8 січня — день Єфима: історія, традиції та прикмети свята

В православ'ї 8 січня вшановують святого Євфимія Сардського митрополита. За народним календарем дату назвали день Єфима, інформує Ukr.Media.

Ким був священномученик Євфимій?

Родом Євфимій походив з містечка Узара в Малій Азії, жив у VII-VIII століттях. В юності вирішив прийняти чернечий постриг. У тридцять років був посвячений у сан митрополита.

Під час зміни правлячих імператорів Євфимія кілька разів висилали з міста, але коли прийшли до влади інші правителі його повернули назад. Коли іконоборці митрополиту запропонували компроміс, він їм різко відмовив.

За це Євфимія піддали тяжким катуванням, тіло його було прив'язане до чотирьох стовпів і розтягнуте, а також жорстоко побите воловими жилами. На восьмий день від таких тортур та отриманих множинних ран він помер.

Які на цей день існують традиції і обряди

За православною традицією 8 січня заведено славити Богородицю. Господині вставали в цей день чим раніше, готували пироги і відносили їх у храм в дар Божій Матері.

Сьогодні треба заводити в будинок кожного, хто в гості заглянув. За стіл посадити і щедро почастувати смачними стравами. Вірили, що так можна залучити добробут на весь наступний рік.

Наші предки 8 січня маленьких дітей брали на руки, піднімали вище голови і тримали. Згідно з народними забобонами, малюки після цього будуть рости здорові духом і красиві тілом.

Існували на Русі і заборони в день Єфима:

  • Не можна сьогодні мотузки купувати, щоб не було повішених в роду.
  • 8 січня не готують і не їдять кисіль, інакше в будинок можна залучити небіжчиків.

Погодні прикмети на 8 січня

  • У цей день заведено спостерігати за поведінкою пернатих. Якщо синички зранку голосно цвірінькають, то ввечері чекайте посилення морозу.
  • А якщо безперервно ворони з галками кричать, то буде сильний снігопад з хуртовиною.
  • Сильна завірюха і мороз у цей день віщують холодне літо.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *