НАТО наступає на Росію з півдня: Путін отримав ще одну базу Альянсу в колись дружній Кремлю країні

“16-та республіка СРСР” – колись так називали Болгарію. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну країна серйозно задумалася про збільшення своєї безпеки.

Ще 2016 року Болгарія відмовлялася приєднуватися до запропонованого НАТО плану посилення присутності Альянсу в Чорному морі, мотивуючи тим, що “не хочуть дратувати Росію і їм не потрібна війна”.

Час показав хибність такого підходу. Тому незабаром на території, донедавна однієї з найдружніших для Кремля країн, з’явиться потужна база Північноатлантичного альянсу.

Чому Болгарія, яка вважалася троянським конем Кремля в ЄС та НАТО, дедалі більше дистанціюється від Росії та збільшує на своїй території присутність сил Альянсу – у матеріалі OBOZREVATEL.

Відео дня

Особливі зв’язки

“Відносини між Росією та Болгарією справді особливі. Як дипломат, який працював не в одній країні, можу стверджувати це з повною впевненістю. Нас поєднують спільна історія, спільний культурний код, слов’янська душа та православна віра. Ми часто говоримо про це, але це не пусті слова”, – заявив посол Російської Федерації в Болгарії Анатолій Макаров у 2019 році.

По суті багато років після розвалу соцтабору так і було. Росіяни по-тихому скуповували деяких політиків та економіку, що давало змогу вважати цю територію майже своєю.

Про це говорить, наприклад, заява віцеспікера російської Держдуми Петра Толстого в 2016 році, що “росіяни скупили Чорноморське узбережжя і тепер Росія готова купити всю Болгарію”.

Так, після анексії Росією Криму та початку війни на Донбасі тодішній президент Болгарії Росен Плевнелієв заявив, що його країна вважає півострів частиною України і ніколи не визнає результати “референдумів” у Донецькій та Луганській областях. Він різко розкритикував російський напад і прямо звинуватив Москву у спробі підірвати Європейський Союз зсередини та дестабілізувати Балкани.

Проте загалом болгарська влада до повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022 році виступала “у конструктивному для Москви ключі”.

Наприклад, навесні 2018 року Софія, на відміну більшості європейських столиць, не стала висилати російських дипломатів. У 2017-2019 роках країну відвідували 500-700 тис. російських туристів, а нерухомість у Болгарії мали близько пів мільйона росіян, що для семимільйонної країни досить істотно.

Троянський кінь у ЄС та НАТО

Болгарія багато років вважала Москву близьким партнером, на відміну від тієї ж Польщі чи країн Балтії. Відносини спиралися на історичні зв’язки та релігію. Багато років відсоток болгар, що ставилися до Росії позитивно, був найвищим серед усіх членів ЄС та НАТО.

Зближенню сприяла економіка. Болгарія купувала в Росії газ, покриваючи майже 100% своїх потреб. Єдина атомна електростанція функціонує на російському паливі, а єдине нафтопереробне підприємство повністю контролювалося російським “Лукойлом”.

Тривалий час Болгарія вважалася троянським конем Росії у ЄС та НАТО. Країна підтримувала енергетичні проєкти Кремля та намагалася послабити антиросійські ідеї Брюсселя. Цей епітет, придуманий 2008 року російським послом при НАТО, міцно приклеївся до країни, тож періодично болгарські політики змушені були виправдовуватися.

“Болгарія – не “троянський кінь” Росії в НАТО, ми є одним із найбільш дисциплінованих та лояльних членів альянсу”, – заявив 2019 року прем’єр Болгарії Бойко Борисов.

Усі негативно пов’язують із Росією

Багато чого в цьому плані змінило повномасштабне вторгнення Росії в Україну. У квітні 2022 року Болгарія однією з перших у ЄС відмовилася платити за російський газ у рублях. На початку травня болгарський парламент схвалив рішення щодо надання військово-технічної допомоги Україні. А на початку червня влада країни не пропустила через свій повітряний простір літак Сергія Лаврова, який збирався летіти до Сербії.

Влітку 2022 року відносини між країнами загострилися до краю – вислали одразу 70 російських дипломатів, звинувачених болгарською владою у зв’язках зі спецслужбами РФ.

Разом із сім’ями кількість росіян, які мають терміново залишити країну, перевищить 200 осіб. Було закрито російське генконсульство РФ у Русі, призупинено роботу генконсульства РФ у Варні. Як зазначало тоді болгарське видання “Щоденник”, подібної кризи у двосторонніх відносинах не було “багато десятиліть”.

Однак не всі у Болгарії прийняли позицію України у війні проти Росії.

“Софія постачала Україні пальне та життєво важливе радянське озброєння, але мала тримати постачання в секреті через промосковських політиків в уряді, – повідомляло американське видання Politico. – У той час як Кирил Петков, який був прем’єр-міністром Болгарії на початку війни в Україні, намагався спрямувати свою країну на більш західну, пронатовську траєкторію, йому довелося боротися з інтенсивною протидією з боку прокремлівських політиків. Такі були навіть серед його партнерів із коаліції. Петкову навіть довелося звільнити міністра оборони через те, що той повторював російські наративи у війні”, – зазначало видання.

До речі, представники проросійської націоналістичної партії “Відродження” та болгарські соціалісти спокійнісінько відвідали цього року урочистий прийом напередодні Дня Росії, що відбувся у російському посольстві в Софії. У заходах країни-агресора взяли участь і представники численних болгарських громадських організацій та православної церкви. Проросійське лобі в країні хоч і поменшало, але все ще має силу.

Цьому сприяє російське посольство. Після початку повномасштабного вторгнення свою активну діяльність у Болгарії розгорнула пані посол РФ Митрофанова. Її численні інтерв’ю та заходи були покликані схилити місцеве суспільство у потрібну Кремлю сторону.

Ось лише деякі її заяви: “З урахуванням останніх подій я говорю болгарам про те, що був час, коли ми, Росія, їх звільняли, а зараз настав час, щоб Росія звільнила Донецьк та Луганськ від восьмирічного за своєю суттю ярма”.

Трохи пізніше в інтерв’ю ЗМІ вона говорила, що болгарський народ “не підтримує риторику та дії свого уряду щодо “спеціальної операції” в Україні”.

Реакція з боку болгарської влади була негативною. Вони заявляли про неприпустимість, щоб іноземний посол висловлювався від імені болгарського народу проти болгарського уряду.

Низка взаємних звинувачень триває і до цього дня, щоправда, “русскій мір” все ж таки значно втратив свій голос.

“На сьогодні наші двосторонні відносини перебувають на найнижчому рівні за весь постсоціалістичний період. Багато політиків та ЗМІ все негативне, що відбувається в Болгарії, намагаються пов’язати з Росією, пояснюючи проблеми, що виникають “сильним російським впливом”, а в кримінальних пригодах шукають “російський слід”, – нарікала Митрофанова у серпні цього року.

Відносини зіпсувало газове питання

Недовіра Болгарії до Кремля викликана не лише реакцією на агресивну політику Росії у Європі, а й економічними питаннями.

Росія повністю припинила постачання газу до Болгарії у квітні 2022 року. Причиною такого розвитку подій стало питання розрахунків, оскільки перед цим Путін підписав указ, яким зобов’язував іноземних підрядників “Газпрому” з 1 квітня 2022 розраховуватися за російський газ у рублях. Країни ЄС та, зокрема, Болгарія не погодилася на це. Щоб вирішити питання з газом, на початку 2023 року Болгарія розпочала будівництво газопроводу до сусідньої Сербії.

Болгари зі свого боку вирішила прибрати не тільки газову залежність від РФ. Російський “Лукойл” уже котрий місяць має проблеми у взаєминах з місцевою владою. Та сама пані Митрофанова бачить бажання політиків “видавити” Росію з галузей взаємних інтересів.

“Зокрема, стоїть питання про майбутню роботу “Лукойлу” в країні. Мені складно судити про справжні наміри болгарської влади, але видно, що вони всіляко намагаються ускладнити його роботу, хоча це й недалекоглядно”, – сказала вона.

Імпічмент для прокремлівського президента

Змінам у країні чинить опір і президент Болгарії Румен Радев, якого критикують за надто проросійську позицію. Раніше він заявляв, що окупований Крим є територією Російської Федерації, а санкції, запроваджені проти країни-агресора, є неефективними.

Після початку війни у 2022 році він виступає проти військової допомоги Україні, повторює багато російських заяв. Такі дії викликають у країні дедалі більший опір.

“Румен Радев проводить проросійську та антиболгарську політику, його очевидна жага до влади та встановлення президентського правління є прямим нападом на парламентську демократію та наші національні інтереси”, – про це йдеться у клопотанні про імпічмент Радєва, яке оприлюднив політичний оглядач, професор політології Нового болгарського університету співголова Атлантичної ради Болгарії Момчіл Дойчев.

Чинний президент довів, що він незмінно виконує завдання, поставлене перед ним російськими спецслужбами. Фактично підтримує злочинну військову агресію Росії проти України. Його наполегливі заяви про “мир” та “нейтралітет” явно сприяють не миру, а режиму Путіна. Його треба попросити негайно піти у відставку”, – каже Дойчев.

Росія провокує болгар

Болгарія проводить переговори із союзниками НАТО про те, як реагувати на провокації країни-терористки Росії в Чорному морі. Зокрема, йдеться про часткову блокаду РФ її чорноморської виключної економічної зони.

Про це розповів міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев в інтерв’ю Euractiv. За його словами, Росія оголосила частину болгарської економічної зони в Чорному морі закритою для судноплавства до кінця вересня через військові навчання в цьому районі. Зі свого боку Болгарія вважає ці дії провокацією.

На запитання, чи Болгарія розробила сценарії на випадок нападу РФ на вантажні судна, що прямують з українських портів через болгарські води або економічну зону в Чорному морі, в міноборони відповіли, що таких сценаріїв немає.

Раніше Болгарія виділила близько 20 мільйонів євро на придбання ракет та торпед для військово-морського флоту. Країна зацікавлена в терміновому придбанні протикорабельних ракетних комплексів RBS-15 для берегової охорони шведської компанії Saab.

База буде готова до 2025 року

Болгарія планує розмістити військову базу НАТО на своїй території, вона буде готова до 2025 року. Про це журналістам повідомив Тодор Тагарев. Тепер Альянс отримає ще один важливий пункт доступу до Чорного моря.

Вартість майбутньої бази оцінюється в 100 мільйонів левів (50 мільйонів євро). Уточнюється, що частина витрат буде покрита безпосередньо НАТО. Крім того, кількість солдатів НАТО, розміщених у Болгарії, буде збільшена до 5 тис. осіб, сказав міністр.

122

122

0

17

21

0

0

70Підписатися

Теги

Источник: obozrevatel.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *