Про які захворювання може розповісти колір виділень з носа

Носовий слиз (в народі іменується соплями) — невіддільна частина будь-якого здорового тіла, а його колір і консистенція можуть дуже багато розповісти про те, що ж зараз відбувається з вашим організмом, інформує Ukr.Media.

Вироблений в носових пазухах, горлі, роті, легенях і навіть в шлунково-кишковому тракті слиз забезпечує захисне покриття поверхні тканин, зберігає їх вологість і дозволяє їм правильно працювати. Як правило, слиз складається з ферментів, антитіл і білків, а її основна задача — захоплення і знищення зовнішніх подразників, включаючи віруси, бактерії та пил.

Ось які бувають соплі та що це говорить про ваше здоров'я:

Прозорі виділення

Прозорі водянисті соплі можуть турбувати з кількох причин. Одна з найпоширеніших — звичайний холод. Річ у тім, що слиз в носових ходах постійно оновлюється, і стара порція проштовхується ворсинками слизової в горло, або, якщо вона надто забруднена, виводиться назовні, наприклад, чханням. Однак на холоді ворсинки втрачають рухливість, тому в пазухах носа скупчується велика кількість виділень.

Такий нежить турбує людину нетривалий час, тільки на холоді або після того, як вона заходить в тепле приміщення. Прозорі соплі також сигналізують про початок гострого респіраторного вірусного захворювання або про алергію.

Каламутні густі виділення

Помутніння слизу, як правило, говорить про наступну стадію захворювання. Такі виділення, наприклад, можуть з'явитися через кілька днів після початку грипу.

Одну з ключових ролей у зміні кольору з прозорого на білий часто грає зневоднення, на тлі якого змінюється плинність слизу. Тому на даному етапі виділення стають більш густими, у них можуть з'являтися грудочки. Стан може бути спровокований високою температурою, сухим повітрям в приміщенні, кашлем — при всіх цих умовах організм втрачає більше рідини.

Ще однією причиною можуть стати поліпи в носових пазухах. Новоутворення являють собою патологічні розростання слизової, які в результаті ускладнюють струм повітря, призводять до закладеності носа і порушень дихання. При цьому виділення можуть бути тільки з однієї ніздрі.

Білі соплі з'являються і в тому випадку, якщо слизова носоглотки заражена грибком. Кандидоз також супроводжується білястими плівками, нальотом або дрібними крапочками, які можна побачити в ротовій порожнині, горлі або пазухах носа.

Жовті або зелені виділення

З часом при грипі виділення з білих стають жовтими або зеленуватими. Часто така зміна кольору слизу трактується так — в носоглотці виникло нове гнійне вогнище. А це означає, що до вірусного захворювання приєдналася бактеріальна інфекція.

Дійсно, в деяких випадках зміну кольору слизу можна пояснити таким чином. Однак слід пам'ятати, що при ускладненнях у людини з'являються й інші симптоми. При приєднанні або активізації бактеріальної інфекції спостерігаються сильний жар і загальне погіршення самопочуття. При таких симптомах можна запідозрити розвиток різних видів синуситу (у тому числі фронтиту і гаймориту), отиту і навіть бактеріальних уражень нижніх дихальних шляхів (наприклад, бронхіту). Часом симптоми супроводжують вкрай небезпечне запалення мозкових оболонок — менінгіт.

Якщо ж зеленуваті виділення з'являються на тлі поліпшення стану, на 4-7-й день хвороби, мова йде не про ускладнення, а про одужання.

Коричневі виділення

Коричневий колір говорить про занедбаний інфекційний процес. Нерідко такі виділення супроводжують сильний гайморит або інші захворювання з великими гнійними вогнищами в ходах або пазухах носа.

В цьому випадку потрібно обов'язково звернутися до лікаря, оскільки людині потрібне повноцінне лікування, а запущений гайморит може призвести до небезпечних ускладнень, аж до розвитку менінгіту.

Помаранчеві виділення

Помаранчеві виділення з носа зустрічаються досить рідко. Часом саме так виглядає потрапляння в слиз крові.

Наприклад, у носових виділеннях при грипі, коли в середовищі мутного кольору розчиняється пару червоних крапель. У цьому випадку такий колір буде з'являтися епізодично, найчастіше після інтенсивного сморкання.

У дорослих помаранчевий нежить може спостерігатися на тлі тривалого паління. Нікотин осідає на слизових дихальних шляхів, викликає запалення і в результаті призводить до специфічного риніту з жовто-оранжевим відтінком.

Чорні виділення

Якщо виділення з носа мають чорний колір, це поганий знак. Чорний слиз може бути результатом паління або вживання наркотиків. Залишки частинок диму і горіння можуть надавати соплям чорний колір.

Альтернативне пояснення — смертельно небезпечна грибкова інфекція під назвою гострий швидкоплинний грибковий риносинусит. Втім, це дуже рідкісне захворювання, яке вражає тільки людей з ослабленим імунітетом — наприклад, ракових хворих після хіміотерапії.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *