Друг Путіна Орбан наближає ЄС до ”прірви” через негативне ставлення до України – Politico

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан регулярно підштовхує ЄС “до краю прірви”, але дипломати панікують через те, що його ворожість щодо України ось-ось нарешті зіштовхне блок “з обриву”. Політична криза, що назріває, може вибухнути на саміті в середині грудня, коли лідери ЄС мають ухвалити історичне рішення про включення України в союз 27 країн і схвалити пакет допомоги для неї на 50 млрд євро.

Відео дня

Про це пише американська газета Politico. Як йдеться в статті, зустріч у грудні стане “сигналом США” про те, що, незважаючи на політичні розбіжності щодо війни на Близькому Сході, ЄС цілком відданий Україні.

Ці надії, схоже, будуть “спантеличені” Орбаном – “владною людиною”, який підтримує тісні зв’язки з президентом РФ Володимиром Путіним і якого багато хто вважає таким, який підриває демократію і верховенство закону всередині країни, пише видання.

Так, Орбан вимагає, щоб весь політичний та фінансовий процес був заморожений доти, доки лідери не погодяться на повний перегляд підтримки Києва з боку ЄС.

“Це завдає лідерам ЄС величезного головного болю. Хоча Угорщина становить лише два відсотки населення ЄС, Орбан може тримати блок у заручниках, оскільки передбачається, що він одноголосно прийматиме важливі стратегічні рішення, а вони навряд чи можуть бути чимось більшим, ніж ініціювання переговорів щодо вступу з Україною”, – йдеться в статті.

Угорський прем’єр був найзатятішим противником санкцій проти РФ з моменту окупації Путіним Криму в 2014 році. Але цього разу по-іншому, заявили дипломати та чиновники ЄС.

“Ми рухаємося до серйозної кризи”, – сказав один із чиновників ЄС на анонімних умовах. Інший високопоставлений дипломат попередив, що це може стати “одним із найскладніших європейських самітів”.

Орбан грає в довгу гру, заявив Politico Петер Креко, директор Інституту політичного капіталу в Будапешті.

“Орбан чекав, поки Європа зрозуміє, що виграти війну в Україні неможливо і що Київ має піти на поступки. (…) Тепер він відчуває, що його час наближається, тому що втома від України зростає у громадській думці в багатьох країнах ЄС”, – вважає він.

Теоретично на розгляді є “ядерний” варіант, який позбавив би Угорщину участі в політичних рішеннях ЄС, але країни вважають, що він є токсичним, оскільки створить прецедент роз’єднаності та фрагментації ЄС. Наразі європейські лідери, схоже, дотримуються свого звичайного підходу – запобігати перед “поганим хлопцем у ЄС”, намагаючись досягти компромісу, пише Politico.

Президент Євроради Шарль Мішель очолює максимально “м’яке” прагнення компромісу. Цього тижня він відвідав Будапешт для інтенсивної двогодинної дискусії з Орбаном. Хоча зустріч не призвела до негайного “прориву”, було корисно зрозуміти стурбованість Орбана, сказав інший представник ЄС.

Уся через гроші

Деякі євродипломати інтерпретують погрози Орбана як стратегію посилення тиску на Єврокомісію, яка утримує 13 млрд євро із коштів ЄС для Угорщини через побоювання, що країна не відповідає стандартам ЄС у галузі верховенства закону, пише газета.

Інші, однак, заявили, що було б помилкою не виходити за межі безпосередньої транзакційної тактики. Орбан вже давно ставить під сумнів стратегію ЄС щодо України, але його здебільшого ігнорували або зображували маріонеткою Путіна.

“Ми дивилися на це з подивом, але, можливо, нам не вистачило часу, щоб по-справжньому вислухати”, – визнав інший високопоставлений дипломат ЄС.

Орбан, який є лідером партії “Фідес” (“Угорський громадянський союз”), все частіше ізолюється в Брюсселі. Попередніх миротворців, таких як колишній канцлер Німеччини Ангела Меркель чи інших прихильників Орбана із так званої Вишеградської четвірки – Словаччини, Польщі, Угорщини та Чехії – більше немає. Очікуване повернення Дональда Туска до Польщі, проєвропейського та антиросійського лідера, лише підвищить статус Орбана як самотнього та непокірного супротивника, йдеться в статті.

“Не залишилося нікого, хто міг би вразумити Орбана. Зараз він підриває ЄС ізсередини”, – сказав третій представник блоку.

