З яких причин може виникнути нестача кисню в головному мозку і як цей стан впливає на людину

Мозок потребує постійного припливу кисню, щоб нормально функціонувати. Гіпоксично-аноксичне пошкодження відбувається, коли цей потік порушується і мозок голодує, що перешкоджає йому виконувати життєво важливі біохімічні процеси. Гіпоксичне означає часткову нестачу кисню, а аноксичне — повну нестачу, інформує Ukr.Media.

Причини нестачі кисню в головному мозку

Організм людини потребує кисню для того, щоб метаболізувати глюкозу. Цей процес забезпечує клітини енергією. Мозок споживає приблизно п'яту частину загального запасу кисню в організмі і потребує енергії для передачі електрохімічних імпульсів між клітинами і підтримки здатності нейронів приймати і реагувати на ці сигнали.

Клітини мозку почнуть вмирати протягом декількох хвилин, якщо вони позбавлені кисню.

В результаті виникає цілий каскад проблем. Зокрема, порушення передачі електрохімічних імпульсів впливає на вироблення і активність важливих речовин, званих нейромедіаторами, які регулюють багато когнітивних, фізіологічних та емоційних процесів.

Різні патологічні процеси і травми можуть викликати нестачу кисню. Найбільш поширеним є так зване гіпоксично-ішемічне пошкодження. Це відбувається, коли якась внутрішня подія заважає достатній кількості багатої киснем крові досягти мозку. У той час як інсульти і серцева аритмія можуть привести до пошкодження мозку, найбільш частою причиною є зупинка серця.

Іноді гіпоксія викликається аноксичною аноксією, яка виникає, коли саме повітря не містить достатньої кількості кисню, щоб бути поглиненим і використаним організмом. Це може відбуватися на великих висотах, де повітря рідший, ніж на рівні моря, але в іншому вкрай незвично. Інший синдром, токсична аноксія, включає в себе присутність в організмі токсинів або інших речовин, які можуть перешкоджати тому, як людина обробляє кисень.

Інша випадкова причина нестачі кисню мозку — це анемічна аноксія, що виникає, коли у когось не вистачає крові або гемоглобіну, хімічної речовини в червоних кров'яних клітинах, які переносять кисень по всьому тілу. Гострий крововилив, хронічна анемія та отруєння чадним газом — це стани, які можуть призвести до анемічної аноксії.

Симптоми гіпоксії мозку

Гостра нестача кисню мозку зазвичай характеризується початковою втратою свідомості або комою. Багато в чому симптоми схожі на ті, які зазвичай спостерігаються після удару по голові. Наслідки можуть варіюватися в широких межах залежно від пошкодженої частини мозку і ступеня пошкодження. Деякі з основних когнітивних (розумових) проблем такі:

  • короткочасна втрата пам'яті;
  • зниження виконавчих функцій;
  • труднощі зі словами, також відомі як аномія;
  • розлад зору.

Інші симптоми можуть включати: галюцинації; підвищене збудження і сплутаність свідомості; депресію та інші розлади настрою; зміни особистості, такі як дратівливість і зниження порогу фрустрації, а також нездатність зосередитися.

Прогнозування результату після лікування

Оскільки люди з гіпоксично-аноксичною травмою часто страждають великими ушкодженнями, повне одужання не гарантовано.

Проведені дослідження показують, що відновлення може бути більш обмеженим, ніж у тих випадках, коли людина отримала черепно-мозкову травму порівнянної тяжкості. Однак, є деякі підказки, які можуть явно дати деяке керівництво в оцінці ймовірності принаймні часткового відновлення. До них відносяться:

  • тривалість коми;
  • візуальна підказка;
  • вік;
  • тести візуалізації мозку, такі як МРТ або комп'ютерна томографія;
  • електроенцефалографія (ЕЕГ) і викликані потенціали (ЕПС).

Після того, як стан людини стабілізувався, наступне питання полягає в тому, наскільки вона може одужати. Відновлення може зайняти багато місяців і навіть років, і в багатьох випадках людина ніколи не відновлює свій колишній рівень функціонування. Загалом, чим раніше почнеться реабілітація, тим краще.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *