримання міжнародного права”, – вважає Олександр Мережко.

За словами Мережка, виникають питання і до ще одного пункту, а саме: “сторони конфлікту мають створити умови для відновлення прямого діалогу та сприяти деескалації”. Адже на сьогодні Росія не прагне ні діалогу, ні припинення вогню та бомбардувань українських міст.

На думку Олександра Мережка, найбільш позитивний блок у цьому “мирном плані” – протидія використанню ядерної зброї та запобігання її розповсюдженню. “Але знову ж таки, хто шантажує використанням ядерної зброї? Росія. Тобто треба звертатися конкретно до неї, а не писати завуальовано”, – зазначає він.

“А от пункт про “спільну підтримку безпеки ключової інфраструктури нафто- і газопроводів” – це вже конкретно проти нас спрямовано. Це явно проросійський пункт. Те, що наші дрони руйнують російські НПЗ, турбує Росію і Китай.

Загалом же основна мета цього плану – саботувати імплементацію української формули та представити фальшиву альтернативу в інтересах Росії і самого Китаю”, – констатував Олександр Мережко.

127

33

127

16

21

18

7066Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *