ДНК мамонтів виявила незвичайну поведінку давніх людей, яка вражає дослідників

Люди, що жили за часів Льодовикового періоду, здебільшого полювали на мамонтів-самиць.

Мамонти

Мамонти. Ілюстративне зображення / © pixabay.com

Результати дослідження, проведеного групою міжнародних фахівців, виявили несподівану тенденцію: найімовірніше, люди Льодовикового періоду надавали перевагу полюванню на самиць мамонтів. Проте вчені досі не можуть однозначно пояснити причини такого вибору.

Про це інформує видання Earth.com.

У ході дослідження експерти вивчили ДНК 521 шерстистого мамонта, визначаючи стать тварин за допомогою генетичного матеріалу, отриманого з зубів, бивнів та кісток. Зауважимо, що для 448 зразків такий аналіз було проведено вперше.

Отримані результати чітко розмежували поодинокі знахідки та великі скупчення кісток, які археологи пов’язують з місцями проживання давніх людей. Тоді як серед окремо виявлених решток частіше зустрічалися самці, у місцях масового накопичення кісток домінували саме самиці.

За словами дослідників, подібна закономірність спостерігається на різноманітних археологічних пам’ятках Європи та Азії, вік яких оцінюється приблизно від 20 до 30 тисяч років.

Причини вибору саме самиць поки не з’ясовані

Автори дослідження висувають припущення, що мисливці могли свідомо обирати самиць для полювання, або ж просто частіше натрапляти саме на їхні стада.

Одним із можливих пояснень є те, що самиці, подібно до сучасних слонів, пересувалися стабільними родинними групами та за сезонними міграційними шляхами, що полегшувало людям передбачення їхнього місцезнаходження.

Інша гіпотеза пов’язана з розмірами тварин: самиці були меншими за дорослих самців. Однак, як наголошують дослідники, ця версія не пояснює всієї картини, адже стада, що складалися із самиць та дитинчат, могли становити більшу небезпеку для мисливців через груповий захист.

Тому вчені визнають, що наразі немає остаточної відповіді на запитання, чому давні люди Льодовикового періоду надавали перевагу саме самкам мамонтів.

Археологічні свідчення підтверджують участь людини

На багатьох місцях розкопок археологи виявили безпосередні докази мисливської діяльності. У кістках мамонтів знаходили фрагменти кам’яних наконечників списів, численні сліди розрубування та різання, а також ознаки обробки туш.

Дослідники зазначають, що це свідчить про активну діяльність людей у полюванні або обробці здобичі, проте не дає остаточної відповіді на запитання, чому саме самиці переважають серед знайдених решток.

Автори дослідження наголошують на необхідності проведення додаткових генетичних та археологічних досліджень для формування обґрунтованих висновків.

Зокрема, вони планують встановити вік мамонтів, проаналізувати їхні міграційні шляхи та розширити вибірку ДНК. Це допоможе з’ясувати, чи була перевага самиць результатом цілеспрямованої мисливської стратегії давніх людей, чи ж це було зумовлено особливостями поведінки самих тварин.

Варто зазначити, що раніше науковці встановили, що понад 80% раціону людей Льодовикового періоду складали саме мамонти та інші великі тварини.

Коментарі Сортувати: Нові Старі Популярні Надіслати

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *