Колишній власник збанкрутілого “Дельта банку” Микола Лагун розпочав великий розпродаж власних активів. Кілька місяців тому понад 100 га землі під забудову в Бородянці під Києвом та близько 60 га сільськогосподарської землі у Чернігівській області перейшли родині колишнього головного казначея Київської області Петра Миколенка. Ще 133 га під житлову забудову у іншому передмісті столиці – Білогородці – мають бути виставлені на продаж найближчим часом. Потенційним покупцем на ринку називають компанії президента Конфедерації будівельників України Льва Парцхаладзе. В обидвох випадках частина ділянок обтяжені арештами і судовими суперечками. Але вочевидь ані Лагуна, ані його контрагентів за цими угодами такий “провенанс” не спиняє.
Екс-банкір Микола Лагун, який понад десять років тому через фінансові зловживання довів до банкрутства другий за обсягом активів приватний банк в країні – “Дельта банк”, а нині переховується від українського правосуддя у Відні – вирішив розпочати розпродаж власних активів. В Україні горе-фінансисту належать низка компаній, що володіють землею в Київській, Івано-Франківській, Чернігівській областях, а також у окупованому Криму, корпоративними правами в комунальних підприємствах Чернігівської і Київської областей.
Попри те, що загальний обсяг збитків, завданих Лагуном державі Україна в особі Нацбанку, Фонду гарантування вкладів фізосіб, Ощадбанку та Укрексімбанку вимірюється десятками мільярдів гривень, ці активи довгий час залишались непоміченими правоохоронними органами. Лише частина ділянок арештовані в локальних господарчих і кримінальних справах, які не покривають всього спектру зловживань Лагуна. Найбільш цінні ж активи перебувають у “вільному обігу” і є фактично “запасним парашютом” для екс-банкіра. Схоже, саме зараз він почав розпродувати частину цих активів.
Земля для казначея
В лютому 2025 року, згідно з даними системи YouControl, у державних реєстрах змінився власник ТОВ “Черніград” і ТОВ “Бородянінвестменс”. Першій належить 63 га землі в Чернігівській області, другій – понад 100 га в Бородянці. 24 з 56 чернігівських ділянок фігурують у судових справах, у Бородянці така ділянка одна.
Замість ТОВ “КУА Скай Кепітал Менеджмент”, якою керує менеджер Лагуна Вадим Сергієнко, дві вказані компанії перейшли під управління Олексія Миколенка і свіжоствореного ТОВ “ТерраХаб”. Олексій – син Петра Миколенка, колишнього голови держказначейства в Київській області, тривалого керівника регіонального управління Рахункової палати в Києві, області та суміжних регіонах. Інший син Миколенка-старшого – Сергій – з 2021 року очолює Миколаївську митницю.
Сам Олексій – колишній менеджер російського платіжного стартапу “Пей-Мі”, який він розвивав в Україні до 2022 року. Крім того, на початку 2010-х він очолював казначейство Соломʼянського району Києва. Утім, найбільш цікавою особистістю в контексті придбання землі під забудову є мати Олексія – і дружина Петра Петровича – Тетяна Василівна Миколенко. Вона з середини 2000-х повʼязана із будівельним бізнесом. Зокрема, вона є засновницею компанії “Буд-реєстр”, повʼязаною з низкою комбінатів із виробництва будматеріалів. До недавнього часу і сам Олексій Миколенко був акціонером Петриківського заводу стінових матеріалів і конструкції (виробник цегли в Київській області). Відтак інтерес такої родини до землі під Києвом під забудову цілком зрозумілий. Щоправда, цілком імовірно, що Миколенки – не остаточні власники активу, оскільки наразі не мають ані великих (ані будь-яких інших діючих) будівельних проектів, ані публічного досвіду їх реалізації в минулому.
А от про того, хто може реально стояти за купівлею ласих шматків землі під Києвом, уже активно говорять в кулуарах вузькопрофільних будівельних заходів. Йдеться про інтерес до обʼєктів Лагуна з боку екс-першого заступника голови Київської обладміністрації, екс-заступника міністра регіонального розвитку і будівництва, президента Конфедерації будівельників України Льва Парцхаладзе. Немає жодних прямих підтверджень будь-якого ступеню корпоративного чи особистого звʼязку між ним та родиною Миколенків (окрім того, що Миколенко-старший очолював Рахункову палату в Київській області, коли Парцхаладзе був одним із керівників ОДА). Проте навряд чи повз його увагою залишився б такий цікавий проект, як нове житлове будівництво в Бородянці.