Теоретично Брюссель міг би застосувати проти Угорщини так звану процедуру статті 7 ЄС, яка застосовується, коли вважається, що країні загрожує порушення основних цінностей блоку. Цю процедуру іноді називають “ядерним варіантом” ЄС, оскільки вона передбачає найсерйознішу політичну санкціюзупинення права голосу щодо рішень ЄС.

Однак у ЄС не хочуть застосовувати цей варіант проти Угорщини. Коли було введено “дипломатичні санкції” проти Австрії у 2000 році, коли партія австрійського вкрай правого лідера Йорга Хайдера увійшла до коаліції, це мало неприємні наслідки. Багато австрійців були незадоволені втручанням ЄС і антиєвропейські настрої різко зросли. Санкції було знято пізніше того ж року.

Зараз у Брюсселі поширена думка, що стаття 7 може викликати аналогічну негативну реакцію в Будапешті, підживлюючи популізм, а в довгостроковій перспективі потенційно навіть викликати ефект снігової коми, що веде до ненавмисного виходу Угорщини з блоку.

Зважаючи на ці побоювання, дипломати посилено шукають способи обійти угорське вето.

Пошук компромісів

Один із варіантів – розділити 50 млрд євро, передбачені на період з 2024 по 2027 рік для України, на дрібніші суми на щорічній основі, заявили виданню три чиновники ЄС. Але критики попереджають, що цей варіант не зможе забезпечити більшу передбачуваність і впевненість у державних фінансах України, які зазнають труднощів.

Це також стане поганим політичним сигналом: якщо ЄС не може взяти на себе довгострокові зобов’язання перед Україною, то як він може просити США зробити те саме?

Така сама проблема стосується і планованої військової допомоги ЄС. Країни ЄС могли б використовувати двосторонні угоди, а не структури ЄС, такі як Європейський фонд миру для направлення військової допомоги Україні, що фактично заморозило б Будапешт.

Однак це означатиме, що ЄС як такий не відіграє жодної ролі в постачанні зброї. Це визнання безсилля, з яким важко змиритися і яке завдає шкоди єдності ЄС щодо Києва.

Коментуючи позицію Угорщини, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук сказав Politico: “Україна збирається в ЄС, і Україна виконала всі рекомендації (…) Я хочу переконатися, що всі держави-члени поважають прогрес, досягнутий та продемонстрований Україною”.

У ЄС залишається ще один варіант за умовчанням, і це класика ЄС: відкласти питання та перенести ключові рішення з політики щодо України на початок наступного року, пише газета.

Така затримка також спричинить появу розмов про зруйновану єдність ЄС, сказав інший дипломат ЄС. Однак, за його словами, “у реальному світі це не було б проблемою, тому що з бюджетом України все гаразд до березня 2024 року”.

Водночас Європа готується до виборів у червні наступного року, що ускладнює ухвалення делікатних рішень.

“Наближення до виборів не полегшить ситуацію, – сказав ще один представник ЄС, наголосивши при цьому, що швидкі рішення є ключовими для України. – Для Зеленського важливо підтримувати бойовий дух на полі бою”.

Брюссель також дедалі більше стурбований довгою грою Орбана, пише Politico. З Будапешта йде постійний потік нападок на Брюссель з різних питань: від дефіциту демократії до культурних воєн через міграційну політику ЄС.

“Ніхто не почувається комфортно, враховуючи те, що відбувається в Угорщині. …Коли він багато про що запитує свій народ, він не запитує, якщо ЄС настільки гірший, ніж СРСР, чому він не йде?” – сказав журналістам у четвер єврокомісар з бюджету Йоганнес Хан.

Але Орбан, схоже, більше прагне захопити ЄС зсередини, а “не стрибнути з корабля”, як це зробила Велика Британія. Він також все частіше відчуває, що вітер дме в його бік після нещодавніх результатів виборів у Словаччині та Нідерландах, де переможці перебувають на одній хвилі з ним, коли йдеться про Україну, міграцію чи гендерні питання, каже Креко. Так, Орбан поспішив привітати переможця виборів у Нідерландах, затятого противника ЄС Герта Вілдерса, заявивши, що “вітер змін уже тут”.

“Орбан грає в довгу гру, – сказав третій представник ЄС. – З Вілдерсом, ще одним чи двома вкрай правими лідерами в Європі та потенційним поверненням Трампа він незабаром може виявитися менш ізольованим, ніж ми всі думаємо”.

Як повідомляв OBOZ.UA, голова Євроради Шарль Мішель різко відповів Орбану на його заклик не вести з Україною переговори щодо вступу до ЄС. Він наголосив, що ЄС уже має угоду про асоціацію з Києвом.

Тільки перевірена інформація в нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та у Viber. Не ведіться на фейки!

4

1

0

3

2

1

4

0Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *