Американський есмінець, що знаходиться в Червоному морі, 19 жовтня перехопив ракети та безпілотники, запущені Ізраїлем з Ємену. Їх запустили хусити, які свого часу розв’язали в Ємені громадянську війну, що триває донині.
Ці послідовники однієї з гілок ісламу, яких підтримує Іран і “Хезболла”, висловили підтримку палестинцям і погрожували Ізраїлю. Видання Вloomberg розбиралося, хто такі хусити і чи можуть вони вступити у війну проти Ізраїлю.
Напад бойовиків ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня дав старт черговій палестинсько-ізраїльській війні. І з кожним днем ескалації все більш ймовірним стає поширення конфлікту на весь Близький Схід і вступ у протистояння нових учасників з-поміж арабських країн, вороже налаштованих щодо Ізраїлю.
Відео дня
Тривожним сигналом, зокрема, стала заява американських військових про те, що один із есмінців США у Червоному морі 19 жовтня перехопив крилаті ракети та безпілотники, запущені по Ізраїлю хуситами, які контролюють столицю Ємену та прилеглу територію.
Хусити – це військово-політичне угруповання мусульман-шиїтів, які проживають переважно на півночі Ємену. Більшість представників цього радикального руху є прихильниками шиїтських течій в ісламі, саме – шиїтів-зейдитів, місцевої фундаменталістського течії.
До цієї гілки ісламу, за деякими оцінками, належать від чверті до третини населення Ємену.
“Після об’єднання Північного та Південного Ємену у 1990 році хусити підняли серію повстань, а у 2014 році успішно взяли під свій контроль столицю Сану, розпочавши громадянську війну, яка триває і досі”, – пише Вloomberg.
Однією з вимог хуситів було надання більшої автономії північної провінції Саада, де проживають переважно шиїти.
Назва руху “хусити” походить від імені його основоположника, самопроголошеного імама Хусейна аль-Хусі. Він зібрав під своїм крилом зейдитів, які проживають на півночі Ємену і сповідують зейдитський мазхаб (одна з правових шкіл в ісламі, що не входить до чотирьох основних визнаних шкіл), і створив бойове угруповання “Ансар Аллах”.
У 2004 році аль-Хусі виступив із різкою критикою на адресу президента та уряду Ємену, які, на його думку, “продалися США” та дискримінують зейдитське населення. Він проголосив себе імамом, сховався із соратниками в горах і оголосив про створення емірату. Єменська влада у відповідь звинуватила його в “поширенні релігійних помилок, які сіють міжконфесійну ворожнечу і підривають соціальну безпеку”.
18 червня 2004 року аль-Хусі заарештували, що спровокувало початок збройного повстання проти уряду Ємену. У ході боїв аль-Хусі було вбито. Але війну це зупинило.
Аналізуючи перебіг громадянської війни в Ємені, Вloomberg пише, що у 2011 році повстання “арабської весни” змусило правителя країни Алі Абдаллу Салеха піти у відставку після трьох десятиліть перебування при владі.
“Відповідно до угоди про перехідний період, підтриманої США, його замінив президент Абд Раббу Мансур Хаді, і переговори підготували ґрунт для конституційних зборів та нових виборів. Однак хусіти відкинули план федерації, що виник у результаті цих обговорень. У 2014 році уряд знизив субсидії на паливо, що викликало протести, і хусити скинули уряд Хаді, сили якого зберігають контроль над східною частиною країни”, – пише видання.
На боці хуситів виступає Іран, де більшість населення – шиїти. А Саудівська Аравія з сунітською більшістю населення, у цих протистояннях підтримує уряд Ємену.
“Насильство спустошило простих єменців, які кажуть, що через авіаудари, економічний колапс і зростання голоду життя стало майже нестерпним”, – пише Вloomberg.
Після того, як Саудівська Аравія у 2015 році втрутилася у війну в Ємені, хусити почали регулярно її атакувати.
“Аналітики кажуть, що хусити отримують підготовку, технічні знання та все більш сучасну зброю, включно з безпілотниками, балістичними та крилатими ракетами, від Ірану та його ліванського союзника, шиїтського бойового угрупування “Хезболла”, – зазначено у статті.
Після початку війни між Ізраїлем та ХАМАС у 2023 році хусіти висловили підтримку палестинцям та погрожували Ізраїлю. У столиці Ємену та ряді провінцій під їхньою координацією пройшли масові демонстрації на підтримку арабського населення Палестини.
Як і їхній покровитель Іран, хусити проголошують гасло “смерть Америці, смерть Ізраїлю, прокляття євреям, перемогу ісламу” і вже заявили, що готові відправити “сотні тисяч” добровольців для війни з ЦАХАЛ у секторі Гази – на “захист Палестини, її народу святих місць”.
Крім того, угруповання звинуватило США у спонсоруванні “сіоністської освіти”, а також заявило, що Велика Британія та інші країни Заходу причетні до “злочинів проти палестинського народу”.
Хусити також заявляють, що мають рідинну ракету, відому як “Туфан”, дальність дії якої може становити 1350–1950 км. Такої дальності достатньо, щоб створити загрозу удару по Ізраїлю: Ємен та Ізраїль, розділені Саудівською Аравією, знаходяться на відстані близько 1580 км один від одного в крайніх точках.
Неясними залишаються перспективи припинення громадянської війни в Ємені. Певний час тому Саудівська Аравія та інші держави Перської затоки намагалися домовитися про постійне припинення вогню у тривалому конфлікті. Хусити заявили, що готові приєднатися до переговорів щодо політичного врегулювання під керівництвом ООН за дотримання низки умов.
“Однак переговори зайшли в глухий кут, коли виник розкол між Саудівською Аравією та її багатим на нафту сусідом по Перській затоці, Об’єднаними Арабськими Еміратами, які почали підтримувати конкуруючі угруповання, що борються за контроль над країною”, – пише Вloomberg.
Нагадаємо, раніше прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху спростував чутки про передачу сектора Гази Палестинській автономії. Він наголосив, що метою Ізраїлю була і залишається ліквідація ХАМАСу.
Також повідомлялося, що ЦАХАЛ атакував наглядові пости “Хезболли”, а в ЄС зростає стурбованість безпекою країн блоку на фоні війни в Ізраїлі.
Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі OBOZ.UA та Viber. Не ведіться на фейки!
20
20
0
1
1
0
0
0Підписатися
Теги
Источник: obozrevatel.com