26.08.2026

Поділитися
Бачите помилку в тексті — виділяйте фрагмент та тисніть Ctrl + Enter
Дев’яносто п’ять видань будуть розглядатися журі літературної премії «Воля» у трьох номінаціях. Про це інформує сайт Міністерства культури.
Загалом видавничі доми номінували на відзнаку 106 книжок, проте решта з них не пройшли технічний відбір: видання побачили світ поза встановленим терміном, видавництва не подали необхідні документи або жанр не відповідав зазначеній категорії.
Журі оприлюднить розширені списки 5 жовтня 2026 року.
Найбільше — 49 робіт змагатимуться у категорії «Найкраща українська прозова книжка».
У номінації «Найкраща українська документальна книжка» журі оцінюватиме 40 видань.
Ще шість книжок включили до категорії «Найкраща документальна книжка іноземного автора про Україну, перекладена українською мовою» — до неї увійшли переклади, що були опубліковані з 1 травня 2023 року до 30 квітня 2026 року.
«За допомогою літератури Україна презентує себе світові та аналізує власний досвід. 95 книжок у списку літературної премії “Воля” — це різноманітні погляди на нашу історію, культуру, людей, сучасність. Ми прагнемо, щоб премія знайомила ширшу аудиторію з книжками про Україну та від українських авторів, надаючи їм більше можливостей для висловлення», — зазначила віцепрем’єрка України з питань гуманітарної політики та міністерка культури України Тетяна Бережна.
Заступниця міністра культури Богдана Лаюк підкреслила, що сильні та значущі книжки здатні підтримувати суспільство у найскладніші періоди та завдяки розширеним спискам «Волі» поповнять переліки для осіннього читання.
«Я усвідомлюю, що в умовах втрат, з якими зіткнулася книжкова галузь через російські обстріли, кожен наголос на українській книзі є водночас і способом підтримки цього ринку», — додала Лаюк.
Прийом заявок на здобуття премії тривав від 23 липня до 19 серпня 2026 року.
Нагадаємо, що відзнаку «Воля» започаткували у липні 2026 року для української прози та видань іноземців про Україну.
Також у липні 2026 року Шевченківська премія отримала нову номінацію, а у березні 2026 року заснували літературну премію «Григір» за найкращу коротку прозу.
Головне зображення: колаж Читомо
