Частина республіканців повстала проти Трампа, щоб врятувати Україну. Чи вистачить цього для отримання допомоги

Сенат схвалив допомогу Україні, Ізраїлю та Тайваню в розмірі 95 мільярдів доларів після місяців затримки. Законопроєкт, який передбачає виділення для України 60 млрд доларів, було ухвалено після того, як 22 республіканці приєдналися до демократів, незважаючи на гучні заперечення однопартійців та Дональда Трампа.

Позитивне голосування в Сенаті – хороша новина, яка все ж має у більшій мірі політично-емоційний результат. Адже після місяців невизначеності розпочався хоч якийсь рух у питанні виділення допомоги. При цьому до остаточної перемоги ще дуже далеко.

Тепер пакет прямує до Палати представників, де все ще стикається з величезною протидією з боку трампістів. Спікер Палати представників Джонсон вже виступив із заявою, в якій відхилив законопроєкт, заявивши, що він не врегулював прикордонну кризу. Насправді ж головна причина такого кроку – позиція Трампа, який вирішив різко підняти ставки у протистоянні з Байденом. Він закликав своїх однопартійців не підтримувати ніяких ініціатив Білого дому в тому числі у питанні допомоги Україні та вирішенні проблем кордону. У такий спосіб намагаючись показати слабкість чинного президента, збільшивши свої шанси на повернення до влади.

Що зараз відбувається навколо питання виділення американської допомоги для України – у матеріалі OBOZ.UA.

Об’єднавчий Сенат

Двопартійна коаліція сенаторів остаточно підтримала пакетний законопроєкт на 95 млрд доларів, який передбачає виділення 60 млрд на допомогу Україні. Показовим є те, що із 70 голосів “за” 22 були республіканські. При цьому для ухвалення рішення потрібно було 50, тобто українське питання отримало значну підтримку Республіканської партії, що за нинішніх часів досить важливо. Адже останні тижні Трамп і його союзники у партії невпинно тиснули на республіканців у Сенаті, щоб вони відмовилися від закону, який передбачав надання багатомільярдної допомоги Україні для протидії російському вторгненню. Та, як бачимо, більшість республіканців, принаймні у Сенаті, відкинули такий підхід, що може свідчити про певний розкол у партії.

Виклик Трампу від справжніх республіканців

Дебати в Сенаті щодо фінансування України стали гарячою точкою конфлікту всередині Республіканської партії між “яструбами” зовнішньої політики в стилі Рональда Рейгана і “ізоляціоністами” Трампа, які виступають за меншу присутність Америки на міжнародній арені.

“Яструби” стверджували, що допомога Україні – це боротьба проти авторитарних режимів, які дедалі активніше піднімають голову у світі, підтримка величі Америки, а також інвестиція у військовий потенціал, адже оборонна промисловість Штатів загалом отримає близько 35 мільярдів доларів від пакету рішень Сенату.

При цьому через внутрішнє протистояння республіканці місяцями наполягали на тому, що вони не будуть голосувати за військову допомогу Україні, якщо президент Байден не запропонує реальних заходів для припинення проблеми міграції через південний кордон США. Коли угода була готова, ті ж таки республіканці на вимогу Трампа відкинули усі пропозиції демократів та адміністрації. Але коли законопроєкт було сформовано навколо України, частина республіканців змінила свою позицію та підтримала допомогу. 22 республіканці у Сенаті виступили проти більшості членів своєї партії та Дональда Трампа, підкреслюючи розширення розколу всередині республіканців.

Ці сенатори – переважно “яструби” в галузі національної безпеки, серед яких є кілька військових ветеранів. Нитка, що зв’язує цю групу, – національна безпека та віра, що те, що відбувається в Україні, має значення для Америки.

Підтримка українського пакету допомоги може викликати осуд з боку Трампа та його союзників, але здається, сенатори мало переймаються його реакцією, який починає втомлювати своїми епатажними діями та заявами.

“Я знаю, що в деяких колах стало досить модним нехтувати глобальними інтересами, які ми маємо як світова держава. Це пуста робота для пустих розумів, і їй не місце в Сенаті Сполучених Штатів” — так сенатор-республіканець МакКоннелл сформував позицію своїх колег, які все ще підтримують Україну.

Останнє поле битви буде у Палаті представників

Спікер Палати представників Джонсон завчасно відхилив пакет національної безпеки Сенату для допомоги Ізраїлю, Україні та іншим, заявивши, що в проєкті “нічого не йдеться про найнагальнішу проблему”, тобто врегулювання безпеки кордонів, що робить його неприйнятним у Конгресі.

Те, що він може навіть не винести на розгляд підготовлений Сенатом законопроєкт щодо допомоги, є доволі реальною загрозою. Однак згідно з правилами існує спосіб обійти такий хід трампістів. Демократи можуть певним чином обіграти Джонсона через “петицію про звільнення”. Відповідна парламентська процедура досить рідко використовується, але якщо до ініціаторів приєднається достатня кількість республіканців, то питання допомоги Україні вдасться вирішити позитивно. Цей процес потребує часу і певної кількості голосів, з пошуком яких виникне велика проблема. Така процедура, ймовірно, відбудеться не раніше кінця лютого, враховуючи календар Конгресу. При цьому у Пентагоні вкотре заявили, що Україні терміново потрібна ця допомога, адже вона ризикує залишитися без боєприпасів, що може призвести до катастрофічних наслідків на фронті.

Отримати підтримку буде вкрай складно

“Передбачалося, що українське питання допомоги врешті-решт буде позитивно вирішено у Сенаті. Тепер же воно переміщується до Палати представників, де отримати підтримку буде значно складніше”, – таку думку в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA висловив народний депутат України, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко.

“Спікер Палати представників Джонсон, Дональд Трамп, як і решта трампістів, налаштовані доволі скептично стосовно українського пакету допомоги. На жаль, це питання стало заручником внутрішньополітичної боротьби, і це дуже шкодить Україні. З того, що відомо на сьогодні, здається, ніхто не збирається поступатися – ані демократи, ані республіканці. Це принципове питання передвиборчої боротьби для кожної з партій. Тому яка доля буде у Конгресі українського пакету допомоги, на даний час важко сказати.

Звісно, є певна частина республіканців, які розуміють та заявляють, що підтримка України відповідає національним інтересам Сполучених Штатів. Якщо цього не зробити, то наслідки для США будуть досить болючими. Але є й ті, хто говорить протилежне. І головне, що саме останні мають реальний вплив на голосування у Конгресі. Тому шанси є, але нам все ж таки потрібно готуватися до того, що ми не отримаємо допомогу від США у найближчий час. Опрацьовувати інші варіанти. На мій погляд, це ж саме робить і Білий дім, який, можливо, застосує план Б для отримання допомоги Україною на випадок провалу багатомільярдного пакету у Палаті представників”, – зазначив Олександр Мережко.

34

34

1

8

13

4

9

121Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *