Дата за старим стилем 15 вересня, інформує Ukr.Media.
У цей день відзначається пам'ять святого Микити Готфського, якого православна церква вшановує в лику великомучеників. Микита жив у 4 столітті на берегах Дунаю. Прийнявши хрещення, почав проповідувати християнство серед своїх одноплемінників-готів. Микита завзято викривав в гріхах правителя-язичника Атанаріха, за що його заарештували і піддали тортурам. Язичники хотіли змусити християнина відректися від віри, але Микита був твердим. Зрештою мученика засудили до смерті через спалення, однак вогонь не обпалив тіло святого. Пізніше мощі Микити Готфського були перенесені до Константинополя.
На Микиту в селах починався забій гусей, відгодованих за літо. Дикі гуси водночас відлітали в теплі краї, і мисливці виходили на останній промисел. Птах йшов і на продаж, і на селянський стіл. Головною стравою в цей день була, звичайно, печена гуска.
Пригощали гусаком і водяного, бо вірили, що саме цей дух охороняє водоплавних птахів. Йому віддавали кращого гусака.
В цей день говорили: «Гуси летять — зимушку на хвості тягнуть, сніг несуть», — і робили різні прогнози, спостерігаючи за польотом птахів. Якщо гуси летіли високо — це віщувало високу повінь навесні. По поведінці гусей судили і про погоду на найближчий час: якщо птах стоїть над калюжею, піднімаючи одну ногу, значить, буде мороз, якщо полощеться у воді — буде тепло. Жартівники говорили так: «Якщо гусак ніс під крило ховає — бути ранній зимі, а якщо гусак заговорив з тобою — значить, добре ти Микиту Гусятника відсвяткував».
В цей час прибирали ріпу з грядок, обрізали у неї бадилля, тому свято нерідко називали Ріпорізом. Цей овоч, який часто був присутній на селянському столі, люди дуже любили. «Ріпа — не м'ясо, ріж та їж», — говорили вони. Ріпу їли свіжу, парену, варену, пекли з неї пироги, робили квас, варили кашу.
Дітям розповідали казку про ріпку і загадували численні загадки. Наприклад, такі: «У землю — крихти, а з землі — коржі»; «Кину кидком, виросте клубком, під зеленим садком з хвостиком»; «Кругла, та не гріш; красна, та не дівка; з хвостом, та не миша »; «Зверху зелено, посередині товсто, до кінця гостро».
Джерело: ukr.media