Фото: t.me/zsuwar/39164
У ніч проти вівторка, 14 листопада, Печерський районний суд відправив народного депутата України Олександра Дубинського під варту на 60 діб без альтернативи застави. Дубінського підозрюють у державній зраді, вчиненій у складі організації. KP.UA згадала, чим займався народний депутат до моменту звинувачення.
Хто такий
До свого депутатства Дубінський був відомий як журналіст: у 2004 році працював спеціальним кореспондентом «Економічних вістей», у 2009-му очолював щотижневий журнал Kyiv Weekly, одночасно працював у ток-шоу Савіка Шустера. Потім перейшов на телеканал «1+1» на пост креативного продюсера, а 2014-го став ведучим телепрограми «Гроші».
За п’ять років, на дострокових парламентських виборах, Дубінський балотувався у народні депутати України по Обухівському та Васильківському районах Київської області від імені партії «Слуга народу». Переміг, набравши понад 40% голосів, та очолив обласну організацію «СН».
Багато часу народний депутат Олександр Дубінський присвячував походам на ток-шоу на різних телеканалах. 2020 року його не пустили в ефір ток-шоу Шустера «Свобода слова» на телеканалі «Україна», коли обговорювався стан енергетичної галузі України. Участь нардепа була анонсована заздалегідь, проте, за його словами, редактори хотіли, щоб він включився в ефір через Skype («щоб була можливість відключати мене, коли їм буде зручно»). До цього народний депутат різко критикував політику Міністерства енергетики, особливо щодо тарифів на електроенергію.
Програма “Гроші”, 2016 рік. Скрин відео 1+1
Та сама пресконференція
2021 року США запровадили санкції проти семи громадян України, у тому числі й проти Дубінського. Причиною було названо зв’язок нардепа з колегою по Раді Андрієм Деркачем, якого Штати називають російським агентом і навіть підозрюють у спробі впливу на президентські вибори в США у 2019 році.
Нагадаємо, у розпал виборів американського глави держави Деркач опублікував записи телефонних розмов, у яких нібито фігурують п’ятий президент України Петро Порошенко, президент США Джо Байден та президент Росії Володимир Путін. Записи датовані 2015 та 2016 роками, і в них обговорюються гарячі та болючі для українського суспільства теми: окупація Криму та Донбасу, Мінські угоди та інше. У цих записах «Путін» каже, що обіймає «Порошенка», а той у свою чергу відповідає: «тисну руку».
Крім того, на пресконференції Деркача та Дубінського, де були оприлюднені ці записи, сам депутат оголосив, що у наглядовій раді нафтогазовидобувної компанії Burisma з 2014 року був син Джо Байдена Гантер. А його батько, будучи віце-президентом США, чинив тиск на українську владу, щоб та не розслідувала діяльність Burisma. Дубінський заявив, що Байден-молодший “отримував в Україні гроші”. А Деркач оприлюднив записи розмов «Порошенка» та «Байдена» як доказ зовнішнього управління в Україні.
Дубінський відкинув усі звинувачення на свою адресу.
– Вкотре заявляю про те, що я ніколи не втручався у вибори в інших державах, у тому числі й американські вибори, і ніколи не мав відношення до оприлюднення чи інших подібних дій так званих плівок “Порошенка – Байдена”, – написав він на своїй сторінці у соцмережах. Проте безслідно нічого не пройшло.
Андрія Деркача у держзраді звинуватили у вересні 2022 року. Дубінського – лише зараз. Фото: із відкритих джерел
Лавина негативу
2021 року нардепа виключили з фракції «Слуги народу» у Верховній Раді. До цього він ще встиг відзначитись скандалами після своїх записів у фейсбуці. Так, 27 січня 2019 року Дубінський написав, що «на з’їзді партії Порошенка, який проходив того дня, був «шанс пустити туди газ». Політики засудили цей вислів, а на одному з ток-шоу на каналі ZIK запрошені представники влади поставили ультиматум: якщо в студії буде Дубінський – вони залишать ефір.
Одіозна особа народного депутата змусила придивитися до нього журналістів-розслідувачів. У листопаді 2019-го «Бігус.інфо» промоніторив власність нардепа та виявив у нього декілька десятків автомобілів та стільки ж квартир. І все це багатство було записане на маму та на дружину Лесю Цибко (зараз у розлученні). Наявність у матері авто люксової марки Maserati Дубінський пояснив тим, що “мама любить швидкість”. Фраза пішла у народ і стала мемом.
У тому ж 2019-му Дубінський примудрився посваритися з тодішньою міністеркою охорони здоров’я України Уляною Супрун – справа захисту честі та гідності міністра дійшла до суду, але в задоволенні позову було відмовлено.
Потім нардеп пропонував запровадити 1%-ний податок на купівлю готівкової валюти (пізніше він сам його і відкликав).
Знову лаявся – тепер уже з головою «Укроборонпрому» Айварасом Абромавічусом, якого звинуватив в «інвестиціях у Путіна» (йшлося про тисячу акцій шведської компанії Lobiu Sala AB, яка була акціонером холдингу East Capital, який, у свою чергу, інвестував гроші в акції « “Газпрому” та “Сбербанку Росії” – і цими акціями нібито володів Абромавічус, що той всіляко заперечував).
Потім голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія разом із Олександром Дубінським публічно заявив про намір пройти перевірку на детекторі брехні після відповідної вимоги президента України Володимира Зеленського. Глава держави наполегливо запропонував депутатам фракції «СН», які входять до фінансового комітету Ради, пройти поліграф після того, як група депутатів на чолі з Дубінським завалила у комітеті антикорупційний законопроект. Щоправда, результатів поліграфа так і не було озвучено.
Далі по дрібницях: образливі записи в соцмережах на адресу депутатів та міністрів, бійка з прихильниками Петра Порошенка під стінами ГБР, заяви про «злив» даних бази «Дія» – і це лише за кілька місяців 2020 року.
Потім – скандал, що вже згадувався в ефірі у Шустера, і в січні 2021 року з’явилися перші кримінальні провадження проти Дубінського за статтями про ухилення від сплати податків і про легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом. Тоді Україна й дізналася, що мама народного депутата Дубінського «любить швидкість».
Дубінського виключили із фракції, через місяць він потрапив в аварію на Львівщині – не впорався з керуванням, виїхав на зустрічну смугу та врізався у машину, пасажири якої отримали тілесні ушкодження.
Мама любить швидкість. Дубінський відкрито знущався з тих, хто ставив запитання, звідки у його рідні такі дорогі машини та квартири. Фото: uainfo.org
Багато слів та незаконних справ
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Дубінський відзначився у березні 2022 року скандальною заявою про вбивство співробітниками СБУ одного з переговорників із РФ – Дениса Кірєєва. Підтверджень цієї інформації не було.
У Барселоні Дубинського видало татуювання на нозі – його дівчина виклала спільне фото у соцмережі. Фото: скрін
У серпні 2023-го Олександр Дубінський написав у себе на каналі в мережі «Телеграм», що «тотальну мобілізацію, безумовно, потрібно починати з голів, що говорять, які переконували і переконують нас про те, що перемога буде досягнута за 2-3 тижні, влітку/до кінця року. Почати з Арестовича, Подоляка та далі за списком. У перших лавах».
Збіг це чи ні, але вже наступного дня СБУ та ГБР провели обшуки у Дубінського, «перевіряючи обставини та законність його виїзду за кордон у період воєнного стану». Слідство встановило, що Дубінський виїхав за кордон, назвавши причиною лікування в одній із країн батька, який страждає на онкологічне захворювання. Державне бюро розслідувань разом із СБУ вважають, що депутат вніс у документи на виїзд неправдиву інформацію.
– У документах на дозвіл на виїзд він вказав причину «супровід батька на лікування», але насправді поїхав на відпочинок. До того ж депутат і його батько виїхали за кордон окремо, а батько взагалі повернувся в Україну набагато раніше, ніж народний обранець, – йдеться у повідомленні ГБР. У відомстві зазначили, що нардеп встиг двічі побувати в Італії, Хорватії та Іспанії, причому в Іспанії він зупинявся у двох готелях.
Тяжкі звинувачення
Тоді, у серпні, суд не став брати Дубінського під варту, обравши йому запобіжний захід «особисте зобов’язання». Але суворий листопад приніс суворі новини.
Спочатку Дубінського звинуватили в організації схеми переправлення за кордон військовозобов’язаних. У поліції стверджують, що депутат нелегально переправив до Молдови рідного брата своєї громадянської дружини. Дубінського відправили під домашній арешт.
У понеділок, 13 листопада, у будинку депутата пройшли обшуки у справі про державну зраду. За повідомленнями деяких джерел, Дубінський підозрюється за двома тяжкими статтями КК України: «Державна зрада» та «Створення, керівництво злочинною спільнотою чи злочинною організацією, а також участь у ній».
Все це відлуння «плівок Деркача» та пресконференції у 2019 році, на якій вони були оприлюднені. Зараз СБУ має версію, що депутат «здійснював інформаційно-підривну діяльність на користь Росії» і входив у злочинну групу, завданням якої було розхитування суспільно-політичної ситуації в Україні та дискредитація Києва в очах міжнародної спільноти. За це учасники злочинної організації отримували гроші із РФ. Також СБУ та ГБР заявили про наявність доказів того, що нардеп проводив «інформаційно-підривну діяльність на користь Росії» під позивним «Буратіно».
Сам Олександр Дубінський вже заявив, що подасть апеляцію на свій арешт. Справу, відкриту проти нього, нардеп називає замовною з боку президента України Володимира Зеленського та його Офісу.
Дубінський вважає, що його замовили. Скрин відео
Источник: kp.ua