Путін і Лукашенко загрожують нападом Польщі: натякають на історичні ”німецькі” території та лякають найманцями ПВК ”Вагнер”

Сьогоднішня Польща для нашої країни – братня допомога мільйонам біженців, найбільші після США та Британії військові постачання та політична протекція всередині ЄС. Поки в “старій” Європі думали, як бути і що робити після початку російського вторгнення, перша колона техніки від сусідів прибула в Україну вже 26 лютого. Звичайно, для Росії така поведінка є великою проблемою. Крім цього, поляки традиційно підтримують демократичний рух у Білорусі, тому давно викликають роздратування і в її правителя Олександра Лукашенка.

Відео дня

OBOZREVATEL розбирався, що означають ці заяви і чи вплинуть вони на допомогу Україні.

Історичні натяки та претензії

Розкручування антипольської риторики в РФ триває вже багато років. Починаючи з 2014 року російська влада формувала з поляків “злісних, невдячних русофобів, які забули, хто їх врятував”. При цьому періодично вкидаючи в інформаційне поле тему поділу України між Росією та сусідніми з нами державами, граючи на історичних протиріччях.

Сьогодні тема “поганої натовської Польщі, яку треба розбомбити ядерною зброєю”, не сходить із пропагандистських телеканалів РФ. Насправді це вже призвело до того, що по всій Росії розпочали боротьбу з усім, що асоціюється з цією країною, навіть із пам’ятниками. Так, кілька днів тому на Левашівському меморіальному цвинтарі в Ленінградській області зник пам’ятний знак, присвячений репресованим полякам. У червні в Якутську з пам’ятника жертв заслань XVIII–XIX століть і масових репресій XX століття зникли таблички з іменами загиблих жителів цієї країни. У листопаді минулого року в Томській області з меморіального комплексу жертвам політичного терору та загиблим у роки Великої Вітчизняної війни зникли таблички зі списками репресованих та депортованих поляків.

Поступово в цей божевільний маховик почали включатися і вищі керівники РФ. Нещодавно спікер російської Держдуми Володін заявив, що Польща повинна відшкодувати Росії 750 млрд доларів за “звільнення від нацистів” і відновлення після Другої світової війни.

Після розігріву внутрішньої аудиторії у справу включився вже особисто Путін. Як він це любить останнім часом – з уроками лише йому відомої історії. На черговому засіданні ради безпеки президент РФ заявив: “Саме завдяки Радянському Союзу, завдяки позиції Сталіна Польща отримала значні землі на Заході, – акцентувавши на тому, що це землі Німеччини. – А якщо хтось забув, то ми нагадаємо”.

Схоже, мались на увазі східні області Німеччини: частина західної Пруссії та Сілезії, східна Померанія та Бранденбург, Данциг, а також округ Щецин, які рішеннями Потсдамської конференції та Радянсько-польського договору (1945) були приєднані до Польщі. Варто зазначити, що особливе місце у заселенні цих земель належало полякам зі Львова та Тернополя, понад 100 тисяч яких було переміщено на Захід, та українцям зі Східної Польщі (Забужжя, Підляшшя), 150 тисяч яких було переміщено на ці землі під час операції “Вісла”.

Що цікаво, після цих заяв заступник глави МЗС Польщі Яблонський у коментарі ЗМІ зазначив, що російських та білоруських провокацій найближчим часом “буде ще більше”. Прогноз справдився дуже швидко.

“Вагнер” поженуть на Захід?

23 червня у Санкт-Петербурзі відбулася зустріч Володимира Путіна та самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка, які обговорювали питання у рамках Союзної держави.

Лукашенко у властиво йому розв’язній манері заявив, що його почали напружувати “вагнерівці”: “кажуть, що їм хочеться на Захід. Дозвольте нам сходити на екскурсію до Варшави, в Жешув. Я тримаю їх у центрі Білорусі, як домовилися, не хотілося б їх туди передислоковувати, тому що в них настрої погані. І, треба віддати їм належне, вони знають, що відбувається довкола Союзної держави”.

Ось звідки готувався напад

Під час зустрічі Лукашенко також пообіцяв показати Путіну карту “про перекидання збройних сил Польщі до кордонів Союзної держави”. Одна з польських бригад розташована за 40 км від Бреста, заявив білоруський правитель.

“Ще недавно стояли кілометрів 500, зараз перекинули на відстані 40 кілометрів, а від Гродно за 100 кілометрів стоїть бригада”, – додав він.

Раніше міністр оборони Польщі Маріуш Блащак доручив перемістити польські війська (1000 солдатів та близько 200 одиниць техніки) із заходу на схід країни через можливі загрози, пов’язані з “навчаннями” групи “Вагнер” у Білорусі. Завдання цих підрозділів – тренування, а також стримування потенційного агресора”, – заявила польська сторона.

Згадав Лукашенко і кремлівський наратив, який набив уже оскому, про “неприйнятне” розчленування України та передачу її західних земель Польщі.

“І, якщо потрібно буде західному населенню України, ми, звісно, їх підтримуватимемо. Я прошу, щоб ви обговорили і продумали це питання”, – сказав він на зустрічі з Путіним.

Бомбити хочеться, але руки короткі

Ще один фактор, який дратує Росію, – військово-технічна допомога Україні. Аеродром Жешув, розташований неподалік від українського кордону, активно використовується для постачання військової техніки з усього світу.

Буквально кілька днів тому в польському Глівіце на заводі Бумар-Лабенди розпочав роботу центр з обслуговування та ремонту танків Leopard 2, які отримала Україна, – про це повідомив міністр оборони Польщі Маріуш Блащак. За його словами, “перші два танки Leopard вже прибули з України на завод”. Що це означає для нас – лише те, що техніка, захищена 5 статтею НАТО, спокійно буде прийнята, відремонтована та повернута на поле бою.

Залякати навряд чи вдасться

Спроба залякати Польщу – з одного боку, така собі цукерка для виборців, якою можна “підгодовувати” патріотично налаштовану аудиторію РФ напередодні виборів, а вони відбудуться наступного року. З іншого боку, улюблена гра всіх диктаторів – політика підвищення ставок. При цьому “переступати” за “червоні лінії” польського кордону ні білоруси, ні росіяни не наважаться. Відкрити другий фронт із країною НАТО для них було б подібно до смерті, а от організувати диверсії та провокації за допомогою найманців – цілком можливо. Такі заяви розраховані на реакцію Заходу – а раптом кліпне перший, відступить і піде на якийсь діалог і компроміс. Схоже, 26 липня, під час засідання екстреного альянсу “Україна – НАТО”, скликаного на прохання президента України Володимира Зеленського через зернову угоду, учасникам буде про що поговорити та подумати.

Ці заяви викличуть нервозність на Заході, але не більше

“І для Путіна, і для Лукашенка зараз дуже важливо підняти ставки, – вважає ексміністр закордонних справ України Павло Клімкін. – Лукашенко хоче показати, що він тепер дуже грізний і важливий, зважаючи на наявність на його території російської тактичної ядерної зброї і ПВК “Вагнер”, а значить з ним тепер необхідно розмовляти. У Путіна ж своя логіка – дедалі більше шантажувати та лякати тих, хто нам допомагає. Спробувати ускладнити співпрацю, особливо у військовому плані”, – наголошує Павло Клімкін.

На його думку, похід на Польщу найманців сьогодні навряд чи можливий. При цьому збільшити кількість провокацій на кордоні вони цілком можуть.

“Білоруські спецслужби вже багато років займаються організацією провокацій, таких як наплив мігрантів на кордон з Польщею. У якийсь момент кількість диверсій просто можуть збільшити, що природно спричинить підвищення уваги польських збройних сил”, – продовжує Павло Клімкін.

Ексглава МЗС вважає, що ЄС враховуватиме нинішні заяви. Цей шантаж може на когось певною мірою навіть подіяти, але не критично.

“Нинішні висловлювання двох диктаторів навряд чи призведуть до негативних наслідків для України. Тим більше це не вплине на нашу співпрацю з Польщею”, – наголосив Павло Клімкін.

85

85

6

19

8

1

1

102Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *