12 вересня — Олександр Ситник, Свитник: історія, традиції, обряди та прикмети свята

12 вересня в православному світі згадують відразу двох святих з однаковим ім'ям — великого князя Олександра Невського і преподобного ігумена Олександра Свірського. Народна назва свята — Олександр Ситник, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Олександра Ярославовича Невського кожен пам'ятає ще зі шкільної програми, коли з історії вивчали Льодове побоїще. Він дійсно наймудріший полководець, але не всі знають, що Олександр був великим князем і правив в містах Києві, Новгороді, Володимирі, Переяславі-Заліському, прославився, як талановитий дипломат. Перед успінням постригся в ченці і прийняв вищу чернечу ступінь — схиму. У 1547 році був канонізований в лику чудотворця. 12 вересня 1724 його святі мощі були перенесені в Санкт-Петербург в Олександро-Невську лавру. До нього моляться про отримання відваги, доблесті і мужності.

Олександр Свірський жив в XVI столітті, родом був з простої селянської родини. У дев'ятнадцятирічному віці пішов на Валаам, де кілька років був послушником, потім прийняв чернечий постриг. Одного разу йому з'явився сам Бог в трьох особах і розповів, як побудувати монастир. 12 вересня подружжю, яке не має дітей або мріє про сина, треба читати молитви Олександру Свірському, адже він сам з'явився у батьків після довгих років бездітності.

Звичаї та традиції

Ситником 12 вересня прозвали тому, що в цей день господині накривали столи і влаштовували бенкет після одноденного посту, який християни дотримувалися напередодні в свято Усікновення глави Іоанна Предтечі. Було прийнято випікати великі смачні короваї, варити густу і ситну ячмінну кашу на молоці.

У цей день на Русі починався сезон осінньо-зимових молодіжних посиденьок. Урожай на полях вже був зібраний, можна відпочивати. Вечорами хлопці і дівчата збиралися, для виду брали з собою пряжу або якесь інше рукоділля, а насправді співали, грали, розповідали різні історії.

Обряди в день свята

За народними повір'ями 12 вересня не можна мити голову, інакше можна рано облисіти.

Цей день взагалі щедрий на заборони.

 • З першим гостем, який увійшов в будинок, не можна вітатися, щоб не привернути невдачу.
 • Не можна плакати, інакше піде сварка в сім'ї.
 • Не можна приносити в будинок кошеня, можна накликати нещастя.
 • До полудня не можна перераховувати дрібниця, хто не послухається — буде бідним.
 • Не можна грати в азартні ігри, тому що потім весь рік виграшу не бачити, будуть тільки програші.
 • За народними повір'ями в цей день не можна будувати паркан, так як можна накликати злодіїв.
 • У цей день не сушать перини і подушки, інакше будуть долати кошмари.

Народні прикмети

 • Якщо їжачки забираються в саму глибину лісу, то зима буде дуже вітряна і холодна. А коли ці маленькі звірята риють нори на лісовій галявині, можна чекати зиму теплу.
 • Коли на Олександра несподівано в будинку закінчується сіль, це неприємний знак поганого достатку, добробуту не буде. А якщо сіль розсипалася, варто чекати подружньої зради.
 • У ніч на 12 вересня небо всипане зірками, значить, в наступному році можна чекати хорошого врожаю. Але якщо цієї ночі спостерігається рясний зорепад, то навпаки рік буде неврожайним.
 • Якщо в цей день зробити нехороший вчинок, він обов'язково повернеться бумерангом.
 • У день Олександра необхідно кожну годину знаходити для себе якісь заняття, не проводити його даремно, інакше порожньо весь рік пройде.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *