Фото: УНІАН
Будь-які рішення НБУ у сфері валютно-курсової політики породжують серед українців очікування стрімкого ослаблення гривні. Це обумовлено гірким досвідом, коли регулятор відпускав гривню у вільне плавання через вичерпання міжнародних резервів та нездатність утримувати фіксований курс.
У Нацбанку стверджують, що все йде за планом
Сьогодні в Нацбанку стверджують, що в умовах гнучкості курсу стрімкого ослаблення гривні очікувати не варто.
По-перше, пояснили в Нацбанку, за попередні роки НБУ напрацював значний досвід згладжування курсових коливань, накопичив рекордний рівень міжнародних резервів, а також підвищив привабливість гривні як інструменту заощаджень.
По-друге, регулятор ґрунтовно підготувався до переходу до керованої гнучкості курсу з урахуванням макроекономічних та фінансових передумов, тобто перехід відбувся у контрольований спосіб.
«Перехід до гнучкості курсу не означає, що НБУ відпустив курс у вільне плавання, – йдеться в повідомленні Нацбанку. – НБУ продовжує бути присутнім на ринку і покриває структурний дефіцит валюти. Саме завдяки цьому гривня може не лише послаблюватись, а й зміцнюватись. Велика гнучкість обмінного курсу посилить здатність валютного ринку до самобалансування. Одним із важливих завдань НБУ залишатиметься збереження курсової стійкості, тобто такої динаміки курсу, яка не загрожує збереженню інфляції на помірному рівні цього року та її зниженню до мети НБУ у 5% наступними роками».
Подвійний дефіцит
У понеділок, 3 червня, середній курс долара на готівковому ринку становив 40,46/41,11 грн, євро – 43,93/44,75. На чорному ринку покупці та продавці приходили до консенсусу на позначках 40,62 грн за долар та 44,64 грн за євро.
Для порівняння: місяць тому, у середу, 1 травня, готівковий курс долара складав 39,40/39/90 грн, євро – 42,24/42,90. На чорному ринку покупці та продавці сходилися на позначках 39,72 грн за долар та 42,81 грн за євро.
У квітні українська валюта втратила до американської 1,7%, у травні – ще 1,9%, констатував аналітик Центру біржових технологій Максим Орищак. За його словами, у червні передумов для зміни негативної тенденції немає, вона збережеться. Гривня до долара подешевшає ще на 1,5-2,0% – до позначки 40,90-41,40.
– Причини слабкості національної валюти не змінюються, – зазначив експерт у коментарі Коротко про. – В основі лежить подвійний дефіцит. Це найгірша для валюти комбінація. Великий дефіцит торговельного балансу України створює постійну нестачу іноземної валюти країни. А великий дефіцит бюджету України зобов’язує до постійної девальвації гривні для збільшення експортних доходів.
У такій ситуації уникнути значного послаблення національної валюти практично неможливо. Будь-які спроби згладити девальваційний процес призводитимуть до спалювання валютних резервів країни.
У Нацбанку стверджують, що гнучкий курс лише на користь. Інфографіка НБУ
Ситуація не на користь гривні
– У четвер, 6 червня, вийде травневе оновлення міжнародних резервів України, які у квітні становили $42,4 млрд, – каже Максим Орищак. – І ми побачимо, скільки НБУ витратив на підтримку гривні у травні. У базовому прогнозі регулятор «спалив» ще $2,5 млрд, у такому разі резерви впадуть до $39,9 млрд. Швидке витончення «захисного прошарку» негативно позначається на гривні.
У понеділок, 10 червня, очікується звіт щодо інфляції в Україні за травень, продовжує експерт. Консенсус-прогноз, як і раніше, говорить про зростання показника з 3,2% до 3,4% рік до року. Якщо цього разу інфляційний тиск не збільшиться, доведеться констатувати повернення до негативної динаміки в економіці України. Це є негативним фактом для гривні.
У четвер, 13 червня, НБУ проведе чергове засідання. Від регулятора чекають на ще одне зниження відсоткової ставки – з 13,5% до 12,5%. Валютна реакція на результати зустрічі залежатиме від інфляції. Якщо зниження ставки співпаде зі стабільною інфляцією або її зростанням, то через скорочення реальних ставок тиск на гривню може зрости.
Нарешті у п’ятницю, 14 червня, в Україні вийде звіт про зовнішню торгівлю за квітень. У березні дефіцит торговельного балансу зріс із $3,2 млрд до $5,9 млрд. У квітні «дірка» могла збільшитися ще на $2,7 млрд – до $8,6 млрд. Якщо статистика підтвердиться, потенціал ослаблення гривні зросте.
На зовнішньому ринку ситуація також складатиметься на користь долара, каже Орищак. У червні відбудуться засідання ЄЦБ та ФРС. Європейський регулятор у четвер, 6 червня, має розпочати зниження відсоткової ставки. А американський ЦБ за підсумками засідання у середу, 12 червня, підтвердить ринковий консенсус про перше пом’якшення у вересні чи навіть пізніше.
У свою чергу, євро може втратити відносно долара до 2,5% у червні. У цьому разі долар США відносно гривні зросте ще більше і до кінця першого місяця літа досягне верхньої межі прогнозного діапазону 40,90-41,40.
Источник: kp.ua