Орієнтовне розташування ділянок у Бородянській громаді, які ймовірно продав Миколенкам Лагун
Ще в 2023 році Парцхаладзе брав участь у форумі з відновлення селища, що перебувало під окупацією на початку повномасштабного вторгнення. У Ірпінському регіоні, до якого входить і Бородянка, представництво Конфедерації будівельників очолює одіозний екс-мер Ірпеня і агресивний забудовник, фігурант низки кримінальних проваджень Володимир Карплюк. Тому не виключено, що свою експансію на сусідні населені пункти він продовжить “на паях” з керівником КУБ.
Фантомний ЖК
Утім, є і ще частина активів Лагуна, які – як стверджують учасники ринку – цікавить Льва Парцхаладзе і його компанії. Це земля ТОВ “Град Вільне” та ТОВ “Білград” у іншому передмісті столиці – Білогородці. За даними YouControl, зараз компаніями володіє відповідно ТОВ “Вільне Груп” менеджера Лагуна Геннадія Литвина, та уже згадане ТОВ “КУА Скай Кепітал Менеджмент” Сергієнка. “Білград” володіє 17 га під забудову у Білогородці, всі вони фігурують у судових справах. Зокрема, йдеться про конфлікт Лагуна із ТОВ “Омокс” (забудовник с. Чайки Київської області), якому екс-банкір передав 115 га у безстрокове користування в рахунок сплати заборгованості на суму понад $2 млн. Зараз адвокати Лагуна намагаються скасувати договір (формально позивачем виступає “Град Вільне”, оскільки “Білград” передав йому свої ділянки). Такий юридичний кульбіт можна пояснити хіба що появою покупця, який готовий покрити всі судові витрати і закрити очі на проблемну історію активу. А відтак сприяти “виходу в кеш” втіклого екс-банкіра.
Орієнтовне розташування ділянок під забудову в Білогородці
Так само, зі 116 га землі, яким володіє “Град Вільне”, майже 100 га – перебувають під різними заборонами і арештами. Зокрема, частина ділянок знаходяться під обтяженням ще з 2021 року, коли Господарський суд м. Києва наклав на них арешт із забороною розпоряджатися вказаним майновим правом. Підставою накладення арешту стало збереження речових доказів (п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України) у кримінальному провадженні №42021112200000020 від 06.05.2021, за ознаками злочину передбаченого ч. 2 ст.190 КК України – це кримінальна справа щодо розкрадання Лагуном грошей кредиту від “Укрексімбанку”. Утім, оскільки угода, найімовірніше, буде пакетною, потенційного покупця, цілком можливо, такий стан справ цілком влаштовує.
Можна припустити, що Парцхаладзе чи його оточення цікавить не лише земля, а й весь проект ЖК Vilne, дані якого вже опубліковані на профільних сайтах з продажу нерухомості як “перспективного” обʼєкта попри те, що відгуки про нього датуються ще 2021 роком. Утім реальність полягає в тому, що першими претендентами на такі обʼєкти мають стати державні структури. А заключення комерційних угод, що мають на меті вивести активи з-під арешту – слід розцінювати як протидію правосуддю і намір співучасті в розкраданні коштів платників податків. Єдиний, у кого Парцхаладзе чи будь-який інший покупець могли б придбати земельні ділянки Лагуна і його оточення – це державне Агентство з розшуку та менеджменту активів, куди ці наділи повинні бути передані з метою управління і збереження, а за необхідності – реалізації з аукціону задля покриття збитків, нанесених екс-власником “Дельта Банку”.
Цікавою також має бути реакція Ощадбанку та Укрексімбанку на таку можливу угоду компаній з оточення Парцхаладзе, особливо – їхніх кредитних відділів, що формують заявки на розширення кредитних ліній для таких компаній. Службам внутрішнього аудиту варто звернути увагу на те, щоб такі кредитні лінії не були спрямовані на купівлю земельних ділянок, через які ті самі банки назавжди втратять свої кошти, які зараз намагаються через суд стягнути з Лагуна та його менеджерів.
***
Розпродаж активів, який влаштував Микола Лагун — це не просто чергова оборудка банкіра-втікача, а відвертий сигнал тривоги. Якщо державні органи та інституції будуть продовжувати мовчки спостерігати, як його земля з обтяженнями переходить до інших рук, завтра ці активи опиняться в “легальному” обігу — вже з новими кадастровими номерами, новими фасадами і готовими до забудови проєктами. Це повинно стати тривожним дзвінком як для правоохоронних органів, так і для банків, що намагаються повернути втрачені мільярди. І точно — попередженням для бізнесу: будь-яка участь у таких схемах — це не інвестиція, а співучасть у виведенні активів, які мали би покривати збитки, нанесені державі. Зволікання — прямий шлях до того, що Лагун розпродасть усе, поки українські інституції розмірковують над “юридичними підставами”.
Источник: kp.ua