Екс-співробітник СБУ Іван Ступак: Кремль і далі “притягуватиме” Україну до теракту в “Крокусі”

Фото: Екс-співробітник СБУ Іван Ступак. Фото: ФБ Іван Ступак

Теракт у «Крокус Сіті Хол» в Підмосков’ї виглядав настільки дивно і нелогічно, що породив масу запитань. Найголовніше – хто був його замовником? Знаючи схильність російської влади до таких провокацій, багато хто припустив, що це робота російських спецслужб. Західні країни стверджують, що це була робота дійсно терористів із ІДІЛ, зрештою вони й самі взяли на себе відповідальність. Однак питання залишаються. Відповіді на них кореспондент Коротко про дізнавався в колишнього співробітника СБУ, а нині військово-політичного експерта Українського інституту майбутнього Івана Ступака.

В історії з терактом у «Крокусі» є дуже багато незрозумілих моментів

– Дивно виглядає, коли держава-терорист була атакована терористами. Хіба терористи нападають на терористів?

– Таке в історії вже було не раз. Більше того, держава сама створює терористичного монстра, який потім і на неї ж нападає. Наприклад, в Пакистані міжвідомча розвідка створила рух “Талібан”, який зараз працює проти Пакистану і його військових.

Але в історії з терактом у «Крокусі» є дуже багато незрозумілих моментів і нюансів. Приміром, як терористи на своєму білому «Рено» так швидко дісталися до Брянської області. Але з іншого боку, вряд чи це було сплановано російськими спецслужбами. Бо якби вони це планували, то під цей теракт однозначно відразу прив’язали б Україну, а не ІДІЛ. Якщо користуватись здоровим ґлуздом, Україна тут зовсім не клеїться. У терористів не було ніяких політичних вимог. Наприклад – зупинити війну в Україні. Тут взагалі немає варіантів, як прив’язати Україну.

У Москві сприйняли американське попередження як шантаж

– Але ж Путін сказав про “вікно” на кордоні з Україною для терористів? Натякаючи на те, що наша країна готова була їх прихистити.

– Сказав, але це виглядало без доказів. Російська пропаганда мовчала пів дня, Путiн мовчав 20 годин. Під час обшуку місця, де проживали ці таджики, не знайшли ні «Майн Кампф», ні Шевченка, ні візитки Яроша, ні прапора українського чи англійського. Нічого взагалі – пусто. Це “вікно” на кордоні – була остання спроможність хоч якось приклеїти до теракту Україну. Але тут є два моменти, які повністю руйнують цю версію.

По-перше, в Брянській області дислокується десь біля 8 тисяч російських військових, 50 танків. Як терористи могли пройти повз них – незрозуміло. І друге – білоруси повністю зруйнували версію Путіна, коли заявили, що затримали терористів на своєму кордоні. Тобто ніякого «вікна» на українському кордоні не було.

– А про що може свідчити той факт, що російські спецслужби з’явилися на місці теракту лише через годину після його початку?

– Виходить, що росіяни просто проґавили його. Вони орієнтувалися на Україну, Північний Кавказ, а на це не розраховували. Вони, можливо, очікували чергову атаку беспілотника, а що буде масова стрілянина – ні.

США попереджали росіян про можливіть теракту з боку ІДІЛ, але ті не прислухались. Фото: REUTERS

Подібні теракти можна попередити лише теоретично

– Але враховуючи цинізм російської влади та пропаганди, невже вони не могли більш впевнено і переконливо «намалювати», що за терактом стоїть Україна? Після «розіп’ятих хлопчиків в трусиках» це було б для них неважко.

– Ось це якраз і свідчить про те, що теракт був не ними підготовлений. Якщо б це було заготовлено заздалегідь, то одразу з’явилися б російські телеканали-пропагандисти, а самі терористи під їх камери почали б висувати політичні вимоги. Але нічого цього не було.

– А чому росіяни проігнорували попередження американців, які ще місяць тому говорили про можливий теракт в Росії?

– У Москві сприйняли американське попередження як шантаж напередодні виборів президента Росії. А по-друге – це попередження не містило чогось конкретного – де і коли.

– Чи можливо взагалі попередити такий теракт?

– Лише теоретично. Але якщо така акція готується добре підготовленими виконавцями – то дуже важко. Агентура спецслужб повинна бути в потрібному місці, щоб точно все взнати. Але здебільшого агентам вдається отримати лише обмежений фрагмент інформації. Як правило, попереджені теракти – це ті, які готуються самими спецслужбами. А цього разу російські спецслужби, які вважаються досить потужними, просто прокололись.

– Офіційна версія – теракт здійснив ІДІЛ. Але навіщо їм це, вони ж ніколи напряму не воювали з Росією?

– ІДІЛ визначає Росію, Китай, США, Іран – як загальних ворогів цього руху і тому атакує їх і бореться з ними.

– Як загалом цей теракт вплине на перебіг війни в Україні і на міжнародну ситуацію?

– Ніяк. Росіяни і надалі будуть намагатися притягнути до нього Україну. Можливо, самі терористи в російській в’язниці під тиском тортур щось і скажуть, але в світі цьому ніхто не повірить. Навіть союзник Росії – Китай також цьому сильно не повірив.

Іван Ступак Досьє КП

Іван Ступак – закінчив Національну академію СБУ. У 2004-2015 роках обіймав оперативні та керівні посади у Головному управлінні СБУ у місті Києві та Київській області. Експерт Українського інституту майбутнього та консультант Комітету ВР України з питань національної безпеки та оборони.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *