Фото: wikipedia.org
Після виборів до Європарламенту лідери ЄС вже визначили пакет кандидатур на головні посади в Євросоюзі. Для затвердження кандидатів потрібна кваліфікована більшість, що означає підтримку 15 із 27 лідерів ЄС із країн, які представляють 65% населення Євросоюзу. Хто керуватиме Євросоюзом у найближчі 5 років і як вони ставляться до України?
Президент Євросоюзу – наш старий союзник
Правоцентристська Європейська народна партія здобула перемогу на європейських виборах, і чинний президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн збереже за собою цю посаду.
Після очікуваного висування кандидатури фон дер Ляєн на саміті ЄС вона все ще має бути обрана більшістю в Європарламенті. Щоб отримати другий мандат, фон дер Ляєн знадобляться голоси у Європарламенті – не менше 361 із 720 євродепутатів. Якщо лідери ЄС досягнуть домовленості щодо вищих посад, парламент може проголосувати вже 18 липня за її обрання.
Урсула фон дер Ляєн – давній прихильник України та критик Росії. Саме вона запропонувала озброїти Україну за рахунок заморожених активів Росії. “Пора почати обговорювати можливість використання прибутку від заморожених російських активів для спільної закупівлі військової техніки для України”, – сказала вона, додавши, що використання цих грошей стане сильним символом і зробить Європу та Україну безпечнішою.
Вона ж висловилася за інтеграцію України до оборонних програм Євросоюзу. За її словами, це сприятиме задоволенню потреб Києва у його боротьбі проти російського вторгнення.
Європейська комісія – це найвищий орган виконавчої влади Європейського Союзу, відповідальний за підготовку законопроєктів, виконання рішень Європарламенту та Європейської Ради, контроль за дотриманням договорів ЄС та інших правових актів та поточні справи Союзу. Це фактично уряд об’єднаної Європи, а його голова – президент ЄС.
Урсула фон дер Ляєн. Фото: REUTERS
Керівник Європарламенту також на боці Києва
Посаду голови Європейського парламенту знову може обійняти чинний голова цього органу Роберта Метсола. Вона також входить в число союзників Києва. Під час її керівництва Європарламентом цей орган став одним із лідерів підтримки нашої країни. Під час свого візиту до столиці України у травні цього року Роберта Метсола заявила, що європейцям треба зробити більше, щоб зруйнувати військову машину Путіна, закривши лазівки у режимі санкцій проти Росії.
“Під час цієї критичної фази війни міжнародна підтримка України має продовжуватися і збільшитися. Росія не демонструє будь-яких ознак уповільнення, і ми не можемо це демонструвати. Росія і надалі робитиме те, що вона робить, і Європа має бути готова відповідати на погрози Кремля. І ми це зробимо”, – наголосила Метсола.
Європарламент – законодавчий і представницький орган Європейського Союзу, який безпосередньо обирається громадянами держав – членів Євросоюзу. Разом із Радою Європейського Союзу Європейський парламент вважається одним із найвпливовіших законодавчих органів світу.
Роберта Метсола. Фото: wikipedia.org
Глава Євроради за Україну, але в Євросоюзі нас поки що не бачить
Колишнього прем’єр-міністра Португалії Антоніу Кошта буде обрано президентом Європейської Ради на початковий період у два з половиною роки. На цій посаді він відповідає за підготовку самітів ЄС та головує на робочих засіданнях. Якщо Кошта добре впорається з цією роботою, він зможе піти на другий термін посади відповідно до чинної практики.
Антоніу Кошта також підтримує Україну, хоч і не в усьому. Під час перебування прем’єром Португалії у травні 2022 року він відвідав зруйнований Ірпінь. Тоді глава португальського уряду засудив варварське вторгнення Росії та наголосив, що його країна підтримує Україну.
Що ж до вступу України до Євросоюзу, то Кошту того ж 2022 року заявляв щодо цього, що ЄС має зосередитися на наданні негайної допомоги Україні, а не брати участь у “юридичних дебатах” про те, чи надавати їй статус кандидата.
З погляду Антоніу Кошту, «спочатку потрібно дізнатися, чи здатний Євросоюз ефективно прийняти країну, яка має 40 мільйонів мешканців і є територіально найбільшою країною у всій Європі».
Європейська Рада – найвищий політичний орган Європейського Союзу, що складається з глав держав та урядів держав – членів ЄС. Членами Європейської Ради є також її голова, який обирається на 2,5 роки, та голова Європейської комісії.
Рада визначає основні стратегічні напрями розвитку ЄС. Вироблення генеральної лінії політичної інтеграції – основна місія Європейської Ради. Рада дає імпульси розвитку всього ЄС загалом. Разом із Радою міністрів Європейська Рада наділена політичною функцією (так званий «політичний арбітраж»), має вплив на основні договори європейської інтеграції.
Антоніу Кошта. Фото: REUTERS
Майбутнього головного дипломата ЄС оголошено у розшук у Росії
Прем’єр-міністр Естонії Кая Каллас замінить Жозепа Бореля та стане Верховним представником Союзу із закордонних справ та політики безпеки. Кая Каллас – один із найзапекліших критиків Росії, де її вже оголосили в розшук за кримінальною статтею. Коли Каллас обійме найвпливовішу зовнішньополітичну посаду в ЄС, це стане сильним сигналом для Москви.
З того часу як Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну в лютому 2022 року, Каллас була рушійною силою запровадження європейських санкцій проти РФ, спрямування військової підтримки Україні та зміцнення оборонного потенціалу Блоку. Вона настільки рішуче налаштована проти Росії, що деякі європейські лідери навіть побоюються, що Каллас буде надто жорсткою на чолі дипломатії ЄС.
Верховний представник Союзу із закордонних справ та політики безпеки – основний координатор та представник спільної зовнішньої політики та політики безпеки Європейського Союзу. Просто кажучи, це міністр закордонних справ Євросоюзу.
Кая Каллас. Фото: REUTERS
Глава Ради Європи своїм пріоритетом вважає Україну
Новим генеральним секретарем Ради Європи вже обрали колишнього президента Швейцарії Алена Берсе. Він уже заявив, що його пріоритетним напрямом буде Україна та всі міжнародні ініціативи, пов’язані з її підтримкою та захистом.
– Головним нашим пріоритетом, і ми всі добре розуміємо чому, є Україна. І коли ми говоримо про Україну, ми говоримо не просто про країну, ми говоримо про українців. Ми говоримо про їхніх дітей, і Рада Європи дуже активно займається всіма цими питаннями, – сказав він. Ален Берсе пообіцяв призначити спецпредставника у справах українських дітей.
Рада Європи – міжнародна організація, що сприяє співпраці між своїми членами, державами та країнами Європи у галузі стандартів права, прав і свобод людини, демократичного розвитку, законності та культурної взаємодії. На відміну від Євросоюзу, Рада Європи не може видавати обов’язкові закони, але має повноваження щодо забезпечення дотримання окремих міжнародних угод, досягнутих європейськими державами з різних тем.
Одним із найбільш значних досягнень Ради Європи вважається розробка та прийняття Європейської конвенції про захист прав людини та основних свобод.
Ален Берсе. Фото: REUTERS
Источник: kp.ua